Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje... Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich » Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich - tak wynika z pierwszych sondażowych wynikó...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
niedziela, 28 czerwca 2020 16:17
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
Po raz kolejny w tym sezonie Lechia musiała gonić wynik. Od początk ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Nie zaniedbać ponadgimnazjalnych czytelników

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 marca 2016 21:04

Kilkudziesięciu nauczycieli bibliotekarzy i polonistów wzięło udział w XIII sesji metodycznej pt. "Czytelnictwo uczniów szkół ponadgimnazjalnych", która odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.Tematem XIII sesji metodycznej w PBW w Gdańsku była analiza czytelnictwa w szkołach ponadgimnazjalnych. Prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński, z Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład "Niekochany czytelnik w bibliotece - młody dorosły: oczekiwania, nawyki, lektury". Dr Barbara Kosmowska, literaturoznawca, pisarka omawiała dylematy i wątpliwości współczesnego autora powieści młodzieżowych. W swoim wystąpieniu "Czytelnik w świecie 2.0 – jak dotrzymać mu kroku. Przykłady aktywności w Bibliotece Gdańskich Szkół Autonomicznych" Karolina Robak, nauczyciel bibliotekarz, Gdańskie Szkoły Autonomiczne, poruszyła temat nowych możliwości jakie mają bibliotekarze - wykorzystanie facebooka, bloga, youtube. Fryderyk Wojda, nauczyciel bibliotekarz, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku wygłosił wykład "Lektury na ekranie", w którym omawiał wpływ adaptacji filmowych na czytelnictwo.


altalt

Wystąpienie prof. dr hab. Grzegorza Leszczyńskiego- Codziennie stajemy przed ogromnym dylematem - co zrobić aby uszczęśliwić naszych czytelników, żeby wskazać im najprostszą drogę do tej radości jaką przeżywamy sami. Kiedy zastanawiam się nad taką najlepszą radą to myślę, że chyba najważniejsze jest rozumieć tego młodego człowieka, słuchać go,  patrzeć i zastanawiać się jakiego rodzaju oczekiwania ma wobec nas - powiedziała na zakończenie sesji dr Barbara Kosmowska, literaturoznawca. - Myślę, że w tej przyjaznej misji rozmowy z młodym człowiekiem ważne jest wzbudzenie wzajemnego zaufania. A bez szczerości o takim zaufaniu być nie może. Każda rozmowa z młodym, przyszłym czytelnikiem czy teraźniejszym, powinna polegać na naszym cierpliwym czekaniu kiedy dołączą do rozmowy, kiedy zechcą się odezwać, kiedy nam zaufają. A czy nam zaufają zależy tylko od nas.


alt

Wystąpienie Karoliny Robak (Gdańskie Szkoły Autonomiczne)


- Celem sesji było zainteresowanie nauczycieli-bibliotekarzy, którzy pracują z najstarszą młodzieżą, z najstarszą czytelnikiem - powiedziała Zdzisława Woźniak-Lipińska, nauczyciel-bibliotekarz, pracownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, współorganizatorka sesji. - W naszym życiu bibliotekarskim wiele uwagi poświęca się najmłodszemu czytelnikowi, jakoby tenże czytelnik, ja temu nie zaprzeczam, był najważniejszy jeśli chodzi o sposób pracy. Wydawało się nam, że troszeczkę na marginesie, troszeczkę zaniedbany jest ten który pozostaje na wyższych poziomach edukacji. A ta grupa nauczycieli ma przed sobą olbrzymi trud wykształcenia tego czytelnika, który wchodzi w dorosłość czytelniczą, który powinien mieć i predyspozycje i wystarczającą sprawność czytelniczą, i tak ukształtowane zainteresowania, ażeby te badania, które w tym roku wypadły tak wyjątkowo nie korzystnie dla naszych czytelników jako społeczeństwa czytającego, poprawić. To też jest olbrzymie wyzwanie dla nauczycieli pracujących w szkołach ponadgimnazjalnych.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież