Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
sobota, 23 stycznia 2021 19:24
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
Trefl przerwał serię porażek i wygrał w Nysie ze Stalą 3:0
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Złote dziecko Platformy Sławomir N., były minister transportu, zatrzymany przez CBA

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lipca 2020 10:52

Były minister transportu Sławomir N. został w poniedziałek rano zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Z informacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego wynika, że oprócz N. funkcjonariusze CBA z Delegatury w Gdańsku zatrzymali jeszcze dwie osoby - byłego dowódcę JW 2305 "GROM" Dariusza Z. oraz gdańskiego biznesmena Jacka P.


Nowak” złote dziecko Platformy”, były model i działacz partyjny, to nie jedyny zatrzymany. Towarzyszy mu były dowódca jednostki wojsk specjalnych GROM i biznesmen z Gdańska. Jak informuje PAP warszawska prokuratura, zatrzymanie Sławomira N. i dwóch innych osób to efekt transgranicznego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy i funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU. Śledczy informują, że zespół ten powstał z uwagi na "transgraniczny charakter działalności zorganizowanej grupy przestępczej".


Sławomir N. był określany jako "Złote dziecko Platformy”. Jego kariera rosła u boku Donalda Tuska, grał z premierem w piłkę. Był on jedną z twarzy Platformy Obywatelskiej.
Przypomnijmy, że N. działalność polityczną zaczynał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. Po połączeniu z Unią Demokratyczną został członkiem Unii Wolności i był szefem młodzieżówki Młodzi Demokraci przez dwie kadencje, nim nie wprowadził organizacji do PO. W wyborach w 2007 był liderem listy PO w okręgu gdańskim i osiągnął najwyższy wynik w okręgu. Był sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu politycznego premiera Tuska.


W maju 2013 r. za rządów tegoż premiera Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego przez ministra transportu Sławomira N., poprzez zatajenie w oświadczeniu faktu posiadania zegarka o wartości powyżej 10 tys. zł oraz faktu leasingowania samochodu marki Volvo.
Przed siedmiu laty opinia publiczna poznała go jako bohatera "afery zegarkowej" i byłego już ministra transportu.


Młody i dobrze zapowiadający się gdański polityk Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej pojawił się też na "taśmach" zgranych w restauracji "Sowa i Przyjaciele", które pogrążyły PO, gdy skarżył się i żalił przy stole:
– To są jaja, kur… Co za kraj, ja pier… – podczas spotkania w restauracji z byłym wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem, szukając ratunku wśród przyjaciół i „przyjaciół przyjaciół”, którzy mogliby rozwiać czarne chmury nad jego głową. Sławomir N. opowiadał m.in. o grożącej jego żonie kontroli skarbowej:
– I chcą ją trzepać. Cały 2012 r. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli crossować tego z moim rachunkiem.


W listopadzie 2013 r. w związku z zapowiedziami prokuratury o postawieniu zarzutów, Sławomir N. zrzekł się immunitetu poselskiego i złożył rezygnację z funkcji ministra. Premier Donald Tusk ją przyjął.


Z czasem N. przyjął ukraińskie obywatelstwo i został szefem agencji drogowej Ukrawtodor Państwowej Służby Dróg Samochodowych. Na Ukrainę ściągnął go Leszek Balcerowicz, wtedy doradca poprzedniego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Jako naturalizowany Ukrainiec budował drogi u naszego wschodniego sąsiada. Otrzymał nawet wyprawkę na drogę, pardon na ukraińskie drogi, czyli 68 mln euro kredytu już za czasów „Dobrej zmiany”, choć podżyrowanego przez premier Ewę Kopacz.


Byłemu ministrowi transportu Sławomirowi N. zawdzięczamy m.in. niewychylne "wahadełko", czyli Pendolino, składy zespolone, na które polska infrastruktura kolejowa nie była przygotowana. Kupiliśmy drogie pociągi w stosunku do możliwości, które mogą osiągnąć na polskich torach. Pendolino w normalnych warunkach rozwija prędkość 250 km/h, w Polsce -160 km/h. Bo też i jest to wersją przejściową między Pendolino trzeciej i czwartej generacji, przy którego budowie zastosowano "pewne uproszczenia". Nota bene składy zespolone budują też wytwórnie w Polsce.
ASG


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież