Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nie zaniedbać ponadgimnazjalnych czytelników

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 marca 2016 21:04

Kilkudziesięciu nauczycieli bibliotekarzy i polonistów wzięło udział w XIII sesji metodycznej pt. "Czytelnictwo uczniów szkół ponadgimnazjalnych", która odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.Tematem XIII sesji metodycznej w PBW w Gdańsku była analiza czytelnictwa w szkołach ponadgimnazjalnych. Prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński, z Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład "Niekochany czytelnik w bibliotece - młody dorosły: oczekiwania, nawyki, lektury". Dr Barbara Kosmowska, literaturoznawca, pisarka omawiała dylematy i wątpliwości współczesnego autora powieści młodzieżowych. W swoim wystąpieniu "Czytelnik w świecie 2.0 – jak dotrzymać mu kroku. Przykłady aktywności w Bibliotece Gdańskich Szkół Autonomicznych" Karolina Robak, nauczyciel bibliotekarz, Gdańskie Szkoły Autonomiczne, poruszyła temat nowych możliwości jakie mają bibliotekarze - wykorzystanie facebooka, bloga, youtube. Fryderyk Wojda, nauczyciel bibliotekarz, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku wygłosił wykład "Lektury na ekranie", w którym omawiał wpływ adaptacji filmowych na czytelnictwo.


altalt

Wystąpienie prof. dr hab. Grzegorza Leszczyńskiego- Codziennie stajemy przed ogromnym dylematem - co zrobić aby uszczęśliwić naszych czytelników, żeby wskazać im najprostszą drogę do tej radości jaką przeżywamy sami. Kiedy zastanawiam się nad taką najlepszą radą to myślę, że chyba najważniejsze jest rozumieć tego młodego człowieka, słuchać go,  patrzeć i zastanawiać się jakiego rodzaju oczekiwania ma wobec nas - powiedziała na zakończenie sesji dr Barbara Kosmowska, literaturoznawca. - Myślę, że w tej przyjaznej misji rozmowy z młodym człowiekiem ważne jest wzbudzenie wzajemnego zaufania. A bez szczerości o takim zaufaniu być nie może. Każda rozmowa z młodym, przyszłym czytelnikiem czy teraźniejszym, powinna polegać na naszym cierpliwym czekaniu kiedy dołączą do rozmowy, kiedy zechcą się odezwać, kiedy nam zaufają. A czy nam zaufają zależy tylko od nas.


alt

Wystąpienie Karoliny Robak (Gdańskie Szkoły Autonomiczne)


- Celem sesji było zainteresowanie nauczycieli-bibliotekarzy, którzy pracują z najstarszą młodzieżą, z najstarszą czytelnikiem - powiedziała Zdzisława Woźniak-Lipińska, nauczyciel-bibliotekarz, pracownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, współorganizatorka sesji. - W naszym życiu bibliotekarskim wiele uwagi poświęca się najmłodszemu czytelnikowi, jakoby tenże czytelnik, ja temu nie zaprzeczam, był najważniejszy jeśli chodzi o sposób pracy. Wydawało się nam, że troszeczkę na marginesie, troszeczkę zaniedbany jest ten który pozostaje na wyższych poziomach edukacji. A ta grupa nauczycieli ma przed sobą olbrzymi trud wykształcenia tego czytelnika, który wchodzi w dorosłość czytelniczą, który powinien mieć i predyspozycje i wystarczającą sprawność czytelniczą, i tak ukształtowane zainteresowania, ażeby te badania, które w tym roku wypadły tak wyjątkowo nie korzystnie dla naszych czytelników jako społeczeństwa czytającego, poprawić. To też jest olbrzymie wyzwanie dla nauczycieli pracujących w szkołach ponadgimnazjalnych.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież