Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Ceynowa: Znudziło mi się czekanie na spełnienie obietnic władzy

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
piątek, 03 października 2014 15:47

Z prof. dr. hab.  Andrzejem Ceynową, byłym rektorem UG, kandydatem SLD do Sejmiku Województwa Pomorskiego w okręgu gdańskim rozmawia Artur S. Górski


- Co robi naukowiec, filolog, literaturoznawca na listach wyborczych SLD? W Gdańsku, zdominowanym przez PO, jest to pewnym zaskoczeniem. Zadziałała przekora?
Andrzej Ceynowa: Znudziło mi się czekanie na spełnienie całego katalogu obietnic, jakie wypowiadał premier Tusk oraz jego ludzie na różnych poziomach władzy. Lider rządzącej formacji nie wysilał się by dotrzymać danego słowa. Byłem swego czasu blisko Platformy. Może więc jest i w tym odrobina przekory…


- Zaciera się klasyczny podział na lewicę i prawicę. Bliższy byłby pewnie podział na liberałów i zwolenników państwa socjalnego lub na beneficjentów systemu i jego klientów. Idea, poglądy, przekonania jeszcze coś znaczą?
Andrzej Ceynowa: W USA na przykład moje poglądy uznane byłyby za liberalne, nieco na lewo od centrum. Odnoszę wrażenie, że po tym, jak Tusk udał się na posadę do Brukseli może dojść paradoksalnie do odbudowy „PO-PiSu”. PiS w sferze ekonomicznej, w sprawach gospodarki jest mocno na lewo. Platforma zaś zajmuje się dzieleniem pieniędzy, które obywatele mają. Nie zajmuje się zaś stwarzaniem warunków by tych pieniędzy było jak najwięcej. Co prawda jest w obiegu hasło innowacyjności gospodarki, ale realnych zachęt by taką gospodarkę budować brak.


- Pan przecież jest człowiekiem nauki…
Andrzej Ceynowa: Jestem w szkolnictwie wyższym od kilkunastu lat. Zmian w zasadach i w poziomie finansowania badań innowacyjnych nie jestem w stanie zauważyć. Pieniądze na badania są śmiesznie małe. Trzeba występować kilkakrotnie o grant, nim cokolwiek się uzyska. Wyrywanie funduszy jest mocno zniechęcające, działa biurokracja i dyktat warszawskiej centrali w przyznawaniu grantów.


- Wracamy na gdańskie podwórko, do edukacji na poziomie obowiązkowej szkoły podstawowej. Prezydent Gdańska powierzył nową szkołę w Kokoszkach spółce. Zdaniem nauczycieli, związkowców, prowadzony jest demontaż systemu oświaty. Jak odnosi się pan do prowadzonego w Gdańsku pilotażowego modelu przenoszenia publicznego szkolnictwa w ręce tzw. operatorów, czyli szkół - spółek z o.o.?
Andrzej Ceynowa: Widzę ten demontaż i widzę jak organa państwa i samorządu, które powinny odpowiadać za kształcenie, za danie młodym ludzi narzędzi w postaci edukacji, wycofują się ze swoich zadań. Miasto za pieniądze publiczne buduje szkołę, a gdy ta jest gotowa oddaje ją prywatnej firmie, bo ta władza stara się wymigać od obowiązków, rozdając podarunki w postaci nowych obiektów za koszt dzierżawy. Tak nie dzieje się w żadnym rozwiniętym państwie.


- Te tendencje i działania mają autorów i konkretny szyld. To działania ludzi Platformy Obywatelskiej, która nie ma silnej konkurencji więc grzeszy arogancją…
Andrzej Ceynowa: Trudno prowadzić spór programowy z formacją polityczną, która przed dekadą porzuciła swój własny program i nie traktowała go poważnie. Pozostał zbiór ludzi u władzy. Brakuje im programu, brakuje wizji państwa, wskazania metod przeprowadzenia zmian i perspektywy czasowej zrealizowania celu, o ile go w ogóle znają.


alt



- Nasza gospodarka jest częścią gospodarki europejskiej, z głęboką penetracją obcego kapitału w najważniejszych sektorach więc trudno o  wyznaczony własny cel?
Andrzej Ceynowa: Owszem, próba wyrwania się z tego uzależnienia jest skazana na niepowodzenie, ale jest też problem naszego wkładu w gospodarkę. Bardzo dużo importujemy. Pamiętajmy, że w ilości patentów jesteśmy na szarym końcu. To promil w zjednoczonej Europie. Przez lata polskie firmy i naukowcy otrzymywali i zgłaszali po kilkadziesiąt patentów rocznie.

 
- Teraz tych patentów jest nieco więcej, ale tyle ile koncerny elektroniczne zgłaszają co kwartał…
Andrzej Ceynowa: Uczelnie nie mają pieniędzy by wykupić patenty. W sytuacji niedoboru finansów i braku wsparcia państwa musimy zdobywać jakiekolwiek fundusze na badania. Naukę napędzają przedsiębiorstwa zbrojeniowe…


- W Gdyni walczy o przetrwanie Stocznia Marynarki Wojennej…
Andrzej Ceynowa: My jednak zbroimy się poza granicami kraju. Przecież motorem gospodarki i innowacji jest przemysł zbrojeniowy. Tak dzieje się w USA, we Francji, tak też dzieje się obecnie w Rosji. Wojsko wymusza innowacyjność. Jeśli się zwija własny przemysł zbrojeniowy to brakuje jednego z ważniejszych czynników wymuszających innowacyjność i dopływ środków na uczelnie. Brakuje nam „ssania na innowacyjność”. Łatwiej kupić na zewnątrz niż skorzystać z własnego potencjału.


- Jak w przypadku „legendarnego” pociągu Pendolino, czyli w naszym wydaniu „niewychylnego wahadełka”?
Andrzej Ceynowa: Zakup Pendolino od zagranicznego konsorcjum za prawie trzy miliardy złotych to przykład głupoty i marnotrawstwa.  


- Sejmik kształtuje politykę regionalną i w tym sensie też krajobraz gospodarczy. Na czym ona powinna się opierać?
Andrzej Ceynowa: Na przywróceniu proporcji. Zachwiane są, na niekorzyść innych obszarów, proporcje środków zewnętrznych, z których większość absorbuje Trójmiasto i okolice. Województwo ulega rozwarstwieniu. Kilkadziesiąt kilometrów od Gdańska infrastruktura jest opłakana. Dostęp do edukacji, do wiedzy jest utrudniony. Jest kryzys kształcenia profesjonalistów w swoich zawodach, mamy zdemolowane szkolnictwo zawodowe. Absolwenci nie odnajdują się na rynku pracy lub oferuje się im tylko staże bez pensji, umowy tymczasowe.  To będziemy starali się zmienić, gdyż bez równomiernie rozkładającej akcenty polityki regionalnej, przepaści między metropolią a resztą województwa nie tylko nie zasypiemy, ona się pogłębi.


- Czy ufa pan w możliwość zmiany sytuacji politycznej przy pomocy kartki wyborczej?
Andrzej Ceynowa: Udział w wyborach i kartka wyborcza to jedyna realna możliwość dokonania zmiany. Zachęcam do zastanowienia się i do pójścia na wybory. Obywatele dysponują orężem, ową kartką wyborczą. Nie liczę na wielki przełom, ale warto zwrócić uwagę, czy ci, którzy rządzą już kilka kadencji mają jeszcze energię, czy też popadli w rutynę i wypalili się? Czy stać ich na nowe pomysły mające siłę przyciągania? Ci, którzy rządzą muszą czuć oddech konkurencji i powiew świeżości.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież