Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Hotel w miejsce Muzeum. Na ratunek Parkowi Oliwskiemu

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 grudnia 2015 15:32

Hotel, restauracja, a może galeria handlowa. Mamy już dobrą, nośną nazwę „Galeria  Pałac Opatów”. Ktoś wpadł na genialny pomysł, po co marnować miejsce na Muzeum Narodowe skoro jest dobry atrakcyjny teren otoczony pięknym parkiem, można by go sprzedać i trochę na tym zarobić, przy okazji coś odrestaurować. Głupota miejskich urzędników zaciska się coraz ciaśniejszym pasem wokół Parku Oliwskiego.Przed paroma dniami radni Gdańska przyjęli specjalną uchwałę dotyczącą zagospodarowania terenów Parku Oliwskiego z magicznym udziałem, ostatnio modnym, zawoalowanym hasłem „Partnerstwa Publiczno-Prywatnego”. Tłumaczenia o konieczność odnowy parku są zasadne, ale są miejsca, których nie da się sprywatyzować. Przykłady prywatyzacji parków, czy kompleksów pałacowych we Francji, Niemczech czy Austrii nie zawsze były udane.  


alt

Palmiarnia


Na początku prywatyzacji północnej części naszego parku byłem zachwycony, dziś już mam daleko idące wątpliwości. Miejsce znalezione w XII wieku przez Cystersów, dla spokojnego kontemplowania swojej posługi, między wzgórzami morenowymi a brzegiem zatoki nad licznie spływającymi potokami do morza - dziś jest zagrożone. Pokolenia dodawały świetności tej krajobrazowej perle naszego miasta, a to miasto dziś nie ma 50 milinów złotych na odrestaurowanie parku, uratowanie 180-letniego daktylowca, rozbudowę palmiarni, wyremontowanie wozowni, zadbanie o unikatowe rzeźby wielkich polskich artystów i pozostawienie w swoim miejscu Muzeum Narodowego z nową jego aranżacją. To wstyd. Mógłbym wymienić o wiele więcej milionów wyrzuconych w błoto na inwestycje, które są absurdalnie zaplanowane i nikomu nie służą. Nie będę się znęcać nad moim ukochanym klubem i stadionem widmo, na który zamiast 42 tysięcy kibiców przychodzi 9. Mam takie przeczucie, że już od pewnego czasu jakaś bliżej nieznana siła myśli o położeniu „łapy” na tym terenie.


alt

Spichlerz Opacki, siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddział Etnografii


alt

Wozownia


Nasza redakcja w artykułach „Ratujmy Oliwę” (24.02.2014), „Czy jeszcze da się uratować Oliwę?” (1.04.2014) i jak widzimy inne wybrzeżowe redakcje toczą tę batalię i nierówny bój o zachowanie klimatu i atmosfery Starej Oliwy.  


altalt

Kompleks Korporacji "Doraco" z domkiem ogrodnika Saltzmanna (w głębi)


Pamiętam dyskusje nad sensownym zagospodarowaniem Placu Inwalidów Wojennych usytuowanym naprzeciwko wejścia do parku, a później batalię o teren położony w północnej części za parkiem obok cmentarza oliwskiego. Teren należący wówczas do TVP Gdańsk, nawiasem mówiąc do sprzedaży którego swoją rękę przyłożyło poprzednie kierownictwo telewizji, a problem polegał na wcześniejszym przekształceniu tego miejsca. Stało się tak jak przewidywaliśmy, że zaraz po transakcji nastąpi majstrowanie przy zmianie planu zagospodarowania. Pamiętam, że wówczas przy tej okazji broniłem sensownej ekspansji firmy „Doraco”,  właściciela domku ogrodnika Saltzmanna, położonego w granicach parku. Dziś skłaniam się do zmiany stanowiska, bowiem nie wiem czy powolne wkraczanie na tereny parkowe prywatnej korporacji nie ośmieliło potencjalnych amatorów wykupienia Pałacu Opatów, a może? Wolę nie spekulować, bo scenariusz który zaświtał mi w głowie, właściwie byłby  już końcem tego cudownego miejsca. Teraz należałoby zewrzeć siły  przeciw urzędniczej głupocie, prywacie i partnerstwu publiczno- prywatnemu, cokolwiek ono oznacza i pomagać oliwskim stowarzyszeniom i Radzie Dzielnicy w ich walce o zachowanie permanentnie degradowanej przestrzeni Oliwy i w jej najoryginalniejszym zachowaniu. Jest bowiem czego bronić. Przyszłe pokolenia nie darowałyby nam tego zaniedbania.


alt

Pałac Opatów w Oliwie, siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddział Sztuki NowoczesnejDeklaracja oliwskich samorządowców.
Rada Dzielnicy Oliwa oświadcza, że wyraża stanowczy sprzeciw wobec:
- Zagospodarowania terenów Parku Oliwskiego z udziałem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
- Realizacji na terenie Parku Oliwskiego komercyjnych celów prywatnych podmiotów gospodarczych.
- Możliwości umieszczania reklam w przestrzeni Parku Oliwskiego.
- Budowy w Parku Oliwskim obiektu budowlanego o nazwie „Elyzjum”.
- Adaptacji istniejących budynków lub budowy nowych na cele gastronomiczne lub  hotelowo-rozrywkowe.
- Planów ograniczenia funkcji muzealnych w Pałacu Opatów i Spichlerzu Opackim.


Stanisław Seyfried 

fot. Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież