Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pstryczek dla prezydenta Adamowicza od radnych Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 listopada 2013 22:54

Od odrzucenia z porządku obrad uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy obowiązującej na terenie Miasta Gdańska dla odbiorców usług świadczonych przez Saur Neptun S.A. w Gdańsku w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, rozpoczęła się 28 listopada XLVI sesja Rady Miasta Gdańska. Przeciw przyjęciu do porządku obrad tej uchwały jednomyślnie zagłosowali wszyscy radni. W tym i z Platformy Obywatelskiej, chociaż uchwałę (druk nr 1108) pod głosowanie próbował włączyć prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


O zajęciu takiego negatywnego stanowiska radni PO podjęli decyzję przypuszczalnie tuż przed posiedzeniem Rady, kiedy pod namową szefa klubu radnych PO Macieja Krupy udali się do sąsiedniej sali na poufną naradę.


altWrócili po kwadransie i jak jeden mąż w pierwszym sesyjnym głosowaniu nie zgodzili się na włączenie do porządku obrad wniosku prezydenta Adamowicza w tak istotnej sprawie, jak zatwierdzenie uchwały dotyczącej taryfy zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Tym samym dali prezydentowi pstryczka...


Tak więc dyskusji na ten temat nie było, bo jak powiedział nam radny Kazimierz Koralewski (PiS), radni i tak nie mają wpływu na negocjacje, jakie w sprawie cen wody i ścieków co roku z Saur Neptun Gdańsk prowadzi prezydent Adamowicz. - Tego tematu wcześniej nawet w komisjach nie omawiano. Saur Neptun Gdańsk ponoć występował wcześniej z propozycją choćby inflacyjnej podwyżki, a tu raptem propozycja utrzymania dotychczasowych stawek - powiedział Koralewski.


- Po niedawnych doniesieniach prasowych o kontrowersjach wokół procedury ustalania taryf cenowych na wodę i ścieki, prezydent Adamowicz chciał widocznie przysporzyć sobie atutu w zbliżającym się roku wyborów samorządowych. Jednocześnie pod naciskiem opinii publicznej sam bez konsultacji z radnymi, chociaż tego nie musiał robić, zdecydował o kontroli kosztów w spółkach wodociągowych z udziałem Miasta. Dlatego zarówno jego poplecznicy z PO, jak i my jako radni PiS, nie zgodziliśmy się brać odpowiedzialności na siebie tej decyzji, poprzez nie wyrażenie zgody na włączenie tej podrzuconej jak kukułcze jajko uchwały do porządku obrad - powiedział nam radny (PiS) Krzysztof Wiecki (na poniższym zdjęciu pierwszy z lewej).


altNadmieńmy, iż w proponowanej uchwale łączna cena za zbiorowe dostarczanie wody i odbiór ścieków na cały 2014 rok wyniesie tak samo jak w 2013 roku, netto 9,81zł za 1 m3. To oznacza, iż ceny nie ulegną zmianie i będą następujące 4,05 zł za wodę i 5,76 zł za ścieki.


W ramach dalszego przebiegu obrad Danuta Janczarek, sekretarz Miasta powiedziała radnym z mównicy: - Ponieważ w prasie były ostatnio informacje na temat nieprawidłowości w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, chcę państwa poinformować, że prezydent Paweł Adamowicz powołał komisję, która przeprowadza kontrolę w gdańskim MOSiR. Jej wyniki będą znane w najbliższy poniedziałek lub we wtorek. W skład komisji wchodzą pracownicy magistrackiego Biura Kontroli i z wynikami kontroli zostaniecie państwo powiadomieni.


Od redakcji dodajmy, o czym już pisaliśmy, iż kontrola dotyczy głównie przystani jachtowej Marina Gdańsk, w której przez kilka lat dochodziło do przekrętów finansowych. Wpłynęło też w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zagarniania przez pracowników dochodów należnych Miastu.


W ramach oświadczeń klubowych Maciej Krupa, szefa PO wyraził zadowolenie, że w pilotażowym projekcie budżetu obywatelskiego opiewającego na 9 mln zł, podzielonego na 6 okręgów, mieszkańcy złożyli 421 projektów. - To fantastyczna sprawa dla Gdańska, bo to pokazuje jak wielka jest chęć mieszkańców do tego, by współdecydować o wydatkach miasta. Pani skarbnik, liczymy na to, że w kolejnych latach uda się ten budżet kwotowo zwiększyć, powiedział Krupa, kierując apel do Teresy Blacharskiej, skarbnik Miasta.


Podczas obrad listopadowej sesji przegłosowano uchwały dotyczące m.in. wieloletniej prognozy finansowej gminy Miasta Gdańska na lata 2013-2040, korekty w budżecie, ws. planów zagospodarowania przestrzennego terenów pod Muzeum II Wojny Światowej, Piecki-Migowo rejonu ulicy Królewskie Wzgórze oraz Osowej rejonu ulicy Kielnieńskiej. Uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu „Nad Jeziorem Jasień". Dotyczy on obszaru o powierzchni 20,5 ha, ograniczonego od północy ulicą Kartuską, od zachodu Węzłem Karczemki i od południa Potokiem Jasień oraz jeziorem Jasień.


Radni wyrazili zgody na wybór biegłych rewidentów do sprawdzenia sprawozdań finansowych 11 miejskich instytucji, takich jak np. Teatr Miniatura, Europejskie Centrum Solidarności czy Gdański Teatr Szekspirowski.


W 2014 roku wzrosną stawki podatku od środków transportowych. Ich średni wzrost wynosi 2,47 proc., nominalnie od 6 zł do 96 zł. Szacuje się, że dochody miasta Gdańska na rok 2014 z tytułu podatku od środków transportowych, przy zastosowaniu proponowanych w uchwale stawek, wyniosą 13,6 mln zł, i w takiej wysokości zostały ujęte w projekcie budżetu na rok 2014.


Zmieni się także opłata targowa. Proponowane w uchwale stawki zostały zróżnicowane w zależności od formy oraz miejsca dokonywanej sprzedaży i wzrastają od 1,56 proc. do 4,35 proc. w stosunku do stawek roku 2013. Jedynie zmalały stawki dla uczestników Jarmarku Św. Dominika z kwoty 4,90 zł do 4,00 zł, natomiast dla uczestników Jarmarku Bożonarodzeniowego z kwoty 4,90 zł do 1,00 zł. Tymi nowymi, niższymi stawkami, prezydent Paweł Adamowicz zamierza zachęcić handlowców do udziału w tych dwóch wielkich miejskich imprezach, stwierdziła Teresa Blacharska, skarbnik Miasta Gdańska.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież