Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

List F. Potulskiego do prokuratora Różyckiego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 marca 2016 11:39

altFranciszek Potulski napisał list do prokuratora okręgowego Dariusza Różyckiego. Wraca do sprawy  prywatnej szkoły w Kokoszkach, której tryb urządzania wzbudził już wcześniej wątpliwości prawne b. sekretarza stanu w resorcie edukacji, ale wtedy prokurator Dariusz Różycki uznał, że działalność pionierska Pawła Adamowicza, inaczej niż autorskie wypełnianie oświadczeń majątkowych, nie pobudza zainteresowania prokuratury. Po prawomocnym orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał wszystkie zarzuty skarżącej decyzję regionalnej "S" i ocenił nowatorskie rozwiązania w Gdańsku jako bezprawne, F. Potulski ponownie indaguje D. Różyckiego. Publikujemy najważniejsze fragmenty pisma, zapytamy też prokuraturę o jej stanowisko.W dniu 15 kwietnia 2014r. Zarząd Główny ZNP wniósł zaskarżenie Pańskiej decyzji do Prokuratora Generalnego, który za pośrednictwem Prokuratury Apelacyjnej nakazał wszczęcie postępowania w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa zawiadomiła mnie o tym fakcie, ale o umorzeniu postępowania z powodu niedopatrzenie się w działaniu Prezydenta Miasta Gdańska niezgodności z prawem dowiedziałem się z mediów. 

Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w dniu 21 października 2015r. stwierdził, że Prezydent Miasta Gdańska wydał zarządzenie o przekazaniu szkoły podstawowej w Gdańsku Kokoszkach obecnej spółce prawa handlowego z rażącym naruszeniem prawa.

Należy domniemywać, że wobec tego wyroku Prokuratura Okręgowa nie może twierdzić, że naruszenia prawa nie było i podejmie postępowanie w celu ustalenia, kto i dlaczego podejmował takie decyzje i dlaczego nie unieważnił tych decyzji Wojewoda Pomorski.

W tle jest jeszcze wspólna budowa szkoły przez gminy Gdańsk, Pruszcz Gdański - gmina wiejska i Kolbudy. I w tym przypadku przedstawiciel Miasta Gdańska sugerował przekazanie jej prowadzenia podmiotowi niepublicznemu. Może sugestia, że jest to już „przestępczość zorganizowana” jest za daleko idąca, ale brak reakcji organów ścigania powoduje poczucie bezkarności władz Miasta Gdańska w nielegalnym działaniu związanym z realizacją zadania własnego, jakim są zadania oświatowe oparte na przymusie edukacyjnym uczniów do osiemnastego roku życia. Rzecz w tym, że edukacja jest obowiązkowa a jej efekty nie są mierzalne w okresie kadencji władz samorządowych. Stąd prawo rodziców do nadzoru nad działalnością organów prowadzących szkoły. Takie prawo zabezpiecza udział obywateli w wyborze władz samorządu terytorialnego a także jawność finansów jst. W przypadku osób indywidualnych, stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego itp., obywatel jest pozbawiony prawa wpływu na ich funkcjonowanie. Może jedynie przenieść dziecko do innej szkoły, co jest realne tylko wówczas, gdy nie pogarsza warunków nauki, na przykład przez znaczne wydłużenie drogi dziecka do szkoły.
Franciszek Potulski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież