WRDS o tworzeniu jednego krajowego koncernu paliwowego » Dzisiaj w Gdańsku odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zosta... Spotkanie prezydent Gdańska z wiceministrem kultury. Temat: Westerplat... » We wtorek 25 czerwca br. odbędzie się spotkanie prezydent Dulkiewicz z wiceministrem Sellinem. – W z... Andrzej Kobylarz: Na własny akwen nie wypływamy bez zgody Rosjan » Z Andrzejem Kobylarzem, posłem ruchu Kukiz’15, prezesem remontowej stoczni rzecznej, rozmawia Artur ... Kolejny bój o Westerplatte: Specustawa dla muzeum » Sejmowa Komisja Infrastruktury we wtorek 18 czerwca br. przyjęła projekt specustawy o Westerplatte, ... Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska » Stowarzyszenie Idee Solidarności wystosowało list otwarty do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz... Przy Wita Stwosza ma powstać Centrum Sportowe UG » Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza prowadzone są prace rozbiórkowe elementów d... Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Udana inauguracja przygotowań do sezonu Arki Gdynia
sobota, 22 czerwca 2019 19:12
Udana inauguracja przygotowań do sezonu Arki Gdynia
Od zwycięstwa Arka rozpoczęła przygotowania do sezonu 2019/20. Zesp ...
Remis Lechii w sparingu z Chojniczanką - wynik
sobota, 22 czerwca 2019 18:56
Remis Lechii w sparingu z Chojniczanką - wynik
W pierwszym przedsezonowym sparingu Lechia Gdańsk zremisowała z I-li ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boże Ciało 1966 w obiektywie Erazma W. Felcyna
środa, 19 czerwca 2019 16:07
Boże Ciało 1966 w obiektywie Erazma W. Felcyna
Erazm Wojciech Felcyn fotografuje już od blisko 60 lat. Jest członki ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

74 twórców kultury nagrodzonych przez marszałka pomorskiego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 kwietnia 2013 20:16

Po raz już dwunasty marszałek województwa pomorskiego przyznał stypendia dla twórców kultury z naszego regionu. Dofinansowanie na realizację projektów z rąk marszałka Mieczysława Struka odebrało 74 artystów. Uroczystość odbyła się 3 kwietnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.Nagrodzeni, pozujący do poniższego wspólnego zdjęcia, reprezentują następujące dziedziny kultury: sztuki wizualne 15, literatura 13, muzyka 10, kultura regionalna 9, fotografia 8, film 7, teatr 6, teatr i teatr tańca 4, rzeźba i inne po 1.


alt


W roku 2013 do Departamentu Kultury Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły wnioski od 287 osób na realizację 310 projektów. W roku 2012 takich projektów było zgłoszonych 313. Łączna kwota, o którą wnioskowali artyści ubiegający się o stypendium, to ponad 2,4 mln zł, natomiast pula, którą przeznaczono na stypendia artystyczne w 2013 roku wynosi 250  tys. zł.


Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał 74 stypendia. W zeszłym roku było ich 80. Najwięcej, bo prawie jedna piąta dofinansowanych wniosków dotyczy projektów z dziedziny sztuk wizualnych, na drugim miejscu uplasowały się projekty z dziedziny literatury, a kolejnymi wnioskami były projekty z zakresu muzyki oraz kultury regionalnej. Średnia wysokość stypendium wynosi 3 378 zł (w 2012 roku ta średnia wynosiła 3 750 zł).


alt


Jedno z 13 stypendium z dziedziny literatury otrzymał Krzysztof Skiba (na zdjęciu powyżej) za kolejną swoją książkę przygotowywaną do druku pt. „Komisariat naszym domem”.   


altZa napisanie scenariusza do filmu o Johannie Schopenhauer stypendium marszałka pomorskiego otrzymał Michał Juszczakiewicz (na zdjęciu powyżej). Przybliża on postać pisarki niemieckiej urodzonej 9 lipca 1766 roku w Gdańsku, a zmarłej 16 kwietnia 1838 roku w Jenie. Matki wielkiego filozofa Artura.


Wśród 74 stypendystów znaleźli się także m.in. fotograf Wojciech Milewski, który podjął się zarchiwizowania około pół miliona swoich zdjęć wykonanych głównie w okresie rozkwitu NSZZ Solidarność. Ciekawego wyzwania podjęła się Milena Misztal, która realizuje dokumentalny film pt. „Piękne życie” o primabalerinie hrabinie Ehrengard von Massow. Ta ekscentryczna dama, kiedy skończyła 76 lat, wyjechała z Niemiec i osiadła w małej polskiej wsi Wołcza Wielka na Pomorzu. Kazała złożyć drewniany domek sprowadzony z Niemiec i kupiła cztery rude owłosione krowy. Obecnie, mając 95 lat, mieszka w Hamburgu i chętnie udzieliła pomorskiej stypendystce 6-godzinnego wywiadu przed kamerą.


alt


Samorząd Województwa Pomorskiego realizując funkcję mecenasa w dziedzinie kultury, w swoim regionie przyznaje stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla województwa. Łącznie w latach 2002-2012 z budżetu województwa na stypendia dla twórców kultury przeznaczono 2,92 mln zł.


Marszałek Mieczysław Struk stwierdził, że symboliczne przyznanie pieniężnych stypendiów jest głównie dostrzeżeniem i docenieniem ludzkich pasji. Ich realizacje pozwalają ujrzeć światło dzienne i dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców, stając się kulturalnym dobrem publicznym.


Uroczystość uświetnił występ duetu Elżbieta Rosińska, grająca na akordeonie oraz Anna Sawicka na wiolonczeli. Zagrały one utwór Hej morze! Krzysztofa Naklickiego z tryptyku kaszubskiego. Odczytano również kilka wierszy Tadeusza Dąbrowskiego, który też otrzymał marszałkowskie stypendium. Uroczystość zakończyła projekcja filmu Łukasza Ostalskiego pt. Matka.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież