Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Maturzysto, wybierz kierunek studiów! Targi Akademia 2016 na UG

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 marca 2016 19:35

Już po raz 22 odbywają się Targi Akademia na Uniwersytecie Gdańskim. W targach bierze udział ponad 60 wystawców z różnych szkół wyższych z całej Polski. Targi skierowane są przede wszystkim do tegorocznych maturzystów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.W dniach 21-22 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbywa się 22 edycja Targów Akademia. Są to targi, podczas których różne szkoły wyższe prezentują swoje oferty edukacyjną przyszłym studentom. Targi są skierowane głównie do tegorocznych maturzystów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podmiotem realizującym wydarzenie jest Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, natomiast głównym organizatorem jest Uniwersytet Gdański. Targi Akademia polegają nie tylko na zapoznawaniu się z ofertą uczelni. Organizatorzy przygotowali dla młodych ludzi szereg wykładów i warsztatów, które mają ułatwić maturzystom zdanie egzaminu dojrzałości m.in. spotkania z ekspertami OKE oraz próbne matury.


– Gościmy 63 wystawców, reprezentantów wszystkich najważniejszych uczelni w Polsce, zarówno publicznych, jak i niepublicznych – powiedział podczas ceremonii otwarcia prof. UG, dr hab. Józef Arno Włodarski, prorektor ds. studenckich UG. – Młodym kandydatom na studia życzę udanych wyborów. Wielki mąż stanu, kanclerz Rzeczypospolitej Andrzej Zamoyski, twórca Akademii Zamoyskich w XVI wieku tudzież renesansowego Zamościa, powiedział: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Miał oczywiście na myśli kształcenie. Każdy z nas ma wolną wolę i świadomość wyboru. Korzystajmy z tych darów.


altA zatem jakich wyborów kierunków studiów i dlaczego zamierzają dokonać tegoroczni maturzyści?
– Ja bym chciała robić coś w kierunku języka angielskiego i widzę, że tutaj jest duży wybór szkół i kierunków w tym zakresie, także będzie ciężko mi się zdecydować – powiedziała Oliwia.

– Wiem gdzie szukać tego, co mnie interesuje, ale kierunku jeszcze tak konkretnie nie wybrałem. Interesują mnie ekonomia, zarządzanie, logistyka. Kieruję się tym, w jaki sposób są prowadzone zajęcia na studiach oraz czy jest sens zapisywania się na kierunek, który może okazać się niewypałem – powiedział Oskar.


alt– Ja kieruję się zainteresowaniami, ale chcę też uniknąć sytuacji, że zapiszę się na jakiś kierunek tylko dlatego, że lubię jakiś przedmiot, a potem okaże się, że nie chcę pracować w tym zawodzie. Załóżmy ja lubię geografię, ale nie pójdę na geografię, bo nie chcę być nauczycielem geografii – powiedział Szymon.

– Ja chciałabym iść na medycynę. Interesuje mnie to, mam w rodzinie lekarzy. A dodatkowo lekarz to zawód opłacalny – powiedziała Ewelina.

– Interesuje mnie kosmetologia i właśnie taki kierunek mam zamiar wybrać, bo po prostu to lubię – powiedziała Agnieszka.


W targach wzięły udział różne szkoły wyższe m.in. Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa (Warszawa), Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuk Pięknych (Gdańsk), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (Olsztyn), Akademia Morska (Szczecin). Targi Akademia wpisane są w obchody święta uczelni i połączone zostały z dniami otwartymi UG.


altPierwszego dnia targów odbyły się m.in. wykłady ekspertów OKE, którzy starali się wyjaśnić maturzystom co powinni zrobić, by zdać maturę z języka polskiego i matematyki.
– Zadania maturalne z języka polskiego i to w części ustnej i w pisemnej mogą odwoływać się do wiadomości i umiejętności, które powinni państwo zdobyć na wcześniejszych etapach kształcenia, czyli już w szkole podstawowej i w szkole gimnazjalnej, ponieważ wymagania zapisane w podstawie programowej mają charakter kumulatywny, czyli uzupełniają się, nie są powtarzane, dlatego egzamin maturalny sumuje niejako całość tych umiejętności związanych z językiem polskim i te wiadomości mogą się pojawić na egzaminie – powiedział Andrzej Spilkowski, ekspert OKE. – Najważniejsza umiejętność, która jest sprawdzana na tym egzaminie to jest umiejętność analizowania i interpretowania różnych tekstów kultury.
Teksty kultury, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego to np. tekst literacki (fragment powieści, wiersz, fragment dramatu), tekst publicystyczny, tekst popularno-naukowy, tekst ikoniczny (zdjęcie, plakat, okładka płyty, graffiti, obraz). Maturzyści powinni znać treść obowiązkowych lektur szkolnych, ponieważ niewątpliwie będzie im ona potrzebna na maturze. W zeszłym roku pojawiło się nawet zadanie, którego rozwiązanie polegało na rozpoznaniu autora i tytułu tekstu na podstawie cytatu z lektury (był to fragment Epilogu z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza).


altJeżeli chodzi o maturę z matematyki – ekspert OKE Maria Pająk-Majewska poradziła maturzystom, by starannie zaplanowali sobie czas pracy na egzaminie, sprawdzili czy dobrze rozwiązali zadania zamknięte, a przede wszystkim sprawdzili kartę odpowiedzi, gdyż często młodzi ludzie zapominają o jej wypełnieniu. Maria Pająk-Majewska zachęcała również maturzystów do przeczytania „Informatora o egzaminie maturalnym z matematyki”, gdyż znajdują się tam nie tylko typy zadań, które pojawią się na maturze, ale także różne sposoby ich rozwiązywania.
– Jak wy się przygotowujecie to jedno zadanie możecie zrobić trzema sposobami i zobaczycie, który sposób do was trafia i na nim się koncentrujcie – powiedziała Maria Pająk-Majewska.


altTrzy strategie rozwiązywania zadań zamkniętych to: otwieranie zadania (rozwiązywanie zadania zamkniętego jak otwartego, czyli po prostu liczenie), sprawdzanie warunków (poszukiwanie prawdziwej odpowiedzi poprzez sprawdzanie poszczególnych odpowiedzi z warunkami zadania i orzekania czy dana odpowiedź je spełnia), eliminacja preferencji odpowiedzi (poszukiwanie odpowiedzi fałszywych i ich odrzucanie). Można te strategie również łączyć.


altPierwszego dnia targów odbyły się jeszcze wykłady ekspertów OKE mające pomóc uczniom zdać maturę z: języka angielskiego, biologii i chemii, historii i wiedzy o społeczeństwie. Wykłady ekspertów na ten temat odbędą się również jutro, podczas drugiego dnia Targów Akademia.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież