Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Łukasz Hamadyk: Chciałbym, aby PiS był atrakcyjny w Gdańsku jako partia rządząca, a nie tylko jako wieczna opozycja

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 czerwca 2017 19:34

Z Łukaszem Hamadykiem, gdańskim radnym Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia Patryk Bukowski– Jak Prawo i Sprawiedliwość w Gdańsku ma się po decyzji pani minister Anny Zalewskiej, która uchyliła decyzję pomorskiej kurator oświaty w sprawie stwierdzenia nieważności zezwolenia na prowadzenie szkoły wydanego przez prezydenta Miasta Gdańska? Jak ta decyzja została odebrana oraz czy macie Państwo zamiar dalej zajmować się tą sprawą, a jeśli tak, to w jaki sposób?
Łukasz Hamadyk: Jako członek Prawa i Sprawiedliwości od 2008 roku szanuję decyzję minister Zalewskiej ponieważ to ona jest osobą, której została powierzona taka funkcja w rządzie i jeśli ona tak uznała, to nie widzę w tym przypadku powodów do jakiejś obstrukcji, czy dokładniejszego przyglądania się tej sprawie, ponieważ to minister jest osobą nadrzędną dla lokalnej pani kurator. Jeśli o mnie chodzi to tyle, ponieważ z tą sprawą jestem związany jak każdy inny radny, ani nie jestem w komisji edukacji, ani nie jest to mój okręg wyborczy. Jeśli pani minister podjęła taką decyzję, to na pewno uczyniła to świadomie, po konsultacjach i bierze za to pełną odpowiedzialność.


– Pytam o tę sprawę, ponieważ Państwa oponenci z Platformy Obywatelskiej po tej decyzji minister Zalewskiej nie kryli zadowolenia. Państwa wyborcy oraz tak zwany płynny elektorat mogą natomiast odnieść wrażenie, że minister z Państwa partii co najmniej „podstawiła nogę” Państwu w priorytetowej z perspektywy miasta sprawie kształtu szkolnictwa w Gdańsku. Czy w związku z tym PiS jest w tym momencie atrakcyjne jako opozycja wobec PO w Gdańsku?
Łukasz Hamadyk: Przede wszystkim chciałbym, aby PiS było atrakcyjne w ogólnej perspektywie. Nie mi oceniać pracę poszczególnych radnych, to będą oceniać wyborcy. Jeśli chodzi o „podstawioną nogę”, to ja w ten sposób tego nie widzę. Nie odczułem, aby ktoś mi tę symboliczną nogę podkładał. Z kolei ta zadowolona część rządzących w Gdańsku, jeśli tak się tą decyzją hurraoptymistycznie zachłysnęła, to niech jednak pamięta, że została ona podjęta przez panią minister Zalewską z rządu PiS, a nie jest wypracowanym sukcesem rządzącej w Gdańsku PO. Natomiast pani Zalewska mogłaby się naczytać czy nasłuchać wielu niewybrednych słów, komentarzy czy opinii na Facebooku czy w przestrzeni publicznej autorstwa tych osób, które teraz otwierają szampana, a tak naprawdę w tej sprawie chodzi i zawsze powinno chodzić o dobro mieszkańców, w tym przypadku dzieci, a nie jakieś małe polityczne czy prywatne wojenki o niskich pobudkach. W tego typu sprawa powinien zostać zachowany umiar. Natomiast – odnosząc się jeszcze do atrakcyjności – ja bym chciał, aby PiS był atrakcyjny w Gdańsku jako partia rządząca, a nie tylko jako wieczna opozycja.


alt– Jest Pan autorem inicjatywy dotyczącej zniesienia opłat za parkowanie w rejonie hospicjum. Podobna inicjatywa miała mieć miejsce w przypadku opłat za parkowanie w rejonie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, aby osoby dotknięte chorobami nie musiały ponosić kolejnych, dodatkowych kosztów związanych z parkowaniem, a także, aby bezpłatne strefy parkowania objęły kolejne miejsca społecznie wrażliwe. Czy zostały podjęte w tej sprawie jakieś działania? A może PiS ma w swojej politycznej ofercie dla gdańszczan inne inicjatywy związane z wrażliwością społeczną?
Łukasz Hamadyk: Osobiście w ogóle zastanowiłbym się nad sensem funkcjonowania stref płatnego parkowania ponieważ ich koszty dotykają głównie gdańszczan. Natomiast przyjezdni, zwłaszcza w strefach nadmorskich, zawsze znajdą miejsce do zaparkowania samochodu, chociażby komuś pod oknem. Jeśli chodzi o strefę przy hospicjum, to z tego co wiem zostało to rozwiązane, zatem mogę to uznać za sukces. Strefą przy UCK zajmował się z kolei profesor Piotr Czauderna, więc nie chciałem wchodzić w tej sprawie w jego kompetencje. Mam nadzieję, że w przyszłości nie będzie potrzeby interweniowania w tego typu sprawach, ponieważ do urzędników dociera chyba, że w tego typu miejscach raczej nie wypada sięgać do portfeli mieszkańców. Ostatnią kwestią o jakiej myśli się w tych miejscach jest czas upływający od zaparkowania i uiszczenia za to opłaty. To nie są turyści czy przyjezdni, tylko mieszkańcy myślący o dużo ważniejszych sprawach. Trzeba mieć również na uwadze, że może to dotknąć każdego z nas. Co do innych inicjatyw, osobiście zajmowałem się tematem mapy zagrożeń zachorowalności na nowotwory, ponieważ Gdańsk jest w tej kwestii czarnym punktem na mapie Polski, a udajemy, że ten problem bierze się znikąd. Teoretycznie, w takim miejscu jak Gdańsk, blisko morza i otoczonym lasami, powietrze powinno być zdrowe, a jednak mieszkańcy chorują i umierają. Niestety, nie wskazujemy miejsc zapalnych, chociaż bardzo łatwo to uczynić, kiedy taki Port Service spala ziemię zanieczyszczoną HCB. Chciałbym, aby tego typu miejsca zostały zbadane, a problemy naświetlone. Jest to fizycznie możliwe, choć powiedziano mi, że barierą jest koszt rzędu 400 tysięcy złotych. Przepraszam bardzo, ale w Gdańsku na różnego rodzaju promocje miasta i mniej ważne inwestycje wydaje się wielokrotnie większe kwoty, a na walkę z trucicielami gdańszczan nie ma pieniędzy? Coś tu albo nie gra, albo brakuje dobrej woli, bo nie chce sądzić, że ktoś ma jakieś inne motywacje. Przecież każdy z nas, a zatem również osoby decyzyjne i urzędnicy, po pracy nie wylatuje na księżyc, tylko wraca do swojego domu czy mieszkania i sam jest narażony na to zanieczyszczenie powietrza.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież