Ukrywali Żyda pod okiem gestapo » Roswita Stern, sopocka malarka, dziś na emeryturze, wykładowczyni Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzia... Jarosław Sellin: 4 czerwca lud się wypowiedział... » Z Jarosławem Sellinem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kandydate... Jest cień szansy na porozumienie ze strajkującymi nauczycielami » Największy od 26 lat strajk ogólnopolski w oświacie trwa. Co prawda jest cień szansy na porozumienie... Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC? » Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dziś występującego pod szyldem Gda... Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik » W wieku 69 lat zmarł nagle prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej Specjalizował się w ... Antoni Szymański: Piątka senatora Szymańskiego » Z senatorem Antonim Szymańskim, kandydatem z listy Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego ... O historii Drukarni Gdańskiej w Stacji Orunia » Wykład profesora Andrzeja Romanowa o historii Drukarni Gdańskiej zainaugurował cykl wykładów i space... Tragedia lotu Tu-154M i niemoc państwa » Sobotniego poranka 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M o godzinie 8.41,06 zginął prezydent R... Strajk nauczycieli w Gdańsku: strajkuje ponad 4000 nauczycieli, dzieci... » W poniedziałek do rozpoczął się strajk pracowników oświaty. W Trójmieście przystąpiło do niego prawi... Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „S”: Proksa musi ode... » Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przyjęła jednogłośnie uchwałę ...
Reklama
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
wtorek, 16 kwietnia 2019 08:24
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dzi ...
Roman Józefowicz: Kibice czekają na sukces Lechii
sobota, 20 kwietnia 2019 07:18
Roman Józefowicz: Kibice czekają na sukces Lechii
Rozmowa z Romanem Józefowiczem, piłkarzem Lechii w latach 1979-1985, ...
Twierdza Gdańsk padła. Falstart Lechii w rundzie finałowej
sobota, 20 kwietnia 2019 15:59
Twierdza Gdańsk padła. Falstart Lechii w rundzie finałowej
Nie tak miała zacząć się runda finałowa dla Lechii. Biało-zielon ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarskie powroty do przeszłości Agaty Smólskiej-Mackiewicz
poniedziałek, 08 kwietnia 2019 18:22
Malarskie powroty do przeszłości Agaty Smólskiej-Mackiewicz
Na sztaludze w drugim końcu pracowni przy oknie w ostro padających p ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Maturzysto, wybierz kierunek studiów! Targi Akademia 2016 na UG

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 marca 2016 19:35

Już po raz 22 odbywają się Targi Akademia na Uniwersytecie Gdańskim. W targach bierze udział ponad 60 wystawców z różnych szkół wyższych z całej Polski. Targi skierowane są przede wszystkim do tegorocznych maturzystów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.W dniach 21-22 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbywa się 22 edycja Targów Akademia. Są to targi, podczas których różne szkoły wyższe prezentują swoje oferty edukacyjną przyszłym studentom. Targi są skierowane głównie do tegorocznych maturzystów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podmiotem realizującym wydarzenie jest Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, natomiast głównym organizatorem jest Uniwersytet Gdański. Targi Akademia polegają nie tylko na zapoznawaniu się z ofertą uczelni. Organizatorzy przygotowali dla młodych ludzi szereg wykładów i warsztatów, które mają ułatwić maturzystom zdanie egzaminu dojrzałości m.in. spotkania z ekspertami OKE oraz próbne matury.


– Gościmy 63 wystawców, reprezentantów wszystkich najważniejszych uczelni w Polsce, zarówno publicznych, jak i niepublicznych – powiedział podczas ceremonii otwarcia prof. UG, dr hab. Józef Arno Włodarski, prorektor ds. studenckich UG. – Młodym kandydatom na studia życzę udanych wyborów. Wielki mąż stanu, kanclerz Rzeczypospolitej Andrzej Zamoyski, twórca Akademii Zamoyskich w XVI wieku tudzież renesansowego Zamościa, powiedział: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Miał oczywiście na myśli kształcenie. Każdy z nas ma wolną wolę i świadomość wyboru. Korzystajmy z tych darów.


altA zatem jakich wyborów kierunków studiów i dlaczego zamierzają dokonać tegoroczni maturzyści?
– Ja bym chciała robić coś w kierunku języka angielskiego i widzę, że tutaj jest duży wybór szkół i kierunków w tym zakresie, także będzie ciężko mi się zdecydować – powiedziała Oliwia.

– Wiem gdzie szukać tego, co mnie interesuje, ale kierunku jeszcze tak konkretnie nie wybrałem. Interesują mnie ekonomia, zarządzanie, logistyka. Kieruję się tym, w jaki sposób są prowadzone zajęcia na studiach oraz czy jest sens zapisywania się na kierunek, który może okazać się niewypałem – powiedział Oskar.


alt– Ja kieruję się zainteresowaniami, ale chcę też uniknąć sytuacji, że zapiszę się na jakiś kierunek tylko dlatego, że lubię jakiś przedmiot, a potem okaże się, że nie chcę pracować w tym zawodzie. Załóżmy ja lubię geografię, ale nie pójdę na geografię, bo nie chcę być nauczycielem geografii – powiedział Szymon.

– Ja chciałabym iść na medycynę. Interesuje mnie to, mam w rodzinie lekarzy. A dodatkowo lekarz to zawód opłacalny – powiedziała Ewelina.

– Interesuje mnie kosmetologia i właśnie taki kierunek mam zamiar wybrać, bo po prostu to lubię – powiedziała Agnieszka.


W targach wzięły udział różne szkoły wyższe m.in. Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa (Warszawa), Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuk Pięknych (Gdańsk), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (Olsztyn), Akademia Morska (Szczecin). Targi Akademia wpisane są w obchody święta uczelni i połączone zostały z dniami otwartymi UG.


altPierwszego dnia targów odbyły się m.in. wykłady ekspertów OKE, którzy starali się wyjaśnić maturzystom co powinni zrobić, by zdać maturę z języka polskiego i matematyki.
– Zadania maturalne z języka polskiego i to w części ustnej i w pisemnej mogą odwoływać się do wiadomości i umiejętności, które powinni państwo zdobyć na wcześniejszych etapach kształcenia, czyli już w szkole podstawowej i w szkole gimnazjalnej, ponieważ wymagania zapisane w podstawie programowej mają charakter kumulatywny, czyli uzupełniają się, nie są powtarzane, dlatego egzamin maturalny sumuje niejako całość tych umiejętności związanych z językiem polskim i te wiadomości mogą się pojawić na egzaminie – powiedział Andrzej Spilkowski, ekspert OKE. – Najważniejsza umiejętność, która jest sprawdzana na tym egzaminie to jest umiejętność analizowania i interpretowania różnych tekstów kultury.
Teksty kultury, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego to np. tekst literacki (fragment powieści, wiersz, fragment dramatu), tekst publicystyczny, tekst popularno-naukowy, tekst ikoniczny (zdjęcie, plakat, okładka płyty, graffiti, obraz). Maturzyści powinni znać treść obowiązkowych lektur szkolnych, ponieważ niewątpliwie będzie im ona potrzebna na maturze. W zeszłym roku pojawiło się nawet zadanie, którego rozwiązanie polegało na rozpoznaniu autora i tytułu tekstu na podstawie cytatu z lektury (był to fragment Epilogu z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza).


altJeżeli chodzi o maturę z matematyki – ekspert OKE Maria Pająk-Majewska poradziła maturzystom, by starannie zaplanowali sobie czas pracy na egzaminie, sprawdzili czy dobrze rozwiązali zadania zamknięte, a przede wszystkim sprawdzili kartę odpowiedzi, gdyż często młodzi ludzie zapominają o jej wypełnieniu. Maria Pająk-Majewska zachęcała również maturzystów do przeczytania „Informatora o egzaminie maturalnym z matematyki”, gdyż znajdują się tam nie tylko typy zadań, które pojawią się na maturze, ale także różne sposoby ich rozwiązywania.
– Jak wy się przygotowujecie to jedno zadanie możecie zrobić trzema sposobami i zobaczycie, który sposób do was trafia i na nim się koncentrujcie – powiedziała Maria Pająk-Majewska.


altTrzy strategie rozwiązywania zadań zamkniętych to: otwieranie zadania (rozwiązywanie zadania zamkniętego jak otwartego, czyli po prostu liczenie), sprawdzanie warunków (poszukiwanie prawdziwej odpowiedzi poprzez sprawdzanie poszczególnych odpowiedzi z warunkami zadania i orzekania czy dana odpowiedź je spełnia), eliminacja preferencji odpowiedzi (poszukiwanie odpowiedzi fałszywych i ich odrzucanie). Można te strategie również łączyć.


altPierwszego dnia targów odbyły się jeszcze wykłady ekspertów OKE mające pomóc uczniom zdać maturę z: języka angielskiego, biologii i chemii, historii i wiedzy o społeczeństwie. Wykłady ekspertów na ten temat odbędą się również jutro, podczas drugiego dnia Targów Akademia.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież