Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sala im. Lecha Kaczyńskiego w urzędzie wojewódzkim

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 08 kwietnia 2016 18:19

Sala konferencyjna Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego nosi od piątku 8 kwietnia br. imię Lecha Kaczyńskiego.  Odsłonięta też została tablica przypominająca o tragedii lotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. To pierwszy materialny znak pamięci o tragicznie zmarłym prezydencie RP w przestrzeni publicznej w Gdańsku.Uroczystość w wyremontowanej właśnie auli, odbyła się w przeddzień szóstej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.
- Ta sala nosząca imię prezydenta Kaczyńskiego to jest symbol - mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który poświęcił Salę im. Lecha Kaczyńskiego.
Metropolita gdański podarował do Urzędu Wojewódzkiego portret byłego prezydenta.


Pomysłodawcą nadania imienia prezydenta był wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
- Prezydent Lech Kaczyński był zwierzchnikiem sił zbrojnych i był urzędnikiem. On dał nam przykład, jak każdy z nas ma godnie sprawować swój urząd – stwierdził wojewoda Drelich.


Tablicę poświęconą tragedii z 10 kwietnia 2010 i Lechowi Kaczyńskiemu, odsłoniły jego współpracownice, czyli była minister spraw zagranicznych, posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga oraz była europoseł Hanna Foltyn-Kubicka, przyjaciółka rodziny Kaczyńskich. Przybyli parlamentarzyści oraz inni współpracownicy byłego prezydenta m.in. Zofia Kruszyńska-Gust.


Tablica ta przypomina m.in. rolę Kaczyńskiego w podpisaniu w budynku  urzędu wojewódzkiego porozumienia między strajkującymi a komisją rządową w listopadzie 1980 r.


Podczas uroczystości  Andrzej Gwiazda, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przypomniał działalność przyszłego prezydenta w opozycji wobec PRL i to, że Lech Kaczyński był jednym z nielicznych, bo dwóch naukowców, a jedynym z Uniwersytetu Gdańskiego, który zaangażował się w działalność wolnych związków zawodowych już w 1978 r.   
Wykładał dla niewielkich grup robotników m.in. prawo pracy.  


Z kolei Mirosław Golon dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku przypomniał, że Lech Kaczyński był twórcą polskiej polityki historycznej i przywrócił do zbiorowej pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Fieldorfa „Nila” i innych bohaterów.


Zabrakło na uroczystości gdańskich i pomorskich włodarzy z rodowodem w Platformie Obywatelskiej. Czyżby nie potrafili się wznieść ponad podziały, o przezwyciężaniu których sami tak chętnie mówili.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież