Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Nie zaniedbać ponadgimnazjalnych czytelników

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 marca 2016 21:04

Kilkudziesięciu nauczycieli bibliotekarzy i polonistów wzięło udział w XIII sesji metodycznej pt. "Czytelnictwo uczniów szkół ponadgimnazjalnych", która odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.Tematem XIII sesji metodycznej w PBW w Gdańsku była analiza czytelnictwa w szkołach ponadgimnazjalnych. Prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński, z Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład "Niekochany czytelnik w bibliotece - młody dorosły: oczekiwania, nawyki, lektury". Dr Barbara Kosmowska, literaturoznawca, pisarka omawiała dylematy i wątpliwości współczesnego autora powieści młodzieżowych. W swoim wystąpieniu "Czytelnik w świecie 2.0 – jak dotrzymać mu kroku. Przykłady aktywności w Bibliotece Gdańskich Szkół Autonomicznych" Karolina Robak, nauczyciel bibliotekarz, Gdańskie Szkoły Autonomiczne, poruszyła temat nowych możliwości jakie mają bibliotekarze - wykorzystanie facebooka, bloga, youtube. Fryderyk Wojda, nauczyciel bibliotekarz, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku wygłosił wykład "Lektury na ekranie", w którym omawiał wpływ adaptacji filmowych na czytelnictwo.


altalt

Wystąpienie prof. dr hab. Grzegorza Leszczyńskiego- Codziennie stajemy przed ogromnym dylematem - co zrobić aby uszczęśliwić naszych czytelników, żeby wskazać im najprostszą drogę do tej radości jaką przeżywamy sami. Kiedy zastanawiam się nad taką najlepszą radą to myślę, że chyba najważniejsze jest rozumieć tego młodego człowieka, słuchać go,  patrzeć i zastanawiać się jakiego rodzaju oczekiwania ma wobec nas - powiedziała na zakończenie sesji dr Barbara Kosmowska, literaturoznawca. - Myślę, że w tej przyjaznej misji rozmowy z młodym człowiekiem ważne jest wzbudzenie wzajemnego zaufania. A bez szczerości o takim zaufaniu być nie może. Każda rozmowa z młodym, przyszłym czytelnikiem czy teraźniejszym, powinna polegać na naszym cierpliwym czekaniu kiedy dołączą do rozmowy, kiedy zechcą się odezwać, kiedy nam zaufają. A czy nam zaufają zależy tylko od nas.


alt

Wystąpienie Karoliny Robak (Gdańskie Szkoły Autonomiczne)


- Celem sesji było zainteresowanie nauczycieli-bibliotekarzy, którzy pracują z najstarszą młodzieżą, z najstarszą czytelnikiem - powiedziała Zdzisława Woźniak-Lipińska, nauczyciel-bibliotekarz, pracownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, współorganizatorka sesji. - W naszym życiu bibliotekarskim wiele uwagi poświęca się najmłodszemu czytelnikowi, jakoby tenże czytelnik, ja temu nie zaprzeczam, był najważniejszy jeśli chodzi o sposób pracy. Wydawało się nam, że troszeczkę na marginesie, troszeczkę zaniedbany jest ten który pozostaje na wyższych poziomach edukacji. A ta grupa nauczycieli ma przed sobą olbrzymi trud wykształcenia tego czytelnika, który wchodzi w dorosłość czytelniczą, który powinien mieć i predyspozycje i wystarczającą sprawność czytelniczą, i tak ukształtowane zainteresowania, ażeby te badania, które w tym roku wypadły tak wyjątkowo nie korzystnie dla naszych czytelników jako społeczeństwa czytającego, poprawić. To też jest olbrzymie wyzwanie dla nauczycieli pracujących w szkołach ponadgimnazjalnych.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież