Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nie zaniedbać ponadgimnazjalnych czytelników

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 marca 2016 21:04

Kilkudziesięciu nauczycieli bibliotekarzy i polonistów wzięło udział w XIII sesji metodycznej pt. "Czytelnictwo uczniów szkół ponadgimnazjalnych", która odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.



Tematem XIII sesji metodycznej w PBW w Gdańsku była analiza czytelnictwa w szkołach ponadgimnazjalnych. Prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński, z Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład "Niekochany czytelnik w bibliotece - młody dorosły: oczekiwania, nawyki, lektury". Dr Barbara Kosmowska, literaturoznawca, pisarka omawiała dylematy i wątpliwości współczesnego autora powieści młodzieżowych. W swoim wystąpieniu "Czytelnik w świecie 2.0 – jak dotrzymać mu kroku. Przykłady aktywności w Bibliotece Gdańskich Szkół Autonomicznych" Karolina Robak, nauczyciel bibliotekarz, Gdańskie Szkoły Autonomiczne, poruszyła temat nowych możliwości jakie mają bibliotekarze - wykorzystanie facebooka, bloga, youtube. Fryderyk Wojda, nauczyciel bibliotekarz, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku wygłosił wykład "Lektury na ekranie", w którym omawiał wpływ adaptacji filmowych na czytelnictwo.


alt



alt

Wystąpienie prof. dr hab. Grzegorza Leszczyńskiego



- Codziennie stajemy przed ogromnym dylematem - co zrobić aby uszczęśliwić naszych czytelników, żeby wskazać im najprostszą drogę do tej radości jaką przeżywamy sami. Kiedy zastanawiam się nad taką najlepszą radą to myślę, że chyba najważniejsze jest rozumieć tego młodego człowieka, słuchać go,  patrzeć i zastanawiać się jakiego rodzaju oczekiwania ma wobec nas - powiedziała na zakończenie sesji dr Barbara Kosmowska, literaturoznawca. - Myślę, że w tej przyjaznej misji rozmowy z młodym człowiekiem ważne jest wzbudzenie wzajemnego zaufania. A bez szczerości o takim zaufaniu być nie może. Każda rozmowa z młodym, przyszłym czytelnikiem czy teraźniejszym, powinna polegać na naszym cierpliwym czekaniu kiedy dołączą do rozmowy, kiedy zechcą się odezwać, kiedy nam zaufają. A czy nam zaufają zależy tylko od nas.


alt

Wystąpienie Karoliny Robak (Gdańskie Szkoły Autonomiczne)


- Celem sesji było zainteresowanie nauczycieli-bibliotekarzy, którzy pracują z najstarszą młodzieżą, z najstarszą czytelnikiem - powiedziała Zdzisława Woźniak-Lipińska, nauczyciel-bibliotekarz, pracownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, współorganizatorka sesji. - W naszym życiu bibliotekarskim wiele uwagi poświęca się najmłodszemu czytelnikowi, jakoby tenże czytelnik, ja temu nie zaprzeczam, był najważniejszy jeśli chodzi o sposób pracy. Wydawało się nam, że troszeczkę na marginesie, troszeczkę zaniedbany jest ten który pozostaje na wyższych poziomach edukacji. A ta grupa nauczycieli ma przed sobą olbrzymi trud wykształcenia tego czytelnika, który wchodzi w dorosłość czytelniczą, który powinien mieć i predyspozycje i wystarczającą sprawność czytelniczą, i tak ukształtowane zainteresowania, ażeby te badania, które w tym roku wypadły tak wyjątkowo nie korzystnie dla naszych czytelników jako społeczeństwa czytającego, poprawić. To też jest olbrzymie wyzwanie dla nauczycieli pracujących w szkołach ponadgimnazjalnych.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież