Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH nie zdobył Oświęcimia, w ćwierćfinale 0:2
sobota, 22 lutego 2020 22:25
LOTOS PKH nie zdobył Oświęcimia, w ćwierćfinale 0:2
Bez wygranej po dwóch meczach ćwierćfinału PHL są hokeiści LOTOS ...
Lech przełamał ofiarnie broniącą się Lechię
niedziela, 23 lutego 2020 19:30
Lech przełamał ofiarnie broniącą się Lechię
Lechia Gdańsk przez ponad 40 minut grała w Poznaniu w osłabieniu. P ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czwarte spotkanie wielkiej gdańskiej rodziny

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 26 lipca 2014 10:13

Inauguracja IV Światowego Zjazdu Gdańszczan odbyła się 25 lipca w Teatrze Wybrzeże. Na trzydniowe spotkanie do tysiącletniego grodu nad Motławą zjechali gdańszczanie nawet z najodleglejszych zakątków świata. Na wstępie w krótkim dokumentalnym filmie ukazano migawki z poprzednich trzech odbywających się co cztery lata zjazdów. Można było po twarzach i sylwetkach dostrzec, że wszyscy byliśmy o wiele młodsi. Niektórych osób niestety już nie ma z nami, bo używając marynarskiego nazewnictwa, odeszli na wieczną wachtę.Zebranych w nadkomplecie gości powitał prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, mówiąc, że naturalnym jest spotykanie się co jakiś czas całej wielkiej rodziny. - Przecież my, gdańszczanie, zarówno Ci z urodzenia, jak i Ci z wyboru, stanowimy taką właśnie wielką rodzinę. Nasz pierwszy zjazd odbył się w 2002 roku, a więc 12 lat temu. Szczególny też będzie rok 2015, bo przypada 70-rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Wiele szkół, jak choćby Licea Ogólnokształcące nr I, II i III, też będą obchodziły 70-lecia swego istnienia i z pewnością zorganizują zjazdy swoich absolwentów. Niebawem, bo już pod koniec sierpnia czekają nas kolejne wielkie uroczystości związane z otwarciem Europejskiego Centrum Solidarności. Przyjeżdżający ze świata do macierzy gdańszczanie mogą zobaczyć, że ich miasto gospodarczo rozwija się bardzo dynamicznie.


alt


Drugi na scenie Lech Wałęsa w swojej przemowie nie stronił od żartów.
- W 1967 roku przyjechałem pociągiem na dworzec główny w Gdańsku. A kiedy wyszedłem na chwilę z wagonu kupić sobie coś do picia w czerwcowy, gorący dzień, pociąg mimo zapowiedzi odjechał. No i tak zostałem w Gdańsku i dzięki namowom znajomego rozpocząłem pracę w Stoczni Gdańskiej. W tym zakładzie poznałem swoją przyszłą żonę, z którą mam ośmioro dzieci. Dzięki zrywowi wolnościowemu stoczniowców i wydarzeniom z grudnia 1970 oraz sierpnia 1980 roku, Gdańsk stał się miastem europejskim, a nie skandynawskim czy niemieckim. Tu było 200 tys. żołnierzy sowieckich i milion przy granicy i nikt nie przypuszczał, że odzyskamy wolność. Teraz istotnym jest na jakich fundamentach postawimy to miasto. Ale to my o tym decydujemy. Wy zatem budujcie, a ja będę zbierał pochwały. Wiele podróżowałem po świecie, ale zapewniam was, nie zamieniłbym Gdańska na żadne inne miasto, nawet na Miami - mówił były prezydent RP Lech Wałęsa.


alt


Kolejni mówcy, jak marszałek senatu RP Bogdan Borusewicz, arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski oraz były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, wskazywali na rolę Gdańska w budowaniu ludzkich wartości związanych z wolnością, otwartością i solidarnością, oraz poszanowaniem drugiego człowieka.


Podczas otwarcia zjazdu prezydent Gdańska przeczytał list Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska:
"Wszyscy jesteśmy dzisiaj gdańszczanami – mówiłem przed dwunastoma laty do gości I Zjazdu. To jest nasze nowe doświadczenie, że co cztery lata obecni i dawni mieszkańcy miasta, a także wszyscy ci, którzy czują się jego miłośnikami mogą się spotykać i poznawać, popatrzeć w głąb historii i przyglądać się dniom dzisiejszym (...) Cieszymy się, że zechcieliście skorzystać z naszej gościnności, bo Wasza obecność jest nam potrzebna, by Gdańsk był miastem żywym i otwartym."


alt


Nie zabrakło także wykładu znanego historyka, miłośnika historii Gdańska, Petera Joachima Loewa. Jego nietuzinkowe wystąpienie w języku polskim, zostało nieco przewrotnie zatytułowane: „Co by było gdyby Gdańsk”. Gość, w formie krótkich i niezwykle ciekawych dialogów dwóch myślicieli – optymisty i pesymisty, przedstawił alternatywne biografie Gdańska. Od czasów Krzyżaków aż po dzieje najnowsze.
Zwieńczeniem otwarcia zjazdu była emisja ponad 20 minutowego dokumentalnego filmu „Rody Gdańskie”, nawiązującego swoim tytułem do ogólnego hasła tej edycji Zjazdu. Film pod redakcją Bożeny Olechnowicz z gdańskiego ośrodka TVP, poprowadził nas po historii kilku najważniejszych gdańskich rodów, od czasów napoleońskich, aż po nam współczesne. Widzowie przyjęli ten filmowy dokument gromkimi brawami.


W ramach zjazdu po raz pierwszy odbywa się dwudniowy Kongres Gedanistyczny, podczas którego gdańszczanie ukazują swoje różne historyczne i współczesne związki z tym miastem. W tym roku, czwarty zjazd gdańszczan obfituje w wiele bardzo ciekawych imprez.


Program IV Światowego Zjazdu Gdańszczan:   http://www.gdansk.pl/gdanszczanie

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież