Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Świadkowie historii w ECS

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 grudnia 2015 09:47

Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności po raz kolejny zorganizowano Subiektywne zwiedzanie wystawy stałej ECS ze świadkiem historii.- Europejskie Centrum Solidarności ma to szczęście, że może do siebie zapraszać świadków historii dla których to centrum zostało zbudowane, ku czci których zostało zbudowane - powiedział Adam Cherek, przewodnik po wystawie Europejskiego Centrum Solidarności. - To jest właśnie niesamowite, że gość zwiedzający przychodząc na naszą wystawę mogą poznawać tą historię bezpośrednio z ust osób, które to przeżyły. Jest to na pewno niesamowite przeżycie. Druga sprawa. Staramy się zapraszać ludzi z całej Polski. Opozycjonistów, zwyczajnych ludzi, nie tylko bohaterów. Chcemy pokazać, że Solidarność była wielka, że to było 10 milionów, że Solidarność to nie tylko Gdańsk, nie tylko Warszawa, że te wydarzenia przełomowe miały miejsce w całej Polsce.


altPrzy okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego świadkami historii, którzy wcielili się w rolę przewodników po wystawie byli bohaterowie i świadkowie dwóch polskich grudniów - 1970 i 1981 roku: Stanisław Płatek, Andrzej Nowak, Danuta Jasiecka, Jerzy Brukwicki, Tadeusz Piotrowski, Tadeusz Fiszbach. Na zwiedzaniem można było wcześniej zarezerwować miejsce w konkretnej grupie.


altalt
- Być takim przewodnikiem to oznacza dla mnie okazję do przekazania tego co mój mąż uważał w tym czasie za najważniejsze - powiedziała Danuta Jasiecka. - Czyli zdjęcia, które w grudniu 1970 roku z narażeniem życia zrobił. Wykonał ponad 260 negatywów, które od 1970 roku nigdy nie zostały opublikowane. Dopiero w 2007 roku IPN zrobił album, w którym 56 zdjęć męża zostało zaprezentowanych. Po mężu pozostało ponad 15000 negatywów, które były w jednym miejscu, natomiast wypadki i Gierek, jak sobie zaznaczył, były przechowywane w innej szufladzie. To było dla niego najważniejsze. Umarł w 1997 roku i nigdy nie doczekał się publikacji tych zdjęć. Były publikowane zdjęć z grudnia 1971 gdzie Gierek przyjechał do Stoczni Szczecińskiej. Mąż był przy tych rozmowach cały czas. Wykonał kilka niesamowitych ujęć między innymi Gierka, który łamał się chlebem z robotnikiem. Te zdjęcia z Gierkiem mąż wysłał na 14 Konkurs Fotografii Prasowej i zdobył na nim dwie lub trzy nagrody. I te zdjęcia pokazał, natomiast grudnia nie można było pokazać i później też nie było można. Cieszę się, że po latach mogłam te zdjęcia przekazać tu i do IPN bo to jest pokazanie tamtych chwil. Świadkowie niestety nie są wiecznie żywi, a obraz pozostaje. To dla mnie bardzo emocjonalny dzień, bo tu powinien być mój mąż.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież