Piotr Gierszewski: Szkoła czy biznes » Z Piotrem Gierszewskim, radnym Gdańska od 1998 r., wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, rozmawia... Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz » W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej rozgłośni radiowej Radni Prawa i Spraw... Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr...
Reklama
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
czwartek, 01 października 2020 06:25
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
środa, 30 września 2020 17:49
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
Zaplanowany na czwartek mecz Unii Tarnów ze Zdunek Wybrzeże został
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Hotel w miejsce Muzeum. Na ratunek Parkowi Oliwskiemu

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 grudnia 2015 15:32

Hotel, restauracja, a może galeria handlowa. Mamy już dobrą, nośną nazwę „Galeria  Pałac Opatów”. Ktoś wpadł na genialny pomysł, po co marnować miejsce na Muzeum Narodowe skoro jest dobry atrakcyjny teren otoczony pięknym parkiem, można by go sprzedać i trochę na tym zarobić, przy okazji coś odrestaurować. Głupota miejskich urzędników zaciska się coraz ciaśniejszym pasem wokół Parku Oliwskiego.Przed paroma dniami radni Gdańska przyjęli specjalną uchwałę dotyczącą zagospodarowania terenów Parku Oliwskiego z magicznym udziałem, ostatnio modnym, zawoalowanym hasłem „Partnerstwa Publiczno-Prywatnego”. Tłumaczenia o konieczność odnowy parku są zasadne, ale są miejsca, których nie da się sprywatyzować. Przykłady prywatyzacji parków, czy kompleksów pałacowych we Francji, Niemczech czy Austrii nie zawsze były udane.  


alt

Palmiarnia


Na początku prywatyzacji północnej części naszego parku byłem zachwycony, dziś już mam daleko idące wątpliwości. Miejsce znalezione w XII wieku przez Cystersów, dla spokojnego kontemplowania swojej posługi, między wzgórzami morenowymi a brzegiem zatoki nad licznie spływającymi potokami do morza - dziś jest zagrożone. Pokolenia dodawały świetności tej krajobrazowej perle naszego miasta, a to miasto dziś nie ma 50 milinów złotych na odrestaurowanie parku, uratowanie 180-letniego daktylowca, rozbudowę palmiarni, wyremontowanie wozowni, zadbanie o unikatowe rzeźby wielkich polskich artystów i pozostawienie w swoim miejscu Muzeum Narodowego z nową jego aranżacją. To wstyd. Mógłbym wymienić o wiele więcej milionów wyrzuconych w błoto na inwestycje, które są absurdalnie zaplanowane i nikomu nie służą. Nie będę się znęcać nad moim ukochanym klubem i stadionem widmo, na który zamiast 42 tysięcy kibiców przychodzi 9. Mam takie przeczucie, że już od pewnego czasu jakaś bliżej nieznana siła myśli o położeniu „łapy” na tym terenie.


alt

Spichlerz Opacki, siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddział Etnografii


alt

Wozownia


Nasza redakcja w artykułach „Ratujmy Oliwę” (24.02.2014), „Czy jeszcze da się uratować Oliwę?” (1.04.2014) i jak widzimy inne wybrzeżowe redakcje toczą tę batalię i nierówny bój o zachowanie klimatu i atmosfery Starej Oliwy.  


altalt

Kompleks Korporacji "Doraco" z domkiem ogrodnika Saltzmanna (w głębi)


Pamiętam dyskusje nad sensownym zagospodarowaniem Placu Inwalidów Wojennych usytuowanym naprzeciwko wejścia do parku, a później batalię o teren położony w północnej części za parkiem obok cmentarza oliwskiego. Teren należący wówczas do TVP Gdańsk, nawiasem mówiąc do sprzedaży którego swoją rękę przyłożyło poprzednie kierownictwo telewizji, a problem polegał na wcześniejszym przekształceniu tego miejsca. Stało się tak jak przewidywaliśmy, że zaraz po transakcji nastąpi majstrowanie przy zmianie planu zagospodarowania. Pamiętam, że wówczas przy tej okazji broniłem sensownej ekspansji firmy „Doraco”,  właściciela domku ogrodnika Saltzmanna, położonego w granicach parku. Dziś skłaniam się do zmiany stanowiska, bowiem nie wiem czy powolne wkraczanie na tereny parkowe prywatnej korporacji nie ośmieliło potencjalnych amatorów wykupienia Pałacu Opatów, a może? Wolę nie spekulować, bo scenariusz który zaświtał mi w głowie, właściwie byłby  już końcem tego cudownego miejsca. Teraz należałoby zewrzeć siły  przeciw urzędniczej głupocie, prywacie i partnerstwu publiczno- prywatnemu, cokolwiek ono oznacza i pomagać oliwskim stowarzyszeniom i Radzie Dzielnicy w ich walce o zachowanie permanentnie degradowanej przestrzeni Oliwy i w jej najoryginalniejszym zachowaniu. Jest bowiem czego bronić. Przyszłe pokolenia nie darowałyby nam tego zaniedbania.


alt

Pałac Opatów w Oliwie, siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddział Sztuki NowoczesnejDeklaracja oliwskich samorządowców.
Rada Dzielnicy Oliwa oświadcza, że wyraża stanowczy sprzeciw wobec:
- Zagospodarowania terenów Parku Oliwskiego z udziałem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
- Realizacji na terenie Parku Oliwskiego komercyjnych celów prywatnych podmiotów gospodarczych.
- Możliwości umieszczania reklam w przestrzeni Parku Oliwskiego.
- Budowy w Parku Oliwskim obiektu budowlanego o nazwie „Elyzjum”.
- Adaptacji istniejących budynków lub budowy nowych na cele gastronomiczne lub  hotelowo-rozrywkowe.
- Planów ograniczenia funkcji muzealnych w Pałacu Opatów i Spichlerzu Opackim.


Stanisław Seyfried 

fot. Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież