Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Świadkowie historii w ECS

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 grudnia 2015 09:47

Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności po raz kolejny zorganizowano Subiektywne zwiedzanie wystawy stałej ECS ze świadkiem historii.- Europejskie Centrum Solidarności ma to szczęście, że może do siebie zapraszać świadków historii dla których to centrum zostało zbudowane, ku czci których zostało zbudowane - powiedział Adam Cherek, przewodnik po wystawie Europejskiego Centrum Solidarności. - To jest właśnie niesamowite, że gość zwiedzający przychodząc na naszą wystawę mogą poznawać tą historię bezpośrednio z ust osób, które to przeżyły. Jest to na pewno niesamowite przeżycie. Druga sprawa. Staramy się zapraszać ludzi z całej Polski. Opozycjonistów, zwyczajnych ludzi, nie tylko bohaterów. Chcemy pokazać, że Solidarność była wielka, że to było 10 milionów, że Solidarność to nie tylko Gdańsk, nie tylko Warszawa, że te wydarzenia przełomowe miały miejsce w całej Polsce.


altPrzy okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego świadkami historii, którzy wcielili się w rolę przewodników po wystawie byli bohaterowie i świadkowie dwóch polskich grudniów - 1970 i 1981 roku: Stanisław Płatek, Andrzej Nowak, Danuta Jasiecka, Jerzy Brukwicki, Tadeusz Piotrowski, Tadeusz Fiszbach. Na zwiedzaniem można było wcześniej zarezerwować miejsce w konkretnej grupie.


altalt
- Być takim przewodnikiem to oznacza dla mnie okazję do przekazania tego co mój mąż uważał w tym czasie za najważniejsze - powiedziała Danuta Jasiecka. - Czyli zdjęcia, które w grudniu 1970 roku z narażeniem życia zrobił. Wykonał ponad 260 negatywów, które od 1970 roku nigdy nie zostały opublikowane. Dopiero w 2007 roku IPN zrobił album, w którym 56 zdjęć męża zostało zaprezentowanych. Po mężu pozostało ponad 15000 negatywów, które były w jednym miejscu, natomiast wypadki i Gierek, jak sobie zaznaczył, były przechowywane w innej szufladzie. To było dla niego najważniejsze. Umarł w 1997 roku i nigdy nie doczekał się publikacji tych zdjęć. Były publikowane zdjęć z grudnia 1971 gdzie Gierek przyjechał do Stoczni Szczecińskiej. Mąż był przy tych rozmowach cały czas. Wykonał kilka niesamowitych ujęć między innymi Gierka, który łamał się chlebem z robotnikiem. Te zdjęcia z Gierkiem mąż wysłał na 14 Konkurs Fotografii Prasowej i zdobył na nim dwie lub trzy nagrody. I te zdjęcia pokazał, natomiast grudnia nie można było pokazać i później też nie było można. Cieszę się, że po latach mogłam te zdjęcia przekazać tu i do IPN bo to jest pokazanie tamtych chwil. Świadkowie niestety nie są wiecznie żywi, a obraz pozostaje. To dla mnie bardzo emocjonalny dzień, bo tu powinien być mój mąż.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież