Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Internetowa Encyklopedia Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 lipca 2014 17:38

Uroczystość oficjalnej inauguracji internetowej wersji Encyklopedii Gdańska – Gedanopedii odbyła się 26 lipca w Teatrze Wybrzeże w ramach Kongresu Gedanistycznego i IV Światowego Zjazdu Gdańszczan.


Podczas ceremonii zaprezentowane zostały możliwości oraz zasady działania nowego źródła wiedzy o naszym mieście. Członkowie redakcji Gedanopedii oraz miłośnicy i znawcy Gdańska wzięli też udział w debacie: „Gdańsk w pigułce”, a całe wydarzenie uświetnił wykład gościa specjalnego, prof. dra hab. Henryka Samsonowicza poświęcony roli Gdańska w historii Polski, Europy i świata.


Gedanopedia, to internetowa encyklopedia Gdańska. Projekt ten jest kontynuacją i rozwinięciem Encyklopedii Gdańska, wydanej przez Fundację Gdańską w 2012 roku. Prace nad nim rozpoczęły się bezpośrednio po premierze wersji drukowanej (24 XI 2012). Z końcem grudnia 2012 roku Gedanopedia zaczęła funkcjonować w Internecie w wersji beta i odnotowano już ponad 80 tys. wejść.


Głównym celem Gedanopedii jest stworzenie wszechstronnego źródła informacji o Gdańsku, kanonu związanej z nim wiedzy i budowanie trwałego kapitału kulturowego miasta. Gedanopedia ma ambicję połączenia wzorców zaczerpniętych z tradycyjnych dzieł encyklopedycznych z udogodnieniami narzędzi cyfrowych i nieograniczonym dostępem do prezentowanych treści, jak też z ogólnodostępną możliwością ich tworzenia i kształtowania. Jednym z podstawowych założeń projektu jest to, że każdy może uczestniczyć w doskonaleniu i uzupełnianiu istniejących haseł, każdy może zgłosić temat hasła, każdy też może zostać autorem hasła, które – po wstępnym zaakceptowaniu oraz po przejściu przewidzianych procedurą etapów redakcji naukowej i językowej – zostanie w Gedanopedii opublikowane.


Przy wszystkich cechach typowych dla serwisów internetowych w formie Wiki, które zbliżają Gedanopedię na przykład do Wikipedii, projekt ten cechuje wiele różnic i elementów unikatowych. Gedanopedia nie jest encyklopedią ogólną (powszechną), ale specjalną (tematyczną), skupiającą się na możliwie wszechstronnym ukazaniu jednego miejsca – Gdańska. Gedanopedię od Wikipedii odróżnia także to, że jej autorzy nie są anonimowi – dzięki temu w większym stopniu ponoszą odpowiedzialność za tworzone przez siebie hasła, które dodatkowo podlegają weryfikacji i opracowaniu przez profesjonalną redakcję naukową, merytoryczno-językową oraz Komitet Wiedzy Gedanopedii. Wikipedia udostępnia swoje zasoby na otwartej licencji (Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach (CC BY-SA)). Właścicielem praw do treści Gedanopedii jest zaś Fundacja Gdańska.


alt



Wydawca Encyklopedii Gdańska, Prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej Cezary Windorbski (na powyższym zdjęciu) tak pisze m.in. w słowie wstępnym: „W 1667 roku Gdańsk otrzymał od Reinholda Curickego wielki dar: Opis historii miasta Gdańska. Było to największe, bogato ilustrowane opracowanie historii Gdańska, wydane w czasach złotego wieku miasta, u szczytu jego rozkwitu i potęgi. Z kolei w 1751 roku świat otrzymał pierwszy tom Wielkiej encyklopedii francuskiej, dzieła ponadepokowego, które nie tylko zapoczątkowało przełom światopoglądowy, ale przede wszystkim dało nowoczesne narzędzia do rozwoju wiedzy naukowej i do ugruntowania jej niezbywalnej roli w rozumieniu i opisywaniu świata. Te dwa doniosłe wydarzenia wyznaczały zasadnicze ramy aspiracji, jakie przyświecały całokształtowi prac nad Encyklopedią Gdańska.


Nasi wielcy francuscy poprzednicy przypominali nam, że encyklopedia jest manifestem prymatu wiedzy i metody naukowej, która służy zrozumieniu i opisaniu otaczającej nas rzeczywistości nie tylko w jej historycznym ujęciu, ale przede wszystkim w jej współczesnym wymiarze. Pragnęliśmy zatem ukazać współczesny gdański mikrokosmos w całym bogactwie i we wszystkich jego wymiarach. To zadanie okazało się nie do wykonania, a przynajmniej nie w pełni. Dlatego chcemy, by Encyklopedia Gdańska stała się zaczątkiem naszego wspólnego, znacznie większego dzieła: Wielkiej Encyklopedii Gdańska, i mamy świadomość, że w istocie jest to praca obliczona na pokolenia.


Bez wiedzy, pasji i miłości do naszego miasta nie powstanie Wielka Encyklopedia Gdańska, która z czasem może się stać oczekiwanym manifestem potęgi umysłu i ducha współczesnych gdańszczan. Toteż uruchamiając dla Was, gdańszczanie i sympatycy Gdańska, portal internetowy, zachęcamy do tworzenia nowych haseł, uzupełniania i korygowania już zamieszczonych. Gdańscy encyklopedyści zapraszają do swojego grona i czekają na wszystkich, którzy akceptują i szanują zasady tworzenia encyklopedii. Wspólnie twórzmy GEDANOPEDIĘ – Wielką Encyklopedię Gdańska”.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież