Zmarła Olga Krzyżanowska » W wieku 88 lat zmarła Olga Krzyżanowska polska polityk, działaczka społeczna, lekarka. Była posłanką... Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku » Bez pomocy posła Krzysztofa Brejzy (PO) "Gazeta Gdańska" ujawnia dobrobyt panujący w strefie gospoda... Waldemar Bartelik: Sport czy polityka - sukces rodzi się w głowie » Z Waldemarem Bartelikiem, byłym prezesem Energa SA, byłym reprezentantem Polski i zawodnikiem drużyn... Ksiądz motocyklista zginął w wypadku drogowym » Ksiądz Bogdan Pulczyński zginął w poniedziałek rano w wypadku drogowym na trasie Kłanino – Sulicice.... 10. urodziny Filii Gdańskiej WiMBP » Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku obchodziła 10. urodziny. W ci... Radio Gdańsk świętowało 73. urodziny » Radio Gdańsk ma 73 lata. Podczas urodzinowej gali w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna nagrodzon... Festyn z okazji 10-lecia Fundacji "Autyzm bez Tabu" » W dniu 30 czerwca Fundacja "Autyzm bez Tabu" organizuje Festyn rodzinny z okazji 10-lecia jej powsta... 2500 książek dla 1085 uczniów maratończyków w czytaniu » 1085 uczniów - laureatów, finalistów i wyróżnionych - otrzymało 2500 książek podczas podsumowania ko... XII Pomorski Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych » Obchody XII Pomorskiego Dnia na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Rodzina blisko nas... Zmiany na stanowiskach w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku » Z dniem 11 czerwca br. prokurator Andrzej Golec podjął nowe obowiązki w Prokuraturze Krajowej. Kiero...
Reklama
Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku
czwartek, 21 czerwca 2018 17:18
Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku
Bez pomocy posła Krzysztofa Brejzy (PO) "Gazeta Gdańska" ujawnia dob ...
Zdunek Wybrzeże powalczyło w Daugavpils, ale poległo
niedziela, 17 czerwca 2018 14:50
Zdunek Wybrzeże powalczyło w Daugavpils, ale poległo
Zdunek Wybrzeże bez punktów wraca z Daugavpils. Gdańszczanie przegr ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dzieje się w Gdańsku...
sobota, 16 czerwca 2018 13:45
Dzieje się w Gdańsku...
Rzeźbiarz Stanisław Gierada w Europejskim Centrum Solidarności, mal ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 29 marca 2013 15:26

Rozmowa z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD- Czy SLD też wpisuje się w coraz szerszy ruch oburzonych?

Jerzy Śnieg: Od dawna! Rząd PO-PSL prowadzi politykę, która kompletnie ignoruje dialog ze społeczeństwem. To jest rząd prymatu ideologii liberalnej, a nie służby społecznej. Nikt w istocie rzeczy nie interesuje się i nie próbuję rozwiązywać najważniejszych problemów przeciętnych Polaków.


- Kwestia referendum w sprawie wieku emerytalnego?
Jerzy Śnieg: Miliony podpisów obywateli w tej sprawie zebrane przez różne środowiska zostały przez parlament, zdominowany przez koalicję, wyrzucone do kosza. To jest brak przyzwoitości w demokracji, brak słuchu, brak chęci do dialogu. To jest wystarczający powód do oburzenia, ale przecież nie jedyny. Wkoło mówimy o coraz większym bezrobociu, o rosnącym ubóstwie i już masowych wyjazdach za granicę młodych ludzi, którzy nie zamierzają w ogóle wracać.


- SLD na Pomorzu walczy o szpital w Kościerzynie, aktywnie walczyło o uczciwy system opłat za wywóz śmieci w Gdańsku.
Jerzy Śnieg: Złożyliśmy wniosek o ustąpienie wicemarszałek odpowiedzialnej za nadzór nad szpitalem w Kościerzynie, nasi działacze z terenu skupili uwagę organów ścigania, zostało wszczęte postępowanie w tej sprawie, szef partii zainteresował tą sprawą premiera Tuska. Mamy jedno publiczne pytanie w tej kwestii: zobowiązania w Kościerzynie wynoszą około 90 milionów złotych - albo więc ktoś kradnie albo leczy? Szpital nie jest fabryką, a zdrowie towarem. To przykład rynkowych urojeń PO, które nie uwzględniają wartości nadrzędnej, czyli losu człowieka.


alt


- Kościerzyna to świetny kąsek do prywatyzacji. Ładne nieruchomości, dobre kontrakty z NFZ.
Jerzy Śnieg: Jako SLD odwołujemy się do wykładni konstytucyjnej, która obywatelom zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ze składek. Platforma Obywatelska uważa natomiast, że władza publiczna to ucieczka w komfort nieodpowiedzialności, więc pozbywa się wszystkiego co kłopotliwe. Przypadek szpitala publicznego w Kościerzynie obnaża rynkowe tendencje PO i ich całkowicie aspołeczny wymiar.


- Liczy Pan na opamiętanie?
Jerzy Śnieg: Liczę na zmianę nastrojów społecznych i... władzy. W kwietniu rozpoczynamy przygotowania do kampanii samorządowej. Podczas dwudniowej narady dokonamy przeglądu sytuacji w samorządach pomorskich, specyfikacji problemów i kierunków programowych. 1 maja spotkamy się na wielkiej manifestacji w Warszawie, a w czerwcu na kongresie lewicy sformułujemy socjaldemokratyczne przesłanie dla Polski.


- Uda się odebrać władzę PO?
Jerzy Śnieg: SLD to jedyna partia lewicy o stabilnej tożsamości i niepodważalnym dorobku, która mozolnie odbudowuje uznanie społeczne. W niedalekiej przyszłości partia premiera będzie miała z kim przegrać. Im szybciej to nastąpi to tym lepiej dla wszystkich Polaków. Dwukrotnie lewica wyprowadzała kraj z poważnej zapaści i zrobiła to skutecznie. Obecnie też jesteśmy przygotowani do podjęcia tego trudu. Niestety, do tego potrzebny jest mandat z optymalnym podziałem mandatów w sejmie. Dlatego zachęcam do głosowania na nas w najbliższych wyborach samorządowych, a przede wszystkim parlamentarnych. Na pewno się na nas nie zawiedziecie.
Rozmawiał GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież