Jarosław Wittstock: Rekordy w 2018 i nadzieje na 2019 rok » Na publikację raportu finansowego Grupy LOTOS podsumowującego 2018 rok musimy poczekać jeszcze do ma... Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
niedziela, 20 stycznia 2019 20:49
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
Dobrą passę kontynuują hokeiści MH Automatyki. Gdańszczanie wygra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Śnieg: Partia premiera będzie miała z kim przegrać

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 29 marca 2013 15:26

Rozmowa z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD- Czy SLD też wpisuje się w coraz szerszy ruch oburzonych?

Jerzy Śnieg: Od dawna! Rząd PO-PSL prowadzi politykę, która kompletnie ignoruje dialog ze społeczeństwem. To jest rząd prymatu ideologii liberalnej, a nie służby społecznej. Nikt w istocie rzeczy nie interesuje się i nie próbuję rozwiązywać najważniejszych problemów przeciętnych Polaków.


- Kwestia referendum w sprawie wieku emerytalnego?
Jerzy Śnieg: Miliony podpisów obywateli w tej sprawie zebrane przez różne środowiska zostały przez parlament, zdominowany przez koalicję, wyrzucone do kosza. To jest brak przyzwoitości w demokracji, brak słuchu, brak chęci do dialogu. To jest wystarczający powód do oburzenia, ale przecież nie jedyny. Wkoło mówimy o coraz większym bezrobociu, o rosnącym ubóstwie i już masowych wyjazdach za granicę młodych ludzi, którzy nie zamierzają w ogóle wracać.


- SLD na Pomorzu walczy o szpital w Kościerzynie, aktywnie walczyło o uczciwy system opłat za wywóz śmieci w Gdańsku.
Jerzy Śnieg: Złożyliśmy wniosek o ustąpienie wicemarszałek odpowiedzialnej za nadzór nad szpitalem w Kościerzynie, nasi działacze z terenu skupili uwagę organów ścigania, zostało wszczęte postępowanie w tej sprawie, szef partii zainteresował tą sprawą premiera Tuska. Mamy jedno publiczne pytanie w tej kwestii: zobowiązania w Kościerzynie wynoszą około 90 milionów złotych - albo więc ktoś kradnie albo leczy? Szpital nie jest fabryką, a zdrowie towarem. To przykład rynkowych urojeń PO, które nie uwzględniają wartości nadrzędnej, czyli losu człowieka.


alt


- Kościerzyna to świetny kąsek do prywatyzacji. Ładne nieruchomości, dobre kontrakty z NFZ.
Jerzy Śnieg: Jako SLD odwołujemy się do wykładni konstytucyjnej, która obywatelom zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ze składek. Platforma Obywatelska uważa natomiast, że władza publiczna to ucieczka w komfort nieodpowiedzialności, więc pozbywa się wszystkiego co kłopotliwe. Przypadek szpitala publicznego w Kościerzynie obnaża rynkowe tendencje PO i ich całkowicie aspołeczny wymiar.


- Liczy Pan na opamiętanie?
Jerzy Śnieg: Liczę na zmianę nastrojów społecznych i... władzy. W kwietniu rozpoczynamy przygotowania do kampanii samorządowej. Podczas dwudniowej narady dokonamy przeglądu sytuacji w samorządach pomorskich, specyfikacji problemów i kierunków programowych. 1 maja spotkamy się na wielkiej manifestacji w Warszawie, a w czerwcu na kongresie lewicy sformułujemy socjaldemokratyczne przesłanie dla Polski.


- Uda się odebrać władzę PO?
Jerzy Śnieg: SLD to jedyna partia lewicy o stabilnej tożsamości i niepodważalnym dorobku, która mozolnie odbudowuje uznanie społeczne. W niedalekiej przyszłości partia premiera będzie miała z kim przegrać. Im szybciej to nastąpi to tym lepiej dla wszystkich Polaków. Dwukrotnie lewica wyprowadzała kraj z poważnej zapaści i zrobiła to skutecznie. Obecnie też jesteśmy przygotowani do podjęcia tego trudu. Niestety, do tego potrzebny jest mandat z optymalnym podziałem mandatów w sejmie. Dlatego zachęcam do głosowania na nas w najbliższych wyborach samorządowych, a przede wszystkim parlamentarnych. Na pewno się na nas nie zawiedziecie.
Rozmawiał GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież