Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kontrowersje wokół centrum sportów motorowych w Pruszczu Gdańskim

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 18 maja 2014 16:11

Sporo kontrowersji wśród mieszkańców Pruszcza Gdańskiego wzbudza projekt budowy samochodowego toru wyścigowego. Dali temu wyraz podczas samorządowej debaty połączonych Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta Gdańska, Rady Miasta Pruszcza Gdańskiego i Gminy Pruszcz Gdański. Uczestniczyli w niej też przedstawiciele Samorządu, Biura Rozwoju Gdańska, Polskiego Związku Motorowego i niemieckiej firmy architektonicznej Tilke GMBH z siedzibą w Aachen.


Debata miała miejsce w ramach II konferencji pt. „Narodowe Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji”, która odbyła się w połowie maja w gdańskim Amber Expo. Debatę poprowadził gdański radny Piotr Grzelak, reprezentujący Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.


alt



Rozpoczęła Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański stwierdzając, że projektowany tor samochodowy wchodzi w teren zabudowy mieszkaniowej. W pobliskim osiedlu Rotmanka mieszka 3 tys. osób, którzy przeciw temu się burzą, tak jak mieszkańcy Borkowa i Straszyna. Są poważne obawy zaburzenia komfortu zamieszkiwania w ciszy. Można znaleźć lepsze miejsce na tą inwestycję, oddaloną od zamieszkałych osiedli. Użytkownicy z istniejącego małego toru już stwarzają wiele hałasu.


Radny Mirosław Zdanowicz (na poniższym zdjęciu drugi z lewej), przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki oraz członek Komisji Rozwoju Przestrzennego UM Gdańsk: - My tego nie robimy po cichu. To jest już nasze drugie spotkanie. Tam zaczęliśmy naszą działalność 10 lat temu, a teren wskazało nam Miasto. Chcemy odciągnąć młodzież od komputerów, leczyć ich i rozwijać poprzez sport. Firma projektująca tor jest najlepsza w świecie i uwzględnia ona walory środowiskowe.


alt


Radny Marek Bumblis (na powyższym zdjęciu pierwszy z lewej): - Jestem radnym już czwartą kadencję, a przez trzy byłem szefem komisji sportu i turystyki. W mojej ocenie, to co robi radny Mirosław Zdanowicz będzie doskonale służyło młodzieży. Zapewniam, że my nie chcemy, aby tutaj doszło do społecznego konfliktu.

Małgorzata Czarnecka-Szafrańska z pruszczańskiej gminy: - Też jestem radną czwartą kadencję. Każdy z nas troszczy się o mieszkańców. Oni nie mogą czuć się źle jak powstanie ten tor. Dlatego trzeba rozmawiać na ten temat.

Ewa Romik, sołtys Rotmanki, emerytowana nauczycielka stwierdziła, że główny dojazd na tor będzie przebiegał przez ulicę Leśną. A projektodawca ze strony niemieckiej wyjaśnił zebranym, że tak nie będzie.

Piotr Morawska, gdański radny pierwszą kadencję: - Od 15 lat miasto się rozszerza, zajmując tereny odległe od centrum. Jeśli nie powstanie tor, to ten teren przejmą deweloperzy. Jesteśmy milionową aglomeracją i ten projekt wart jest realizacji.

Jan Grabowski, inspektor ds. ochrony przed hałasem Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Gdańsku: - Projekt uwzględnia naturalne elementy dźwiękoszczelne. Projektanci pracują nad tym, aby takie dźwiękowe dolegliwości pomniejszyć, do minimum a jak się uda to nawet je zlikwidować.

Mariusz Kociński, radny gminy Pruszcz Gdański domagał się przytoczenia przykładów innych torów, które powstały w podobnych lokalizacjach. W jego ocenie projektowany teren jest przecież wyniesiony do góry, co tylko potęguje hałas.

Ralf van Wersch z biura projektowego udzielił odpowiedzi, że owszem powstały takie tory pomiędzy zabudowaniami w hiszpańskiej Saragossie i niemieckiej Saksonii.

Wójtowa Kołodziejczak: - Było spotkanie w Cieplewie i wyraziliśmy nasze obawy, które nie znalazły odzwierciedlenia w przedstawionej nam prezentacji. A położone w Straszynie osiedle Przylesie już ma przekroczenia dopuszczalnej normy hałasu.  

Małgorzata Osowska, pruszczańska radna: - My już 15 last temu tam się sprowadziliśmy i normy hałasu są zwiększone poprzez uruchomioną obwodnicę południową Gdańska. Budowa takiego toru, to dla nas będą dodatkowe uciążliwości komunikacyjne.

Mirosław Zdanowicz: - Ale jak będą się ścigać samochody elektryczne, a to nas czeka już niebawem, to hałasu nie będzie. Na tym torze będzie rozgrywanych do 10 wyścigów rocznie.

Piotr Morawski: - 15 lat temu 100 tys. pasażerów latało rocznie z lotniska w Rębiechowie, a teraz ta liczba dochodzi do 3 mln. Miasto musi się rozwijać i wykorzystywać tereny pod ciekawe inwestycje.

Uczestnicy spotkania dopytywali, jaki jest koszt tej inwestycji i czas jej realizacji?


alt



Piotr Grzelak (na powyższym zdjęciu pierwszy z prawej) odpowiedział, że jak na razie powstała tylko koncepcja urbanistyczno-architektoniczna. Inwestycja powstanie etapowo ze środków publiczno-prywatnych. Termin realizacji wyznaczono do 2020 roku. Zacznie się od studium wykonalności, które wykaże, czy inwestycję tą będzie się opłacało zrealizować.


Ralf van Wersch powiedział, że całościowy koszt tej inwestycji, to około 100 mln euro, a sam tor o długości prawie 5 km, w zależności od warunków glebowych, będzie kosztował około 60 mln euro.


alt



Mirosław Zdanowicz: - Plan zagospodarowania tego terenu powstał już w 2004 roku. A takie studium opracowano już w 2007 roku i według ówczesnych cen sam tor samochodowy, bez zaplecza, to koszt 8,7 mln zł, a tor motocyklowy to zaledwie 170 tys. zł. Trzeba uwzględnić, że będzie to też centrum rekreacji, do której Miasto nie dołoży nawet złotówki. Mogę zdradzić, że Gdańska Rafineria obiecała nam wylać swoją asfaltową nawierzchnię, aby mieć własny tor do testowania swoich nowych produktów ropopochodnych. Na początek powinien powstać choćby tor kartingowy, bo komisarz unijny Janusz Lewandowski zapewnia nas, że na inwestycje przeznaczone dla młodzieży aż w 90 procentach możemy pozyskać unijne dotacje.


alt



Andrzej Mielczarek, dziennikarz motoryzacyjny: - Władze gmin nie ostrzegały mieszkańców tych terenów, że czekają na nich uciążliwości, o których było wcześniej wiadomo, bo teren ten był przeznaczony pod inwestycje rekreacyjno-sportowe. Gminy sprzedały te tereny deweloperom, oni wybudowali osiedla mieszkaniowe i teraz powstał problem, kto ma racje?

Mieszkaniec Robert Jakubiak: - My już teraz mamy problem z hałasem, bo w weekendy rozgrywane są różne zawody. Teren ten tak jest ukształtowany, że tylko wzmaga dźwięk. My musimy mieć pewność, że hałas będzie znośny.

Mirosław Zdanowicz: - To na nasze konto jeżdżą amatorzy dobrowolnie na dziko.

Jan Grabowski, ochrona środowiska: - Teren będzie ogrodzony, monitorowany, bez dzikiego dostępu.

Jedna z mieszkanek: - Może z obwodnicy zrobić zjazd na tor. Uchwała o zmianie zagospodarowania przestrzennego jest z 2007 roku, a ja wybudowałam się tutaj w 1999 roku. Jest wiele innych dyscyplin sportu, po co nam tu tory samochodowe. My chcemy z takich obiektów korzystać, niech lepiej powstanie pływalnia, korty tenisowe.

Lesław Orski, radny Sopotu, od czwartej kadencji, szef Okręgowego Związku Motorowego: - Społeczność lokalna jest najważniejsza i projekt musi być dla niej jak najmniej uciążliwy. W Polsce jednakże rocznie na drogach ginie do 4 tys. osób. Takie centrum motorowe, to wyróżnienie dla Pomorza. Mieszkańcy w tej inwestycji muszą być podmiotem. Nie ma u nas w polskiej edukacji wychowania komunikacyjnego. Sami sobie wypowiedzieliśmy trzecią wojnę światową pod względem ilości trupów na drogach. Jeśli podejmiemy się tej inwestycji, to będzie skok epokowy tego terenu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież