Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada Niepodległości w Gdańsku - z uśmiechem i pokojowo

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 11 listopada 2016 14:26

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości gdańszczanie wzięli udział w Paradzie Niepodległości, której organizatorem było Stowarzyszenie SUM przy wsparciu miasta. W uroczystym pochodzie szli m.in. członkowie grup rekonstrukcyjnych, właściciele zabytkowych pojazdów, uczniowie, członkowie zespołów i grup muzycznych oraz... marszałek Józef Piłsudski. Czternasta edycja gdańskiej Parady Niepodległości odbyła się pod hasłem "Przybij piątkę biało-czerwonej".


Parada Niepodległości odbyła się w  Gdańsku po raz czternasty. Uroczystość rozpoczęła się na Podwalu Staromiejski, gdzie do zebranych przemówił marszałek Józef Piłsudski. Pochód wyruszył z Podwala Staromiejskiego o 10:00. Następnie uczestnicy parady przeszli ulicami Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną, Kowalską, aż do Targu Drzewnego pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego, gdzie przemówienia wygłosili prezydent Paweł Adamowicz oraz przewodniczący Parady Niepodległości Lech Parell. Hasło tegorocznej parady brzmiało "Przybij piątkę biało-czerwonej". Gdańszczanie mieli możliwość podpisania się na specjalnej tablicy, która stworzyła unikalną narodową flagę. Na Targu Węglowym uczestnicy parady wspólnie odśpiewali hymn narodowy.


alt


Na trasie pochodu ustawiły się setki gdańszczan, którzy wyszli na ulice, by wspólnie świętować polską niepodległość. Na Paradzie Niepodległości zobaczyć można było zabytkowe pojazdy m.in. autobus i milicyjnego Fiata, a także grupy rekonstrukcyjne m.in. husarię oraz Piłsudczyków. W pochodzie szło wielu uczniów, którzy dumnie reprezentowali swoje szkoły. Obecni byli także radni Rady Miasta Gdańska. W uroczystości uczestniczyły zarówno osoby starsze, jak i młodzież.  Zjawiło się wiele rodzin z dziećmi. Licznie przybyli także właściciele czworonogów ze swoimi pupilami. Jak podkreślali organizatorzy w wydarzeniu udział wzięli ludzi o różnych poglądach i doświadczeniach, ale połączyła ich miłość do ojczyzny.


alt


Podczas swego przemówienia Lech Parell powiedział, że polska niepodległość jest budowana przez cały czas. Podkreślił także jak bardzo istotna jest wspólnota i zgoda, które przezwyciężają wszelkie różnice.

- Niepodległość wykuwaliśmy nie tylko 1918 roku, niepodległość wykuwamy non stop. Wykuwaliśmy ją od Mieszka I, a może i jeszcze dłużej i wykuwamy ją cały czas. Nie możemy ani na chwilę przestać. Wykuwamy ją naszą pracą, oddaniem. Bądźmy oddani flagom narodowym, bądźmy oddani Polsce i pamiętajmy, że jak byśmy się nie różnili, jakie by nie były między nami różnice polityczne, społeczne, czy każde inne, musimy mieć takie miejsce, gdzie możemy wspólnie się spotkać, gdzie możemy podać sobie ręce, gdzie możemy się do siebie uśmiechnąć. Takim dniem jest 11 listopada. Takim miejscem jest na pewno Parada Niepodległości - powiedział Lech Parell, przewodniczący Parady Niepodległości.


alt


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił o tym, że Gdańsk ze swoim otwartym i radosnym patriotyzmem jest wzorem dla całej Polski.

- Gdańsk, miasto wolności i solidarności, bo tak Polska patrzy na Gdańsk, tak Europa patrzy na Gdańsk, jako na miasto, które służy przykładem. My przypominamy, że nasz patriotyzm to jest właśnie patriotyzm radosny, uśmiechniętej twarzy, otwartych dłoni. Jest to przeciwieństwem lęku, niepokoju, wrogości. Nasz patriotyzm chcemy budować jako empatyczny, solidarny, otwarty dla wszystkich. Chcemy się pięknie różnić, ale chcemy też odnajdywać to, co nas łączy. To też patriotyzm konstytucyjny, to patriotyzm przywiązania do konstytucji, do trójpodziału władzy, do tego, że prawo ustanowione przez Sejm jest nad rządzącymi, że muszą przestrzegać prawa.


alt


Prezydent Adamowicz podkreślił także, że bardzo ważny jest patriotyzm dnia codziennego, który objawia się m.in. w aktywności obywatelskiej.

- Nie tylko patriotyzm wielki, pomnikowy, ale właśnie patriotyzm codzienny stanowi bazę dla tego wielkiego patriotyzmu - powiedział prezydent Gdańska.


alt


W Paradzie Niepodległości uczestniczyły także członkinie grupy Dziewuchy Dziewuchom Trójmiasto, które w dniu Święta Niepodległości, m.in. za pomocą parasolek z wypisanymi hasłami, zaakcentowały jak bardzo istotne są prawa kobiet.


Po paradzie na Targu Węglowym odbył się koncert pieśni patriotycznych. Dla gdańszczan i turystów przygotowano liczne atrakcje. Można było również porozmawiać z członkami grup rekonstrukcyjnych, którzy przechadzali się po ulicy Długiej i po Targu Węglowym.


alt


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież