Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

List F. Potulskiego do prokuratora Różyckiego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 marca 2016 11:39

altFranciszek Potulski napisał list do prokuratora okręgowego Dariusza Różyckiego. Wraca do sprawy  prywatnej szkoły w Kokoszkach, której tryb urządzania wzbudził już wcześniej wątpliwości prawne b. sekretarza stanu w resorcie edukacji, ale wtedy prokurator Dariusz Różycki uznał, że działalność pionierska Pawła Adamowicza, inaczej niż autorskie wypełnianie oświadczeń majątkowych, nie pobudza zainteresowania prokuratury. Po prawomocnym orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał wszystkie zarzuty skarżącej decyzję regionalnej "S" i ocenił nowatorskie rozwiązania w Gdańsku jako bezprawne, F. Potulski ponownie indaguje D. Różyckiego. Publikujemy najważniejsze fragmenty pisma, zapytamy też prokuraturę o jej stanowisko.W dniu 15 kwietnia 2014r. Zarząd Główny ZNP wniósł zaskarżenie Pańskiej decyzji do Prokuratora Generalnego, który za pośrednictwem Prokuratury Apelacyjnej nakazał wszczęcie postępowania w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa zawiadomiła mnie o tym fakcie, ale o umorzeniu postępowania z powodu niedopatrzenie się w działaniu Prezydenta Miasta Gdańska niezgodności z prawem dowiedziałem się z mediów. 

Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w dniu 21 października 2015r. stwierdził, że Prezydent Miasta Gdańska wydał zarządzenie o przekazaniu szkoły podstawowej w Gdańsku Kokoszkach obecnej spółce prawa handlowego z rażącym naruszeniem prawa.

Należy domniemywać, że wobec tego wyroku Prokuratura Okręgowa nie może twierdzić, że naruszenia prawa nie było i podejmie postępowanie w celu ustalenia, kto i dlaczego podejmował takie decyzje i dlaczego nie unieważnił tych decyzji Wojewoda Pomorski.

W tle jest jeszcze wspólna budowa szkoły przez gminy Gdańsk, Pruszcz Gdański - gmina wiejska i Kolbudy. I w tym przypadku przedstawiciel Miasta Gdańska sugerował przekazanie jej prowadzenia podmiotowi niepublicznemu. Może sugestia, że jest to już „przestępczość zorganizowana” jest za daleko idąca, ale brak reakcji organów ścigania powoduje poczucie bezkarności władz Miasta Gdańska w nielegalnym działaniu związanym z realizacją zadania własnego, jakim są zadania oświatowe oparte na przymusie edukacyjnym uczniów do osiemnastego roku życia. Rzecz w tym, że edukacja jest obowiązkowa a jej efekty nie są mierzalne w okresie kadencji władz samorządowych. Stąd prawo rodziców do nadzoru nad działalnością organów prowadzących szkoły. Takie prawo zabezpiecza udział obywateli w wyborze władz samorządu terytorialnego a także jawność finansów jst. W przypadku osób indywidualnych, stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego itp., obywatel jest pozbawiony prawa wpływu na ich funkcjonowanie. Może jedynie przenieść dziecko do innej szkoły, co jest realne tylko wówczas, gdy nie pogarsza warunków nauki, na przykład przez znaczne wydłużenie drogi dziecka do szkoły.
Franciszek Potulski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież