Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

74 twórców kultury nagrodzonych przez marszałka pomorskiego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 kwietnia 2013 20:16

Po raz już dwunasty marszałek województwa pomorskiego przyznał stypendia dla twórców kultury z naszego regionu. Dofinansowanie na realizację projektów z rąk marszałka Mieczysława Struka odebrało 74 artystów. Uroczystość odbyła się 3 kwietnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.Nagrodzeni, pozujący do poniższego wspólnego zdjęcia, reprezentują następujące dziedziny kultury: sztuki wizualne 15, literatura 13, muzyka 10, kultura regionalna 9, fotografia 8, film 7, teatr 6, teatr i teatr tańca 4, rzeźba i inne po 1.


alt


W roku 2013 do Departamentu Kultury Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły wnioski od 287 osób na realizację 310 projektów. W roku 2012 takich projektów było zgłoszonych 313. Łączna kwota, o którą wnioskowali artyści ubiegający się o stypendium, to ponad 2,4 mln zł, natomiast pula, którą przeznaczono na stypendia artystyczne w 2013 roku wynosi 250  tys. zł.


Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał 74 stypendia. W zeszłym roku było ich 80. Najwięcej, bo prawie jedna piąta dofinansowanych wniosków dotyczy projektów z dziedziny sztuk wizualnych, na drugim miejscu uplasowały się projekty z dziedziny literatury, a kolejnymi wnioskami były projekty z zakresu muzyki oraz kultury regionalnej. Średnia wysokość stypendium wynosi 3 378 zł (w 2012 roku ta średnia wynosiła 3 750 zł).


alt


Jedno z 13 stypendium z dziedziny literatury otrzymał Krzysztof Skiba (na zdjęciu powyżej) za kolejną swoją książkę przygotowywaną do druku pt. „Komisariat naszym domem”.   


altZa napisanie scenariusza do filmu o Johannie Schopenhauer stypendium marszałka pomorskiego otrzymał Michał Juszczakiewicz (na zdjęciu powyżej). Przybliża on postać pisarki niemieckiej urodzonej 9 lipca 1766 roku w Gdańsku, a zmarłej 16 kwietnia 1838 roku w Jenie. Matki wielkiego filozofa Artura.


Wśród 74 stypendystów znaleźli się także m.in. fotograf Wojciech Milewski, który podjął się zarchiwizowania około pół miliona swoich zdjęć wykonanych głównie w okresie rozkwitu NSZZ Solidarność. Ciekawego wyzwania podjęła się Milena Misztal, która realizuje dokumentalny film pt. „Piękne życie” o primabalerinie hrabinie Ehrengard von Massow. Ta ekscentryczna dama, kiedy skończyła 76 lat, wyjechała z Niemiec i osiadła w małej polskiej wsi Wołcza Wielka na Pomorzu. Kazała złożyć drewniany domek sprowadzony z Niemiec i kupiła cztery rude owłosione krowy. Obecnie, mając 95 lat, mieszka w Hamburgu i chętnie udzieliła pomorskiej stypendystce 6-godzinnego wywiadu przed kamerą.


alt


Samorząd Województwa Pomorskiego realizując funkcję mecenasa w dziedzinie kultury, w swoim regionie przyznaje stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla województwa. Łącznie w latach 2002-2012 z budżetu województwa na stypendia dla twórców kultury przeznaczono 2,92 mln zł.


Marszałek Mieczysław Struk stwierdził, że symboliczne przyznanie pieniężnych stypendiów jest głównie dostrzeżeniem i docenieniem ludzkich pasji. Ich realizacje pozwalają ujrzeć światło dzienne i dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców, stając się kulturalnym dobrem publicznym.


Uroczystość uświetnił występ duetu Elżbieta Rosińska, grająca na akordeonie oraz Anna Sawicka na wiolonczeli. Zagrały one utwór Hej morze! Krzysztofa Naklickiego z tryptyku kaszubskiego. Odczytano również kilka wierszy Tadeusza Dąbrowskiego, który też otrzymał marszałkowskie stypendium. Uroczystość zakończyła projekcja filmu Łukasza Ostalskiego pt. Matka.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież