Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
sobota, 24 października 2020 19:50
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
Bez punktu i wygranego seta wracają Jastrzębia-Zdroju siatkarze
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sellin: Wchodziliśmy do Unii Europejskiej z nadzieją, że będzie to obszar wolności

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 maja 2014 17:41

altZ posłem Jarosławem Sellinem, kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozmawia Artur S. Górski


– 25 maja Europejczycy pójdą na wybory by wybrać polityków najbliższych ich przekonaniom. Europa dryfuje w stronę liberalizmu i nachalnego lansowania swobód obyczajowych. Pan mówi o wartościach, o rodzinie. Czy kluczowym tematem nie jest jednak sprawa gospodarki, odbudowy rodzimego przemysłu, dobrych i trwałych miejsc pracy?
Jarosław Sellin: Przez ostanie 25 lat dominujące elity polityczne w Polsce, z grubsza liberalne, wmawiały nam, że najnowocześniejszą jest gospodarka oparta na usługach, a przemysł jest przeżytkiem. Było to propagowane w dużej mierze na bazie sentymentów antypeerelowskich, gdyż PRL kojarzył się z wielkim przemysłem. Ale też na bazie doktrynalnych ideologii liberalnych. To był błąd. W czasie ogólnoświatowego kryzysu widzimy, że najlepiej poradziły sobie państwa, które dbały, pielęgnowały i utrzymały rodzimy przemysł. Myślę tu głównie o Niemczech i Stanach Zjednoczonych. To dowód na to, że nowoczesna gospodarka musi być oparta na przemyśle. Dlatego w programie PiS znalazł się postulat reindustrializacji kraju, w ramach której chcemy odbudować polski przemysł, a tym samym nowoczesne, innowacyjne technologie. Odbudowa przemysłu powinna odbywać się też poprzez mechanizmy ambitnej polityki państwa.


- Czy podziela pan zdanie profesora Ryszarda Legutki, który w spocie wyborczym pyta „a co Polacy mogą dać Europie?” i odpowiada, że Polacy mogą dać Europie to, czego tak bardzo ona potrzebuje, czyli umiłowanie wolności?
Jarosław Sellin: Polacy są narodem, który jest do idei wolności niezwykle przywiązany. Wolność jest pozytywną, czasem nawet na pograniczu anarchii, obsesją Polaków. Ograniczanie wolności było u nas zawsze odbierane jako opresja. Wchodziliśmy do Unii Europejskiej z nadzieją, że będzie to obszar wolności. Tymczasem okazało się, że jest to struktura, która skupia się na nakazach i zakazach. Powinniśmy z tym skończyć, tłumacząc Europejczykom, że szczegółowe regulowanie wszystkich dziedzin życia nie jest zdrowe. Biurokraci nie powinni decydować, jakich żarówek używamy w naszych domach i jaki rodzaj wędlin zjadamy. Wniesiemy do europarlamentu ducha zdrowego rozsądku.


- Ta ekspansja nakazów i zakazów odbywa się w duchu europejskiej poprawności?
Jarosław Sellin: Poprawność polityczna jest chorobą europejskich elit politycznych, która owocuje ukrytą cenzurą i ograniczeniem wolności w debacie publicznej. Trzeba więc zadbać, by nie było zakazu głoszenia własnych przekonań, wynikających np. z wrażliwości religijnej. A niestety jest to zjawisko, które postępuje.


–  Europa dryfuje w pojęciu wolności ku wolności „poniżej pasa”, w nachalnym lansowaniu tęczowego modelu społeczeństwa. Wolność jako wolność seksualna jest narzucana przez ową „Brukselę”, czy my sami jej ulegamy, stając się mimowolnie poszukiwaczami i eksperymentatorami?
Jarosław Sellin: Sfera zachowań intymnych powinna być sprawą prywatną, poza instytucjami publicznymi i politycznymi, których władza publiczna nie powinna regulować, ani się nimi zajmować. Nie powinna też narzucać programów edukacyjnych w sferze płciowości, a tym bardziej zezwalać na to, by wszystkim Europejczykom narzucał swoją wrażliwość polityczny ruch gejowski czy feministyczny. 


- Czy istnieje takie zjawisko?
Jarosław Sellin: Tak. I dążą te ruchy do zniszczenia takich dotąd trwałych instytucji, jak rodzina, naród, religia czy  Kościół. Trzeba się temu przeciwstawiać.


– Łatwiej jest taką obyczajową rewolucję przeprowadzić, gdy mamy kryzys rodziny, w ślad za tym kryzys demograficzny, emigrację, czy kryzys społeczeństwa obywatelskiego, przejawiający się niskim zainteresowaniem wyborami. Komu będzie sprzyjała zapowiadana niska frekwencja wyborcza? Platformie Obywatelskiej, a może ugrupowaniom jak Kongres Nowej Prawicy?   
Jarosław Sellin: Wybory do Parlamentu Europejskiego „cieszą się” niską frekwencją nie tylko w Polsce. To zjawisko ogólnoeuropejskie, ale w Polsce frekwencja w granicach 20-25 procent jest wyjątkowo niska. Wybory są ważne, bo legislacyjne rozwiązania wypracowane w instytucjach Unii docierają do nas w całości. Ponad 60 procent stanowionego prawa w Polsce wynika z legislacji, której źródłem jest Strasburg i Bruksela. Warto więc mieć reprezentację ludzi, którzy tam, na miejscu, dopilnują, by legislacja ta była zgodna z polskim interesem narodowym. 


– A propos polskiego interesu narodowego. Z publikacji dawnego prominentnego działacza KLD i PO Pawła Piskorskiego wynika, że na początku lat 90. CDU wspierała finansowo liberałów z KLD. Jak pan ocenia takie wsparcie i finansowanie partii politycznych z zagranicy? Czy jest to problem do wyjaśnienia przed opinią publiczną?
Jarosław Sellin: Gdyby w tej sprawie politycy i sam premier Tusk mieli czyste sumienie, to byśmy usłyszeli od nich wyjaśnienia w Sejmie. A nie usłyszeliśmy ich od Donalda Tuska, który nie stanął i nie powiedział, jak było. Sprawa jest poważna i nawet przyjmując, że finansowanie polskich partii politycznych nie było uregulowane aż do początku tego wieku, do wprowadzenia zasady ich finansowania z budżetu, to jednak pozyskiwanie środków finansowych z zagranicy, o ile jest to prawda, jest poważnym problemem.


– Czy coś wiadomo panu by także liberalna niemiecka FDP wspierała polskich liberałów? 

Jarosław Sellin: Nic mi o tym nie wiadomo. W tamtym czasie byłem dziennikarzem, ale żadne takie informacje do mnie nie dotarły.  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież