Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wigilia dla bezdomnych, ubogich i samotnych 2012

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 grudnia 2012 17:06

W dzień wigilijny 24 grudnia (poniedziałek) długa kolejka wygłodniałych i w większości zaniedbanych ludzi ustawiła się przed gdańską Zbrojownią przy Targu Węglowym, aby okazjonalnie chociaż co nieco zjeść ciepłej strawy.


To już po raz 21 dla bezdomnych, ubogich i samotnych wigilię przygotowała Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy w Gdańsku.


alt


alt


Poczęstunek poprzedziło poświęcenie opłatków przez księdza infułata Stanisława Bogdanowicza, proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. W jego ocenie – jak nam powiedział – w tym roku jest zdecydowanie więcej osób bezdomnych i potrzebujących niż przed rokiem. A jak oszacowano tym razem było ich ponad pół tysiąca. - Są to w większości ludzie zagubieni, wymagający pomocy. Nie wystarczy im jednak powiedzieć weźcie się w garść i coś ze sobą zróbcie. To nie jest takie proste - stwierdził ksiądz Bogdanowicz. - Ci ludzie też przecież mieli swoje rodziny, a raptem z różnych względów zostali pozbawieni nawet dachu nad głową.


altNastępnie odbyło się przekazanie światła bożenarodzeniowego przez harcerzy przedstawicielom władz Gdańska, którzy łamiąc się opłatkiem złożyli życzenia niektórym osobom z długiej oczekującej na strawę kolejki.


Dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wigilia jest dniem wyjątkowym i to bez względu na to, jaki się ma stosunek do Boga. A on jest cierpliwy i czeka na każdego. Osobom stojącym w długiej kolejce Adamowicz życzył, aby nie musieli spędzać wigilii w samotności. Prezydent Gdańska przyznał, że tych ludzi spotyka niemal na co dzień na ulicach. Zatrzymują go i proszą o coś do zjedzenia lub o 10 zł na piwo czy wódkę. W ocenie prezydenta Adamowicza są to ludzie o bardzo rozmaitych życiorysach. Nie dawno, jak wczoraj, zaczepił go były mistrz boksu, który na wigilię przyjechał specjalnie z Bydgoszczy do Gdańska, gdyż tutaj jak stwierdził jest ona o wiele lepiej organizowana dla takich wykluczonych ludzi. 


altPrzewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek powiedział dziennikarzom, że jest pełen uznania dla organizatorów takiej wigilii, dla ludzi, którzy potrafią podzielić się jedzeniem z innymi.


altPatronujący od początku całej tej imprezie Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy w Gdańsku Piotr Dzik, mimo ogromu zajęć organizacyjnych, zdołał przypomnieć licznym dziennikarzom, że pierwszą wigilię dla samotnych, ubogich i bezdomnych zorganizowano w Gdańsku w 1991 r. w namiocie w pobliżu dworca PKP. Radny Miasta Gdańska Piotr Dzik nie był w stanie ocenić dla ilu liczebnie osób przygotowano jedzenia. Zapewnił, że z pewnością wystarczy dla wszystkich oczekujących w długiej kolejce, a jak zabraknie to dowiezie pierogów.  A jeśli przygotowanego jedzenia zostanie, to nic się nie zmarnuje, bo przekaże się Duszpasterstwu Akademickiemu Górka, które również organizuje wigilię dla samotnych i potrzebujących.


altW tym roku, dzięki gościnności Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wigilia odbyła się w przepięknie udekorowanej Zbrojowni przy Targu Węglowym. Dekoracje stanowiły choinki, które zostały po dopiero co zakończonym jarmarku świątecznym. Na poczęstunek i konsumpcję przy rozstawionych długich ławach i stołach przykrytych białymi obrusami, przygotowano tradycyjny wigilijny posiłek.


altByły przede wszystkim wyrabiane przez firmę radnego Dzika pierogi z różnym nadzieniem, bigos, a z zup barszcz i żurek z białą kiełbasą. Na deser był makowiec podawany też na plastikowych talerzykach. Co bardziej zapobiegliwi nabierali jedzenia w duże plastikowe kubełki. Każda osoba otrzymała jednocześnie plastikową siatkę z zawartością m.in. chleba, makaronu oraz konserw mięsnych i rybnych. Nad zachowaniem kolejkowego porządku czuwali gdańscy harcerze, a na zewnątrz policja.


altW ocenie przewodniczącego SLD w Gdańsku Marka Formeli, taka doroczna wigilia jest to drwina z biednych ludzi przez włodarzy Gdańska, którzy nie potrafią umiejętnie rządzić miastem i rozwiązywać problemów społecznych. Być może bogaci mają wyrzuty sumienia wobec aż tylu coraz bardziej biednych mieszkańców i w ten sposób ich nagradzają. Jest to hańba i wstyd dla włodarzy, że „pomyślną” współczesność można przyrównać do społecznej biedy z XIX wieku.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski  

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #4 kelnerka 2012-12-28 14:13
u dzika najciekawsze sa jego oswiadczenia majatkowe z lat minionych,jako radny zawsze byl zaradny,a pierogi zdaje sierozdawal pod kosicolem nawet w ciszy wyborczej?
Cytować
 
 
0 #3 magda 2012-12-28 13:26
kolejka jest coraz wieksza,nawet ksiadz to zauwazyl,biedny ch przybywa,smiesz ne to jest ze radni tacy jak dzik czy oleszek nie widza zwiazku miedzy tym co robia w radzie i tym milosierdziem dla ubogich,jakies odkupienie win
Cytować
 
 
0 #2 pusty garnek 2012-12-27 09:41
dzik serwuje pierogi wyborcze,kawior jest za drogi no i szampan by sie przydal
Cytować
 
 
+5 #1 z kolejki po puszkę 2012-12-25 13:31
Jedno pytanie; co kawiorowy "wrażliwiec" - niejaki Formela, zrobił w całym swoim życiu dla biednych i potrzebujących??
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież