Wielka Zbiórka Książek 2019 dla ZACZYTANYCH BIBLIOTEK » Po raz V Fundacja Zaczytani jest organizatorem Wielkiej Zbiórki Książek dla Dużych i Małych pacjentó... Apel radnych PiS w sprawie klasyfikacji maturzystów » We wtorek, 23 kwietnia, Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska wystosował do ... Ukrywali Żyda pod okiem gestapo » Roswita Stern, sopocka malarka, dziś na emeryturze, wykładowczyni Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzia... Jarosław Sellin: 4 czerwca lud się wypowiedział... » Z Jarosławem Sellinem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kandydate... Jest cień szansy na porozumienie ze strajkującymi nauczycielami » Największy od 26 lat strajk ogólnopolski w oświacie trwa. Co prawda jest cień szansy na porozumienie... Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC? » Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dziś występującego pod szyldem Gda... Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik » W wieku 69 lat zmarł nagle prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej Specjalizował się w ... Antoni Szymański: Piątka senatora Szymańskiego » Z senatorem Antonim Szymańskim, kandydatem z listy Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego ... O historii Drukarni Gdańskiej w Stacji Orunia » Wykład profesora Andrzeja Romanowa o historii Drukarni Gdańskiej zainaugurował cykl wykładów i space... Tragedia lotu Tu-154M i niemoc państwa » Sobotniego poranka 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M o godzinie 8.41,06 zginął prezydent R...
Reklama
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
wtorek, 16 kwietnia 2019 08:24
Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC?
Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dzi ...
Z Miedzią o być albo nie być w ekstraklasie
środa, 24 kwietnia 2019 17:39
Z Miedzią o być albo nie być w ekstraklasie
Zaledwie cztery punkty tej wiosny w rozgrywkach Ekstraklasy zdobyli pi ...
Twierdza Gdańsk padła. Falstart Lechii w rundzie finałowej
sobota, 20 kwietnia 2019 15:59
Twierdza Gdańsk padła. Falstart Lechii w rundzie finałowej
Nie tak miała zacząć się runda finałowa dla Lechii. Biało-zielon ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kolekcjonerska pasja i wystawa malarstwa Hildebrandta
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 11:03
Kolekcjonerska pasja i wystawa malarstwa Hildebrandta
Wernisaż malarstwa Eduarda Hildebrandta w Nadbałtyckim Centrum Kultu ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Proces Amber Gold: Alarm bombowy opóźnił rozpoczęcie rozprawy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 marca 2016 13:41

Prawie 19 tysięcy pokrzywdzonych na kwotę blisko 851 milionów złotych. 9 tys. stron aktu oskarżenia. Na ławie oskarżonych Marcin P. i Katarzyna P.. W Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się proces byłych właścicieli Amber Gold. Rozprawa zaczęła się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem z powodu alarmu bombowego. W każdym tygodniu planowane są 2-3 rozprawy.Proces w jednej z największych afer w Polsce w ostatnich latach - Amber Gold - miał się rozpocząć w poniedziałek o godz. 9.00. Jeszcze zanim rozpoczęła się pierwsza rozprawa została opóźniona. Powodem był alarm bombowy, w wyniku którego trzeba było ewakuować budynek sądu. Po dwóch godzinach wznowiono rozprawę.


- Nie mogę w tej chwili ujawnić jak będzie taktyka procesowa - powiedziała tuż przed wejściem na salę rozpraw i rozpoczęciem procesu Anna Żurawska, obr. adw. z wyb. K. Plichty. - Moja klientka będzie składać wyjaśnienia. Stanowisko mojej klientki jest takie, że nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych jej czynów, czuje się niewinna. Moja klientka złożyła oświadczenie, że chce brać udział w rozprawie wobec tego będzie transportowana z zakładu karnego w Grudziądzu, gdzie przebywa wraz z dzieckiem, na rozprawy. W związku z tym, że opiekuje się niemowlęciem, karmi je naturalnie, jest to problematyczne i kłopotliwe głównie dla dziecka.


Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 roku kusząc klientów wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację, nie wypłacając tysiącom klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.


Akt oskarżenia z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, liczący prawie 9 tys. stron, wpłynął do gdańskiego sądu pod koniec czerwca 2015 r. Według prokuratury Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, na kwotę prawie 851 mln zł. Marcin P. został oskarżony o 14 przestępstw, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Oskarżeni w trakcie śledztwa nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień, bądź składali je sprzeczne z prokuratorskimi ustaleniami. W śledztwie, prowadzonym wspólnie z ABW, przesłuchano prawie 20 tys. świadków, a akta sprawy liczą ponad 16 tys. tomów. Podczas procesu prokuratura chciałaby przesłuchać około 430 świadków. Obrońca oskarżonego złożył wniosek o przesłuchanie wszystkich pokrzywdzonych.


Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował ograniczyć liczbę oskarżycieli posiłkowych występujących w sprawie do 10 - Komisja Nadzoru Finansowego oraz 9 osób fizycznych. O status czynnego udziału w procesie Amber Gold w postaci oskarżyciela posiłkowego wnioskowało do sądu 148 osób.


Marcin P., przebywa w areszcie od sierpnia 2012 r., na proces oczekuje w areszcie w Gdańsku, do którego został przewieziony w sierpniu z aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Katarzyna P., została aresztowana w połowie kwietnia 2013 r., przebywa w areszcie śledczym w Grudziądzu, gdzie działa oddział położniczo-ginekologiczny oraz są warunki do opieki nad dziećmi. Podczas wcześniejszego pobytu w areszcie zaszła bowiem w ciążę, a ojcem jej dziecka jest więzienny strażnik.


Obydwoje oskarżonych wniosło o nieujawnianie swojego wizerunku. Sąd zakazał jakiegokolwiek upubliczniania wyjaśnień Marcina P.. Marcin P. zeznawał w kajdankach. - Sąd posiada pisemną informację z konwoju, że w przypadku oskarżonego zachodzi wysokie ryzyko samouszkodzenia na sali rozpraw. Zostanie skuty, ze względu na własne bezpieczeństwo - wyjaśniła sędzia Lidia Jedynak.

Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Nie zgodził się odpowiadać na żadne pytania, w tym także swojego obrońcy.


Podczas rozprawy w sądzie obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa. Zamknięto boczne wejść, wzmożona była kontrola osobista, na salę rozpraw obowiązywały imienne karty wstępu dla dziennikarzy i publiczności.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież