Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada Niepodległości w Gdańsku - z uśmiechem i pokojowo

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 11 listopada 2016 14:26

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości gdańszczanie wzięli udział w Paradzie Niepodległości, której organizatorem było Stowarzyszenie SUM przy wsparciu miasta. W uroczystym pochodzie szli m.in. członkowie grup rekonstrukcyjnych, właściciele zabytkowych pojazdów, uczniowie, członkowie zespołów i grup muzycznych oraz... marszałek Józef Piłsudski. Czternasta edycja gdańskiej Parady Niepodległości odbyła się pod hasłem "Przybij piątkę biało-czerwonej".


Parada Niepodległości odbyła się w  Gdańsku po raz czternasty. Uroczystość rozpoczęła się na Podwalu Staromiejski, gdzie do zebranych przemówił marszałek Józef Piłsudski. Pochód wyruszył z Podwala Staromiejskiego o 10:00. Następnie uczestnicy parady przeszli ulicami Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną, Kowalską, aż do Targu Drzewnego pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego, gdzie przemówienia wygłosili prezydent Paweł Adamowicz oraz przewodniczący Parady Niepodległości Lech Parell. Hasło tegorocznej parady brzmiało "Przybij piątkę biało-czerwonej". Gdańszczanie mieli możliwość podpisania się na specjalnej tablicy, która stworzyła unikalną narodową flagę. Na Targu Węglowym uczestnicy parady wspólnie odśpiewali hymn narodowy.


alt


Na trasie pochodu ustawiły się setki gdańszczan, którzy wyszli na ulice, by wspólnie świętować polską niepodległość. Na Paradzie Niepodległości zobaczyć można było zabytkowe pojazdy m.in. autobus i milicyjnego Fiata, a także grupy rekonstrukcyjne m.in. husarię oraz Piłsudczyków. W pochodzie szło wielu uczniów, którzy dumnie reprezentowali swoje szkoły. Obecni byli także radni Rady Miasta Gdańska. W uroczystości uczestniczyły zarówno osoby starsze, jak i młodzież.  Zjawiło się wiele rodzin z dziećmi. Licznie przybyli także właściciele czworonogów ze swoimi pupilami. Jak podkreślali organizatorzy w wydarzeniu udział wzięli ludzi o różnych poglądach i doświadczeniach, ale połączyła ich miłość do ojczyzny.


alt


Podczas swego przemówienia Lech Parell powiedział, że polska niepodległość jest budowana przez cały czas. Podkreślił także jak bardzo istotna jest wspólnota i zgoda, które przezwyciężają wszelkie różnice.

- Niepodległość wykuwaliśmy nie tylko 1918 roku, niepodległość wykuwamy non stop. Wykuwaliśmy ją od Mieszka I, a może i jeszcze dłużej i wykuwamy ją cały czas. Nie możemy ani na chwilę przestać. Wykuwamy ją naszą pracą, oddaniem. Bądźmy oddani flagom narodowym, bądźmy oddani Polsce i pamiętajmy, że jak byśmy się nie różnili, jakie by nie były między nami różnice polityczne, społeczne, czy każde inne, musimy mieć takie miejsce, gdzie możemy wspólnie się spotkać, gdzie możemy podać sobie ręce, gdzie możemy się do siebie uśmiechnąć. Takim dniem jest 11 listopada. Takim miejscem jest na pewno Parada Niepodległości - powiedział Lech Parell, przewodniczący Parady Niepodległości.


alt


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił o tym, że Gdańsk ze swoim otwartym i radosnym patriotyzmem jest wzorem dla całej Polski.

- Gdańsk, miasto wolności i solidarności, bo tak Polska patrzy na Gdańsk, tak Europa patrzy na Gdańsk, jako na miasto, które służy przykładem. My przypominamy, że nasz patriotyzm to jest właśnie patriotyzm radosny, uśmiechniętej twarzy, otwartych dłoni. Jest to przeciwieństwem lęku, niepokoju, wrogości. Nasz patriotyzm chcemy budować jako empatyczny, solidarny, otwarty dla wszystkich. Chcemy się pięknie różnić, ale chcemy też odnajdywać to, co nas łączy. To też patriotyzm konstytucyjny, to patriotyzm przywiązania do konstytucji, do trójpodziału władzy, do tego, że prawo ustanowione przez Sejm jest nad rządzącymi, że muszą przestrzegać prawa.


alt


Prezydent Adamowicz podkreślił także, że bardzo ważny jest patriotyzm dnia codziennego, który objawia się m.in. w aktywności obywatelskiej.

- Nie tylko patriotyzm wielki, pomnikowy, ale właśnie patriotyzm codzienny stanowi bazę dla tego wielkiego patriotyzmu - powiedział prezydent Gdańska.


alt


W Paradzie Niepodległości uczestniczyły także członkinie grupy Dziewuchy Dziewuchom Trójmiasto, które w dniu Święta Niepodległości, m.in. za pomocą parasolek z wypisanymi hasłami, zaakcentowały jak bardzo istotne są prawa kobiet.


Po paradzie na Targu Węglowym odbył się koncert pieśni patriotycznych. Dla gdańszczan i turystów przygotowano liczne atrakcje. Można było również porozmawiać z członkami grup rekonstrukcyjnych, którzy przechadzali się po ulicy Długiej i po Targu Węglowym.


alt


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież