Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sellin: Wchodziliśmy do Unii Europejskiej z nadzieją, że będzie to obszar wolności

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 maja 2014 17:41

altZ posłem Jarosławem Sellinem, kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozmawia Artur S. Górski


– 25 maja Europejczycy pójdą na wybory by wybrać polityków najbliższych ich przekonaniom. Europa dryfuje w stronę liberalizmu i nachalnego lansowania swobód obyczajowych. Pan mówi o wartościach, o rodzinie. Czy kluczowym tematem nie jest jednak sprawa gospodarki, odbudowy rodzimego przemysłu, dobrych i trwałych miejsc pracy?
Jarosław Sellin: Przez ostanie 25 lat dominujące elity polityczne w Polsce, z grubsza liberalne, wmawiały nam, że najnowocześniejszą jest gospodarka oparta na usługach, a przemysł jest przeżytkiem. Było to propagowane w dużej mierze na bazie sentymentów antypeerelowskich, gdyż PRL kojarzył się z wielkim przemysłem. Ale też na bazie doktrynalnych ideologii liberalnych. To był błąd. W czasie ogólnoświatowego kryzysu widzimy, że najlepiej poradziły sobie państwa, które dbały, pielęgnowały i utrzymały rodzimy przemysł. Myślę tu głównie o Niemczech i Stanach Zjednoczonych. To dowód na to, że nowoczesna gospodarka musi być oparta na przemyśle. Dlatego w programie PiS znalazł się postulat reindustrializacji kraju, w ramach której chcemy odbudować polski przemysł, a tym samym nowoczesne, innowacyjne technologie. Odbudowa przemysłu powinna odbywać się też poprzez mechanizmy ambitnej polityki państwa.


- Czy podziela pan zdanie profesora Ryszarda Legutki, który w spocie wyborczym pyta „a co Polacy mogą dać Europie?” i odpowiada, że Polacy mogą dać Europie to, czego tak bardzo ona potrzebuje, czyli umiłowanie wolności?
Jarosław Sellin: Polacy są narodem, który jest do idei wolności niezwykle przywiązany. Wolność jest pozytywną, czasem nawet na pograniczu anarchii, obsesją Polaków. Ograniczanie wolności było u nas zawsze odbierane jako opresja. Wchodziliśmy do Unii Europejskiej z nadzieją, że będzie to obszar wolności. Tymczasem okazało się, że jest to struktura, która skupia się na nakazach i zakazach. Powinniśmy z tym skończyć, tłumacząc Europejczykom, że szczegółowe regulowanie wszystkich dziedzin życia nie jest zdrowe. Biurokraci nie powinni decydować, jakich żarówek używamy w naszych domach i jaki rodzaj wędlin zjadamy. Wniesiemy do europarlamentu ducha zdrowego rozsądku.


- Ta ekspansja nakazów i zakazów odbywa się w duchu europejskiej poprawności?
Jarosław Sellin: Poprawność polityczna jest chorobą europejskich elit politycznych, która owocuje ukrytą cenzurą i ograniczeniem wolności w debacie publicznej. Trzeba więc zadbać, by nie było zakazu głoszenia własnych przekonań, wynikających np. z wrażliwości religijnej. A niestety jest to zjawisko, które postępuje.


–  Europa dryfuje w pojęciu wolności ku wolności „poniżej pasa”, w nachalnym lansowaniu tęczowego modelu społeczeństwa. Wolność jako wolność seksualna jest narzucana przez ową „Brukselę”, czy my sami jej ulegamy, stając się mimowolnie poszukiwaczami i eksperymentatorami?
Jarosław Sellin: Sfera zachowań intymnych powinna być sprawą prywatną, poza instytucjami publicznymi i politycznymi, których władza publiczna nie powinna regulować, ani się nimi zajmować. Nie powinna też narzucać programów edukacyjnych w sferze płciowości, a tym bardziej zezwalać na to, by wszystkim Europejczykom narzucał swoją wrażliwość polityczny ruch gejowski czy feministyczny. 


- Czy istnieje takie zjawisko?
Jarosław Sellin: Tak. I dążą te ruchy do zniszczenia takich dotąd trwałych instytucji, jak rodzina, naród, religia czy  Kościół. Trzeba się temu przeciwstawiać.


– Łatwiej jest taką obyczajową rewolucję przeprowadzić, gdy mamy kryzys rodziny, w ślad za tym kryzys demograficzny, emigrację, czy kryzys społeczeństwa obywatelskiego, przejawiający się niskim zainteresowaniem wyborami. Komu będzie sprzyjała zapowiadana niska frekwencja wyborcza? Platformie Obywatelskiej, a może ugrupowaniom jak Kongres Nowej Prawicy?   
Jarosław Sellin: Wybory do Parlamentu Europejskiego „cieszą się” niską frekwencją nie tylko w Polsce. To zjawisko ogólnoeuropejskie, ale w Polsce frekwencja w granicach 20-25 procent jest wyjątkowo niska. Wybory są ważne, bo legislacyjne rozwiązania wypracowane w instytucjach Unii docierają do nas w całości. Ponad 60 procent stanowionego prawa w Polsce wynika z legislacji, której źródłem jest Strasburg i Bruksela. Warto więc mieć reprezentację ludzi, którzy tam, na miejscu, dopilnują, by legislacja ta była zgodna z polskim interesem narodowym. 


– A propos polskiego interesu narodowego. Z publikacji dawnego prominentnego działacza KLD i PO Pawła Piskorskiego wynika, że na początku lat 90. CDU wspierała finansowo liberałów z KLD. Jak pan ocenia takie wsparcie i finansowanie partii politycznych z zagranicy? Czy jest to problem do wyjaśnienia przed opinią publiczną?
Jarosław Sellin: Gdyby w tej sprawie politycy i sam premier Tusk mieli czyste sumienie, to byśmy usłyszeli od nich wyjaśnienia w Sejmie. A nie usłyszeliśmy ich od Donalda Tuska, który nie stanął i nie powiedział, jak było. Sprawa jest poważna i nawet przyjmując, że finansowanie polskich partii politycznych nie było uregulowane aż do początku tego wieku, do wprowadzenia zasady ich finansowania z budżetu, to jednak pozyskiwanie środków finansowych z zagranicy, o ile jest to prawda, jest poważnym problemem.


– Czy coś wiadomo panu by także liberalna niemiecka FDP wspierała polskich liberałów? 

Jarosław Sellin: Nic mi o tym nie wiadomo. W tamtym czasie byłem dziennikarzem, ale żadne takie informacje do mnie nie dotarły.  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież