Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk... ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz... Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Nowe nabrzeża na Wyspie Spichrzów

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 lipca 2014 19:29

Nabrzeża północnego cypla Wyspy Spichrzów po kilkunastu miesiącach prac hydrotechnicznych, tuż przed rozpoczęciem 754 Jarmarku św. Dominika, zostały oddane do użytku. W dniu otwarcia odbyły się pokazy multimedialne, spektakularne fireshow oraz dla pierwszych 300 gości przejażdżka Gdańskim Kołem Widokowym, które wznosi nas na wysokość 55 metrów skąd możemy podziwiać panoramę Gdańska.- To wyjątkowa chwila dla Gdańska! Wyspa Spichrzów zyskała nowe, piękne nabrzeża oraz wyjątkowe alejki spacerowe, dzięki którym mamy możliwość swobodnego podziwiania Gdańska z nie wszystkim dotąd znanej perspektywy. Liczę, że oddanie nabrzeży będzie początkiem dobrej passy dla północnego cypla Wyspy Spichrzów i już wkrótce cały teren zyska nowe oblicze - powiedział do licznie zebranych prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała ochotniczka, mieszkanka Stogów. Dzielnicy w której – jak zaznaczył Adamowicz – padła właśnie jedna z dwóch głównych wygranych w Lotto na ponad 12 mln zł.


alt


Moment otwarcia nabrzeża na Wyspie Spichrzów uhonorowano salwą Garnizonu Gdańskiego. Na wyspie wystąpili m.in. artyści Teatru Korkoro, a wśród nich mimowie, szczudlarze, akrobaci, aktorzy i muzycy. Na zabytkowych murach wyświetlane były wizualizacje wyspy.


Vis a vis Długiego Pobrzeża można było zobaczyć wystawę pn. „Długie Pobrzeże na kartach historii”. Nie zabrakło także różnych pokazów wykonanych przez grupę rekonstrukcyjną Garnizon Gdański.


Imprezę tuż przed północą zakończył efektowny pokaz fireshow czyli pokaz „tańca z ogniem”, pod który muzykę i rytm podłożył zespół grający na instrumentach skonstruowanych z… odpadów budowlanych, co było symbolem ukończenia tej hydrotechnicznej budowy.


altNa terenie wyspy rozstawione zostały disagnerskie meble – tzw. palpufy, na których  można przysiąść i podziwiać widoki Długiego Pobrzeża, a spragnionym serwowana była bezpłatnie woda ze specjalnego gdańskiego saturatora, a także czarna i biała kawa wraz z piernikowymi ciasteczkami. Uczestnikom imprezy rozdawane też były pamiątkowe karty pocztowe z wizerunkiem Wyspy Spichrzów z roku 1912.


altModernizację nabrzeży Wyspy Spichrzów wykonano w ramach projektu „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap II - przebudowa szlaku wodnego na Motławie”. Koszt projektu 27,9 mln zł, a dofinansowanie z UE 18,2 mln zł. Wykonawcą robót była firma Energopol Szczecin, a instytucją nadzorującą Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Inwestycja obejmowała dwa etapy: modernizację nabrzeża IX i X.


altNabrzeże IX jest odcinkiem wzdłuż zachodniego brzegu Wyspy Spichrzów od Mostu Zielonego do północnego cypla wyspy, składającym się z 13 sekcji o długości 258,65 m. W ramach modernizacji wykonano nabrzeże na dwóch poziomach. Drewniany ciąg pieszy na konstrukcji płyty pomostu nabrzeża na wysokości ponad 2,5 m n.p.m., oraz dwa lokalne obniżenia pomostu na wysokości 1,24 m n.p.m. Dodatkowo od strony ul. Stągiewnej powstały schody z platformą dla niepełnosprawnych mocowaną do balustrady.


altNabrzeże X jest kontynuacją odcinka IX wzdłuż brzegu Wyspy Spichrzów od północnego cypla wyspy do Mostu Stągiewnego. Składa się ono z 23 sekcji o łącznej długości 325,64 m. Ciąg spacerowy utwardzono tam kostką granitową. Oprócz tego zmodernizowane nabrzeża zyskały: odbojnice, drabinki wyjściowe, sprzęt ratowniczy, barierki ochronne, pomost drewniany oraz elementy ozdobne i pachoły cumownicze. Wzdłuż nabrzeży wykonano oświetlenie i ustawiono ławki. Powstała także kanalizacja teletechniczna dla potrzeb monitoringu.


Cały obiekt został przekazany we władanie Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Jego dyrektor Leszek Paszkowski nie ukrywa, że jest to dodatkowe bardzo odpowiedzialne do realizacji zadanie, gdyż nabrzeże ciągnie się wzdłuż wody. Wyspa od strony mariny nie ma jeszcze zamontowanych ochronnych barierek i łatwo o wpadnięcie do wody.


Jak powiedział nam Paszkowski jest już rozważana nowa lokalizacja dla Klubu Morza Zejman, mieszczącego się w zabytkowym spichlerzu. Ośrodka kultury morskiej, miejsca spotkań żeglarzy, skansenu żeglugi oraz galerii morskiej założonej i prowadzonej przez gdańskiego żeglarza, inicjatora powstania Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy i kanclerza kapituły „Conradów” Andrzeja Dębca i Dorotę Kobierowską, dziennikarkę i podróżniczkę.


Wyspa Spichrzów z nowym spacerowym nabrzeżem ma zostać w najbliższych latach odpowiednio zabudowana z myślą o mieszkańcach i coraz liczniejszych turystach odwiedzających gród nad Motławą.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież