Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Hotel w miejsce Muzeum. Na ratunek Parkowi Oliwskiemu

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 grudnia 2015 15:32

Hotel, restauracja, a może galeria handlowa. Mamy już dobrą, nośną nazwę „Galeria  Pałac Opatów”. Ktoś wpadł na genialny pomysł, po co marnować miejsce na Muzeum Narodowe skoro jest dobry atrakcyjny teren otoczony pięknym parkiem, można by go sprzedać i trochę na tym zarobić, przy okazji coś odrestaurować. Głupota miejskich urzędników zaciska się coraz ciaśniejszym pasem wokół Parku Oliwskiego.Przed paroma dniami radni Gdańska przyjęli specjalną uchwałę dotyczącą zagospodarowania terenów Parku Oliwskiego z magicznym udziałem, ostatnio modnym, zawoalowanym hasłem „Partnerstwa Publiczno-Prywatnego”. Tłumaczenia o konieczność odnowy parku są zasadne, ale są miejsca, których nie da się sprywatyzować. Przykłady prywatyzacji parków, czy kompleksów pałacowych we Francji, Niemczech czy Austrii nie zawsze były udane.  


alt

Palmiarnia


Na początku prywatyzacji północnej części naszego parku byłem zachwycony, dziś już mam daleko idące wątpliwości. Miejsce znalezione w XII wieku przez Cystersów, dla spokojnego kontemplowania swojej posługi, między wzgórzami morenowymi a brzegiem zatoki nad licznie spływającymi potokami do morza - dziś jest zagrożone. Pokolenia dodawały świetności tej krajobrazowej perle naszego miasta, a to miasto dziś nie ma 50 milinów złotych na odrestaurowanie parku, uratowanie 180-letniego daktylowca, rozbudowę palmiarni, wyremontowanie wozowni, zadbanie o unikatowe rzeźby wielkich polskich artystów i pozostawienie w swoim miejscu Muzeum Narodowego z nową jego aranżacją. To wstyd. Mógłbym wymienić o wiele więcej milionów wyrzuconych w błoto na inwestycje, które są absurdalnie zaplanowane i nikomu nie służą. Nie będę się znęcać nad moim ukochanym klubem i stadionem widmo, na który zamiast 42 tysięcy kibiców przychodzi 9. Mam takie przeczucie, że już od pewnego czasu jakaś bliżej nieznana siła myśli o położeniu „łapy” na tym terenie.


alt

Spichlerz Opacki, siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddział Etnografii


alt

Wozownia


Nasza redakcja w artykułach „Ratujmy Oliwę” (24.02.2014), „Czy jeszcze da się uratować Oliwę?” (1.04.2014) i jak widzimy inne wybrzeżowe redakcje toczą tę batalię i nierówny bój o zachowanie klimatu i atmosfery Starej Oliwy.  


altalt

Kompleks Korporacji "Doraco" z domkiem ogrodnika Saltzmanna (w głębi)


Pamiętam dyskusje nad sensownym zagospodarowaniem Placu Inwalidów Wojennych usytuowanym naprzeciwko wejścia do parku, a później batalię o teren położony w północnej części za parkiem obok cmentarza oliwskiego. Teren należący wówczas do TVP Gdańsk, nawiasem mówiąc do sprzedaży którego swoją rękę przyłożyło poprzednie kierownictwo telewizji, a problem polegał na wcześniejszym przekształceniu tego miejsca. Stało się tak jak przewidywaliśmy, że zaraz po transakcji nastąpi majstrowanie przy zmianie planu zagospodarowania. Pamiętam, że wówczas przy tej okazji broniłem sensownej ekspansji firmy „Doraco”,  właściciela domku ogrodnika Saltzmanna, położonego w granicach parku. Dziś skłaniam się do zmiany stanowiska, bowiem nie wiem czy powolne wkraczanie na tereny parkowe prywatnej korporacji nie ośmieliło potencjalnych amatorów wykupienia Pałacu Opatów, a może? Wolę nie spekulować, bo scenariusz który zaświtał mi w głowie, właściwie byłby  już końcem tego cudownego miejsca. Teraz należałoby zewrzeć siły  przeciw urzędniczej głupocie, prywacie i partnerstwu publiczno- prywatnemu, cokolwiek ono oznacza i pomagać oliwskim stowarzyszeniom i Radzie Dzielnicy w ich walce o zachowanie permanentnie degradowanej przestrzeni Oliwy i w jej najoryginalniejszym zachowaniu. Jest bowiem czego bronić. Przyszłe pokolenia nie darowałyby nam tego zaniedbania.


alt

Pałac Opatów w Oliwie, siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddział Sztuki NowoczesnejDeklaracja oliwskich samorządowców.
Rada Dzielnicy Oliwa oświadcza, że wyraża stanowczy sprzeciw wobec:
- Zagospodarowania terenów Parku Oliwskiego z udziałem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
- Realizacji na terenie Parku Oliwskiego komercyjnych celów prywatnych podmiotów gospodarczych.
- Możliwości umieszczania reklam w przestrzeni Parku Oliwskiego.
- Budowy w Parku Oliwskim obiektu budowlanego o nazwie „Elyzjum”.
- Adaptacji istniejących budynków lub budowy nowych na cele gastronomiczne lub  hotelowo-rozrywkowe.
- Planów ograniczenia funkcji muzealnych w Pałacu Opatów i Spichlerzu Opackim.


Stanisław Seyfried 

fot. Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież