Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Bezpieczeństwo na Jarmarku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 31 lipca 2014 16:29

Jak co roku, także i tym razem, Jarmark św. Dominika w Gdańsku odwiedzą tłumy osób. Nie tylko z Gdańska, ale także przebywający w tym czasie na urlopach turyści. Czy mogą czuć się bezpiecznie w trakcie trwania imprezy?


Gdańscy policjanci i strażnicy miejscy jak co roku przygotowali szereg przedsięwzięć, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa turystów oraz mieszkańców Gdańska, którzy odwiedzą Jarmark Św. Dominika. Nawet kilkudziesięciu funkcjonariuszy przez całą dobę patroluje rejon Śródmieścia. W trakcie sezonu letniego gdańska policja, z roku na rok, odnotowuje co raz mniej przestępstw kryminalnych. W miniony weekend w Gdańsku służbę pełniło 326 policjantów umundurowanych.


- W trakcie Jarmarku Św. Dominika bezpieczeństwa pilnują siły policyjne złożone z funkcjonariuszy Komisariatu na Śródmieściu oraz dodatkowych sił Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Służby te patrolują rejon Śródmieścia podczas całego sezonu letniego, lecz ze szczególnym uwzględnieniem okresu Jarmarku Św. Dominika oraz innych imprez kulturalnych, które odbędą się w tym samym czasie -  tłumaczy mł. asp. Lucyna Rekowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji. - Tego bezpieczeństwa gdańscy policjanci pilnują również od strony wody. Codziennie na Motławie w okolicach Jarmarku pojawia się łódka policyjna z funkcjonariuszami referatu wodnego. Mundurowi pełnią również służbę na Dworcu Głównym oraz w kolejkach SKM i w środkach komunikacji miejskiej.


Podobnie sprawa wygląda w przypadku Straży Miejskiej. – Organizator takiej imprezy musi sam zapewnić służby porządkowe. Jednak co roku, oczywiście, jest to dla nas czas szczególny. Nawet urlopy są ograniczone do minimum, żeby jak najlepiej zabezpieczyć miasto – mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej. – W ciągu doby po mieście przechodzi około czternastu patroli. Mamy także do dyspozycji auta, skutery, rowery oraz patrol wodny.


Jednym z głównym problemów w trakcie Jarmarku są żebracy. Często nachalni i nieuprzejmi. – Niestety, co roku jest ten sam problem – wyjaśnia Jurgielewicz. – Jeszcze nie wiemy czy w tym roku będzie on większy niż w latach ubiegłych, ale otrzymujemy takie sygnały. Jednak ustawodawca nie dał nam mocy, żeby ukarać czy zatrzymać taką osobę, musimy więc dzwonić po wsparcie policji, która wtedy może podjąć stosowną interwencję.
Podobnie jak w ubiegłych latach, w komisariacie przy ul. Piwnej, dyżur pełnią także tłumacze języków obcych (angielski, niemiecki i rosyjski). - Ich zadaniem jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na zgłoszenie pokrzywdzonych turystów zagranicznych -  mówi Rekowska. Ponadto turyści mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich numerów telefonów ( 800 200 300 i 608 599 999), które są uruchamiane cyklicznie od 1 czerwca do 30 września w Komendzie Głównej Policji. - Na bieżąco rozpowszechniane są też ulotki skierowane do turystów i mieszkańców Gdańska, informujące o różnego rodzaju zagrożeniach oraz o sposobach ich zapobiegania – dodaje rzecznik Komendy Miejskiej.


Większość tych działań jest podejmowanych co roku i przynosi efekty. Z roku na rok podczas trwania sezonu letniego jest coraz bezpieczniej. - Odnotowujemy mniej zdarzeń przestępczych,  ale również,  co jest bardzo istotne,  turyści, którzy odwiedzają Gdańsk czują się tutaj bezpiecznie –  zapewnia Lucyna Rekowska. Dla przykładu, w roku 2012 w miesiącach od lipca do sierpnia na terenie całego Gdańska odnotowaliśmy 1824 przestępstwa kryminalne, w 2013 roku – 1748. – Cały czas pracujemy też nad tym, żeby było lepiej i jeszcze bezpieczniej – mówi.


W każdy wtorek odbywa się spotkanie, na którym omawiane są kwestie bezpieczeństwa osób odwiedzających Jarmark Św. Dominika i wystawców. Udział w tych spotkaniach biorą organizatorzy i wszystkie służby bezpieczeństwa, a wśród nich oczywiście gdańska Policja. Należy również pamiętać, że za bezpieczeństwo na Jarmarku odpowiada również firma ochroniarska wynajęta przez organizatorów Targów.


Podczas tegorocznego otwarcia Jarmarku Św. Dominika udział wzięło około ośmiu tysięcy ludzi. W czasie zabezpieczenia nie odnotowano zakłóceń bezpieczeństwa i porządku publicznego. Przez cały weekend Gdańsk mogło odwiedzić nawet sto tysięcy osób.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież