Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Proces Amber Gold: Alarm bombowy opóźnił rozpoczęcie rozprawy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 marca 2016 13:41

Prawie 19 tysięcy pokrzywdzonych na kwotę blisko 851 milionów złotych. 9 tys. stron aktu oskarżenia. Na ławie oskarżonych Marcin P. i Katarzyna P.. W Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się proces byłych właścicieli Amber Gold. Rozprawa zaczęła się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem z powodu alarmu bombowego. W każdym tygodniu planowane są 2-3 rozprawy.Proces w jednej z największych afer w Polsce w ostatnich latach - Amber Gold - miał się rozpocząć w poniedziałek o godz. 9.00. Jeszcze zanim rozpoczęła się pierwsza rozprawa została opóźniona. Powodem był alarm bombowy, w wyniku którego trzeba było ewakuować budynek sądu. Po dwóch godzinach wznowiono rozprawę.


- Nie mogę w tej chwili ujawnić jak będzie taktyka procesowa - powiedziała tuż przed wejściem na salę rozpraw i rozpoczęciem procesu Anna Żurawska, obr. adw. z wyb. K. Plichty. - Moja klientka będzie składać wyjaśnienia. Stanowisko mojej klientki jest takie, że nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych jej czynów, czuje się niewinna. Moja klientka złożyła oświadczenie, że chce brać udział w rozprawie wobec tego będzie transportowana z zakładu karnego w Grudziądzu, gdzie przebywa wraz z dzieckiem, na rozprawy. W związku z tym, że opiekuje się niemowlęciem, karmi je naturalnie, jest to problematyczne i kłopotliwe głównie dla dziecka.


Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 roku kusząc klientów wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację, nie wypłacając tysiącom klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.


Akt oskarżenia z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, liczący prawie 9 tys. stron, wpłynął do gdańskiego sądu pod koniec czerwca 2015 r. Według prokuratury Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, na kwotę prawie 851 mln zł. Marcin P. został oskarżony o 14 przestępstw, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Oskarżeni w trakcie śledztwa nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień, bądź składali je sprzeczne z prokuratorskimi ustaleniami. W śledztwie, prowadzonym wspólnie z ABW, przesłuchano prawie 20 tys. świadków, a akta sprawy liczą ponad 16 tys. tomów. Podczas procesu prokuratura chciałaby przesłuchać około 430 świadków. Obrońca oskarżonego złożył wniosek o przesłuchanie wszystkich pokrzywdzonych.


Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował ograniczyć liczbę oskarżycieli posiłkowych występujących w sprawie do 10 - Komisja Nadzoru Finansowego oraz 9 osób fizycznych. O status czynnego udziału w procesie Amber Gold w postaci oskarżyciela posiłkowego wnioskowało do sądu 148 osób.


Marcin P., przebywa w areszcie od sierpnia 2012 r., na proces oczekuje w areszcie w Gdańsku, do którego został przewieziony w sierpniu z aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Katarzyna P., została aresztowana w połowie kwietnia 2013 r., przebywa w areszcie śledczym w Grudziądzu, gdzie działa oddział położniczo-ginekologiczny oraz są warunki do opieki nad dziećmi. Podczas wcześniejszego pobytu w areszcie zaszła bowiem w ciążę, a ojcem jej dziecka jest więzienny strażnik.


Obydwoje oskarżonych wniosło o nieujawnianie swojego wizerunku. Sąd zakazał jakiegokolwiek upubliczniania wyjaśnień Marcina P.. Marcin P. zeznawał w kajdankach. - Sąd posiada pisemną informację z konwoju, że w przypadku oskarżonego zachodzi wysokie ryzyko samouszkodzenia na sali rozpraw. Zostanie skuty, ze względu na własne bezpieczeństwo - wyjaśniła sędzia Lidia Jedynak.

Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Nie zgodził się odpowiadać na żadne pytania, w tym także swojego obrońcy.


Podczas rozprawy w sądzie obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa. Zamknięto boczne wejść, wzmożona była kontrola osobista, na salę rozpraw obowiązywały imienne karty wstępu dla dziennikarzy i publiczności.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież