W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wystawa estońskich strojów ludowych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 kwietnia 2013 16:23

Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Republikę Estonii, w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska 8 kwietnia otwarta została wystawa czasowa pn. „Estońskie stroje ludowe". W otwarciu uczestniczyli Taavi Toom, ambasador Republiki Estonii w Polsce oraz Tomasz Posadzki, konsul Honorowy Republiki Estonii w Gdańsku.Rolę gospodarza pełnił Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, na zdjęciu z prawej podczas rozmowy z Markiem Kacprzakiem, nowym konsulem honorowym Republiki Austrii w Gdańsku.


alt


Organizatorów wystawy liczni goście dopytywali: - Czy to prawda, że w Estonii nadal istnieje takie miejsce, gdzie kobiety codziennie ubierają się w stroje ludowe? Kto w Estonii nosi ważącą kilka kilogramów srebrną biżuterię, która przypomina stożkowaty talerz zawieszony na szyi? Czy zimowe rękawice mogą mieć magiczną moc? Na te i wiele innych pytań odpowiadają zgromadzone na wystawie eksponaty i przedmioty codziennego użytku.  Wystawa jest też doskonałą okazją do zapoznania się z obyczajami i tradycjami ubioru od wieków piastowanymi w Estonii.


altStroje ludowe stanowią jeden z najlepiej rozpoznawalnych estońskich symboli narodowych. W szczególnie trudnych momentach, gdy Estonia nie była niepodległym krajem, noszenie tradycyjnych ubiorów dawało ludziom poczucie jedności i siły. Było swoistą manifestacją tożsamości narodowej. Do dzisiaj przetrwała barwna tradycja noszenia strojów ludowych podczas estońskiego Festiwalu Pieśni i Tańca. W festiwalowe dni w całym kraju, a szczególnie w stolicy, Tallinie, zobaczyć można ludzi w tradycyjnych ubiorach udających się na występy i koncerty. W takie dni nie dziwi nikogo miejski tramwaj, w którym wszyscy podróżni, niezależnie od tego, czy będą widzami, czy wykonawcami, przyodziani są w stroje ludowe.


alt


Jednak najdawniejsze kroje, ściegi, motywy, wzory i dekoracje nie odżywają jedynie podczas festiwalu. Estończycy tak je sobie upodobali, że umieszczają je nawet na najbardziej współczesnych elementach ubrań, jak na trampkach i t-shirtach, a zimą noszą tradycyjnie wyrabiane wełniane rękawice, skarpety i swetry.

Ekspozycję oglądać można do 5 maja br. w dwóch salach wystawowych na pierwszym piętrze Ratusza.

Wła-49  amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież