Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kwaśniewski zatopi Europę z Plusem

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 16 maja 2014 17:44

Nie ma ostatnio szczęścia w polityce Aleksander Kwaśniewski, były prezydent. I polityka do niego szczęścia nie ma. Ostatnio napytał biedy Twojemu Ruchowi Europie Plus, bo chciał służyć radą i dorobić do emerytury – na Ukrainie. Nawet sztukmistrz z Biłgoraja, który wynajął Aleksandra Kwaśniewskiego do firmowania politycznego projektu otrząsa się z towarzystwa byłego prezydenta.


– Oluś zawsze był krętaczem i to małym krętaczem – mówił niegdyś Józef Oleksy biznesmenowi Aleksandrowi Gudzowatemu, a był przy tym „jak brzytwa”.


Były prezydent przyznał, że od stycznia, w czasie protestów na Majdanie, pracuje dla spółki należącej do ukraińskiego biznesmena Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra z czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, właściciela największej firmy gazowej w kraju, spółki Burisma Holdings Ltd, zarejestrowanej  w Limassol na Cyprze. Podał tę informację Max Seddon, amerykański dziennikarz.
– Moje zadanie to jest mówienie o prognozach politycznych, analizach politycznych, a więc o czymś, na czym się znam – opowiedział Kwaśniewski i bronił się na antenie Radia Zet:
– Mam nadzieję, że ci ludzie, którzy słuchają mnie chociażby w tej chwili rozumieją argumentację i nie mają pretensji o to, że jako człowiek, który jeszcze jest w sile wieku staram się zarobić pieniądze, które mi pozwolą, że tak powiem, dożyć starości, no normalna rzecz i zamiast pochwalić mnie za zaradność, słyszę nieusprawiedliwione ataki – mówi Kwaśniewski.


Kiedy Kwaśniewski rozpoczynał pracę dla Burisma Holdings, w Kijowie trwały protesty. Aleksander Kwaśniewski wielokrotnie w tym czasie zabierał publicznie głos w sprawie Ukrainy, krytykował oligarchów i korupcję. Co nie przeszkadzało mu w związaniu się z firmą człowieka, który korzystał z przywilejów władzy.


Były prezydent przyznał, że pieniądze jego chlebodawcy to „wynik procesów prywatyzacyjnych, innych, do których trudno dzisiaj dojść”. Tak, jak w Polsce – dziwne procesy prywatyzacyjne.


Złoczewski to też były szef Państwowego Komitetu Zasobów Naturalnych, były minister środowiska i zasobów naturalnych, minister energetyki i wiceszef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
– W kraju, gdzie nikt nie jest uczciwy i czysty można być bardziej lub mniej, on jest bardziej czysty – powiedział Kwaśniewski o Złoczewskim.


Nic więc dziwnego, że gość czwartkowego "Salonu politycznego Trójki" filozof Jan Hartman, przewodniczący krajowej rady politycznej Twojego Ruchu i  kandydat do Parlamentu Europejskiego ocenił, że cała sprawa budzi niepokój, ale on „nie jest w stanie jej skomentować” i nie jest w stanie obiektywnie podejść do tematu.
–  Otoczenie byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza nie finansowało koalicji Europa Plus Twój Ruch – zastrzegał się przy okazji Jan Hartman i zapewniał radiosłuchaczy, że Janusz Palikot i Andrzej Rozenek na pewno odniosą się do zarzutów pod adresem Aleksandra Kwaśniewskiego.


Według niego za byłym prezydentem RP przemawia jego zaangażowanie na rzecz Ukrainy. Przypomnijmy zatem, że Aleksander Kwaśniewski był, wraz z byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, irlandzkim politykiem Patem Coxem, emisariuszem Europarlamentu w Kijowie. Opisaliśmy jego misję na początku kwietnia. Wraz z Patem Coxem negocjował z Janukowyczem m.in. sprawę uwolnienia z więzienia Julii Tymoszenko. Przegadał z Janukowyczam wiele godzin. 


Półtoraroczna misja Cox – Kwaśniewski, powołana przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza w maju 2012 r., zakończyła się fiaskiem. Kijów nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z UE. Misja Cox - Kwaśniewski odbyła… 28 wizyt na Ukrainę i kilkanaście w Brukseli i innych stolicach europejskich.


Ile kosztowała europejskich podatników spóźniona i dowodząca braku przewidywania misja Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa? Przeloty, hotele, spotkania i rauty dwóch byłych czynnych polityków i ich europejskie splendory musiały kosztować Europejczyków sporo.   

  
Zapytaliśmy za pośrednictwem oficerów prasowych odpowiedzialnych za obsługę polityki zagranicznej Parlamentu Europejskiego jak Parlament Europejski i jego przewodniczący Martin Schulz oceniają skuteczność tych misji i jakie Parlament Europejski poniósł koszty finansowe w związku z misją Kwaśniewskiego i Coxa na Ukrainie? Bruksela na razie dyplomatycznie milczy.


W 2006 roku media obiegła informacja iż gdyby nie pomoc Wiktora Pinczuka, potentata gazowego i naftowego, to Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego nie miałaby środków na działalność. Pinczuk, jak dowiedziała się wówczas jedna ze stacji komercyjnych, tylko w jednym roku przekazał fundacji Amicus Europae blisko 900 tys. złotych. Kwaśniewski odpłatnie doradza też prezydentowi Kazachstanu dyktatorowi Nursułtanowi Nazarbajewowi.
– Jestem byłym politykiem, który to, co ma, to jego wiedza, doświadczenie. I jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, a są to ludzie poważni, to nie widzę powodów, by nie dzielić się tym doświadczeniem czy wiedzą. I jeżeli jeszcze są to pieniądze, które mogę zarobić, to też nie widzę w tym żadnego problemu – przekonuje były prezydent. w rozmowie z "Gazetą Wyborczą"


Tymczasem Janusz Palikot już wie, że polityczny twór, któremu patronował Kwaśniewski wybory do europarlamentu przegrał i już ucieka do przodu, z dala od Europy Plus - Twój Ruch. Wypowiedział się lekceważąco o Aleksandrze Kwaśniewskim, którego handlową markę wycenił na 1 do max. 2 procent na tyle, ile większość sondaży daje koalicji Europa Plus – Twój Ruch. Palikot, jako handlarz, przeprowadził remanent i wyszło mu, że łaskę wyborców przybliży jednak kolejne nowe otwarcie.
– Na mnie głosowało 15 lat temu 10 milionów ludzi, ale później wszystko się pozmieniało, nowe partie, ludzie przychodzili, odchodzili – przyznał potulnie Kwaśniewski.


Kwaśniewski ma wiedzę i kontakty. To jego walory na rynku. Czy jednak rzeczywiście jest byłym politykiem, skoro wypełnia misje europejskie i wciąż jest obecny oraz aktywny na politycznych salonach?
Przypomina to nieco casus Gerharda Schrödera, byłego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, który w 2005 w ostatnich tygodniach urzędowania, podpisał z Rosją umowę o budowie Gazociągu Północnego pod dnem Bałtyku. Wkrótce po opuszczeniu urzędu Schröder objął stanowisko w radzie nadzorczej konsorcjum Nord Stream. Do dzisiaj niemieccy socjaldemokraci liżą rany. Za zbytnie zaangażowanie swego lidera w biznes zapłaciła niemiecka SPD. Niesmak pozostał.


Teraz Kwaśniewski pociągnie w dół projekt własny i filozofa Palikota. Z taką filozofią uprawniania polityki nie poradzi sobie nawet kongres filozofów. 
Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #3 CaGeLka 2014-05-22 11:38
Pieniadze nie śmierdża, a magistrant ma głowę. Zawistnicy jesteśta.
Cytować
 
 
+1 #2 żul 2014-05-22 07:31
Olus bez dyplomu a zawsze zdolny na kierunku wschodnim jak by7l szefem szsp na UG to zjolcia i kumplami ciagle lata do zsrrr w celach poznawczych
Cytować
 
 
+1 #1 jolcia 2014-05-22 07:11
olus kretacz teraz wkreci w glebe TR Palikota,ma w tym wp[rawe,SLd podniszczal rekoma Borowskiego i Banachowej,podp uszczal Olejnixczaka do romansu z resztkami po UW a sam na bolu dorabial u oligarchow ze wschodu,wyszlo na Millera i jego od[censored]osc
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież