Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
piątek, 19 lipca 2019 21:09
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
Lechia Gdańsk sezon 2019/2020 zaczęła od zdobycia punktu. Biało-zi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Proces Amber Gold: Alarm bombowy opóźnił rozpoczęcie rozprawy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 marca 2016 13:41

Prawie 19 tysięcy pokrzywdzonych na kwotę blisko 851 milionów złotych. 9 tys. stron aktu oskarżenia. Na ławie oskarżonych Marcin P. i Katarzyna P.. W Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się proces byłych właścicieli Amber Gold. Rozprawa zaczęła się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem z powodu alarmu bombowego. W każdym tygodniu planowane są 2-3 rozprawy.Proces w jednej z największych afer w Polsce w ostatnich latach - Amber Gold - miał się rozpocząć w poniedziałek o godz. 9.00. Jeszcze zanim rozpoczęła się pierwsza rozprawa została opóźniona. Powodem był alarm bombowy, w wyniku którego trzeba było ewakuować budynek sądu. Po dwóch godzinach wznowiono rozprawę.


- Nie mogę w tej chwili ujawnić jak będzie taktyka procesowa - powiedziała tuż przed wejściem na salę rozpraw i rozpoczęciem procesu Anna Żurawska, obr. adw. z wyb. K. Plichty. - Moja klientka będzie składać wyjaśnienia. Stanowisko mojej klientki jest takie, że nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych jej czynów, czuje się niewinna. Moja klientka złożyła oświadczenie, że chce brać udział w rozprawie wobec tego będzie transportowana z zakładu karnego w Grudziądzu, gdzie przebywa wraz z dzieckiem, na rozprawy. W związku z tym, że opiekuje się niemowlęciem, karmi je naturalnie, jest to problematyczne i kłopotliwe głównie dla dziecka.


Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 roku kusząc klientów wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację, nie wypłacając tysiącom klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.


Akt oskarżenia z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, liczący prawie 9 tys. stron, wpłynął do gdańskiego sądu pod koniec czerwca 2015 r. Według prokuratury Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, na kwotę prawie 851 mln zł. Marcin P. został oskarżony o 14 przestępstw, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Oskarżeni w trakcie śledztwa nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień, bądź składali je sprzeczne z prokuratorskimi ustaleniami. W śledztwie, prowadzonym wspólnie z ABW, przesłuchano prawie 20 tys. świadków, a akta sprawy liczą ponad 16 tys. tomów. Podczas procesu prokuratura chciałaby przesłuchać około 430 świadków. Obrońca oskarżonego złożył wniosek o przesłuchanie wszystkich pokrzywdzonych.


Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował ograniczyć liczbę oskarżycieli posiłkowych występujących w sprawie do 10 - Komisja Nadzoru Finansowego oraz 9 osób fizycznych. O status czynnego udziału w procesie Amber Gold w postaci oskarżyciela posiłkowego wnioskowało do sądu 148 osób.


Marcin P., przebywa w areszcie od sierpnia 2012 r., na proces oczekuje w areszcie w Gdańsku, do którego został przewieziony w sierpniu z aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Katarzyna P., została aresztowana w połowie kwietnia 2013 r., przebywa w areszcie śledczym w Grudziądzu, gdzie działa oddział położniczo-ginekologiczny oraz są warunki do opieki nad dziećmi. Podczas wcześniejszego pobytu w areszcie zaszła bowiem w ciążę, a ojcem jej dziecka jest więzienny strażnik.


Obydwoje oskarżonych wniosło o nieujawnianie swojego wizerunku. Sąd zakazał jakiegokolwiek upubliczniania wyjaśnień Marcina P.. Marcin P. zeznawał w kajdankach. - Sąd posiada pisemną informację z konwoju, że w przypadku oskarżonego zachodzi wysokie ryzyko samouszkodzenia na sali rozpraw. Zostanie skuty, ze względu na własne bezpieczeństwo - wyjaśniła sędzia Lidia Jedynak.

Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Nie zgodził się odpowiadać na żadne pytania, w tym także swojego obrońcy.


Podczas rozprawy w sądzie obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa. Zamknięto boczne wejść, wzmożona była kontrola osobista, na salę rozpraw obowiązywały imienne karty wstępu dla dziennikarzy i publiczności.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież