Lotos nagrodził pracownice stacji paliw, które uratowały niemowlę » Pracownice stacji paliw Lotos, które uratowały niemowlę, zostały nagrodzone przez władze spółki. Pan... Święto Uniwersytetu Gdańskiego – otwarcie roku jubileuszowego 50-lecia... » 20 marca 2020 roku minie 50 lat od powstania Uniwersytetu Gdańskiego. Dziś to największa uczelnia w ... Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej » Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielnic w Gdańsku.- Czy mieszkańcy ul.Ko... Pomnik rotmistrza Pileckiego w Gdańsku jeszcze nie stanął, a już jest ... » 15 marca br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wydaną w imieniu prezydent Miasta Gdańska... Zahistoriowani » Grupą uczniów II Liceum Ogólnokształcących uwielbiających historię licealistów pragnie przez projekt... Czy koalicja roztopi lewicę? » Z prof. Longinem Pastusiakiem, liderem pomorskich list SLD-UP do Europarlamentu w 2009 i 2014 roku, ... Rajmund Rybiński: Gospodarka III RP czyli restauracja kapitalizmu na m... » W niniejszym wykładzie chciałbym pokazać choćby cząstkę tego, co prawicowa polityka historyczna wypa... Red. Żebrowski rzecznikiem prezydent? » Według nieoficjalnych informacji "GG", głównym kandydatem do objęcia funkcji spikera prezydent Gdańs... Ostatnie pożegnanie Floriana Staniewskiego » W środę na cmentarzu łostowickim pożegnano Floriana Staniewskiego (73. l), zmarłego kilka dni temu p... Bistro Gdańsk » Ponad 900 tys. złotych przeznaczył w ciągu ostatnich trzech miesięcy gdański urząd miasta na "zakup ...
Reklama
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
wtorek, 19 marca 2019 13:46
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielni ...
Trefl pokazał lwie serce, ale w Final Four zagra Zenit
wtorek, 19 marca 2019 19:42
Trefl pokazał lwie serce, ale w Final Four zagra Zenit
Siatkarze Trefl mieli cztery meczbole i piłkę w górze aby wygrać w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ewy Bogucka Pudlis w malborskim „Szpitalu Jerozolimskim”
wtorek, 05 marca 2019 14:11
Ewy Bogucka Pudlis w malborskim „Szpitalu Jerozolimskim”
Nie często wybieram się na wystawy malarstwa poza granice trójmiejs ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

74 twórców kultury nagrodzonych przez marszałka pomorskiego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 kwietnia 2013 20:16

Po raz już dwunasty marszałek województwa pomorskiego przyznał stypendia dla twórców kultury z naszego regionu. Dofinansowanie na realizację projektów z rąk marszałka Mieczysława Struka odebrało 74 artystów. Uroczystość odbyła się 3 kwietnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.Nagrodzeni, pozujący do poniższego wspólnego zdjęcia, reprezentują następujące dziedziny kultury: sztuki wizualne 15, literatura 13, muzyka 10, kultura regionalna 9, fotografia 8, film 7, teatr 6, teatr i teatr tańca 4, rzeźba i inne po 1.


alt


W roku 2013 do Departamentu Kultury Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły wnioski od 287 osób na realizację 310 projektów. W roku 2012 takich projektów było zgłoszonych 313. Łączna kwota, o którą wnioskowali artyści ubiegający się o stypendium, to ponad 2,4 mln zł, natomiast pula, którą przeznaczono na stypendia artystyczne w 2013 roku wynosi 250  tys. zł.


Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał 74 stypendia. W zeszłym roku było ich 80. Najwięcej, bo prawie jedna piąta dofinansowanych wniosków dotyczy projektów z dziedziny sztuk wizualnych, na drugim miejscu uplasowały się projekty z dziedziny literatury, a kolejnymi wnioskami były projekty z zakresu muzyki oraz kultury regionalnej. Średnia wysokość stypendium wynosi 3 378 zł (w 2012 roku ta średnia wynosiła 3 750 zł).


alt


Jedno z 13 stypendium z dziedziny literatury otrzymał Krzysztof Skiba (na zdjęciu powyżej) za kolejną swoją książkę przygotowywaną do druku pt. „Komisariat naszym domem”.   


altZa napisanie scenariusza do filmu o Johannie Schopenhauer stypendium marszałka pomorskiego otrzymał Michał Juszczakiewicz (na zdjęciu powyżej). Przybliża on postać pisarki niemieckiej urodzonej 9 lipca 1766 roku w Gdańsku, a zmarłej 16 kwietnia 1838 roku w Jenie. Matki wielkiego filozofa Artura.


Wśród 74 stypendystów znaleźli się także m.in. fotograf Wojciech Milewski, który podjął się zarchiwizowania około pół miliona swoich zdjęć wykonanych głównie w okresie rozkwitu NSZZ Solidarność. Ciekawego wyzwania podjęła się Milena Misztal, która realizuje dokumentalny film pt. „Piękne życie” o primabalerinie hrabinie Ehrengard von Massow. Ta ekscentryczna dama, kiedy skończyła 76 lat, wyjechała z Niemiec i osiadła w małej polskiej wsi Wołcza Wielka na Pomorzu. Kazała złożyć drewniany domek sprowadzony z Niemiec i kupiła cztery rude owłosione krowy. Obecnie, mając 95 lat, mieszka w Hamburgu i chętnie udzieliła pomorskiej stypendystce 6-godzinnego wywiadu przed kamerą.


alt


Samorząd Województwa Pomorskiego realizując funkcję mecenasa w dziedzinie kultury, w swoim regionie przyznaje stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla województwa. Łącznie w latach 2002-2012 z budżetu województwa na stypendia dla twórców kultury przeznaczono 2,92 mln zł.


Marszałek Mieczysław Struk stwierdził, że symboliczne przyznanie pieniężnych stypendiów jest głównie dostrzeżeniem i docenieniem ludzkich pasji. Ich realizacje pozwalają ujrzeć światło dzienne i dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców, stając się kulturalnym dobrem publicznym.


Uroczystość uświetnił występ duetu Elżbieta Rosińska, grająca na akordeonie oraz Anna Sawicka na wiolonczeli. Zagrały one utwór Hej morze! Krzysztofa Naklickiego z tryptyku kaszubskiego. Odczytano również kilka wierszy Tadeusza Dąbrowskiego, który też otrzymał marszałkowskie stypendium. Uroczystość zakończyła projekcja filmu Łukasza Ostalskiego pt. Matka.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież