Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Paweł Adamowicz, zwierzyna łowna PiS, upomina się o ideały Sierpnia

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 sierpnia 2017 11:18

Decyzja wojewody jest antysolidarnościowa – tak skomentował w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz decyzję wojewody Dariusza Drelicha o zgodzie na organizowanie przez “Solidarność” na placu Solidarności zgromadzeń cyklicznych w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jednocześnie uznał siebie za zwierzynę łowną PiS i ofiarę agresji.Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zamknął przed prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem plac Solidarności - taki komunikat na konferencji prasowej wystosował gdański włodarz do opinii publicznej. A chodzi o decyzję administracyjną wojewody, który uznając obchody 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych za imprezę cykliczną (takie uprawnienia nadaje mu znowelizowane prawo o zgromadzeniach) zdecydował w środę 23 sierpnia wieczorem, że przez trzy lata to NSZZ „Solidarność” będzie organizatorem i gospodarzem rocznicowych uroczystości. Tym samym wcześniejszy wniosek KOD o zajęcie na zgromadzenie placu Solidarności i zgoda władz miasta zostały unieważnione. Prezydent Gdańska wypowiedział swoje posłuszeństwo wobec decyzji administracji publicznej:
– Sierpień 1980, idea Solidarności, ma łączyć, a nie dzielić. Dlatego nie godzę się na zakaz manifestacji na placu Solidarności – oświadczył Adamowicz.


Po decyzji wojewody prezydent miasta ma obowiązek wydać decyzję o zakazie innych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie.
- Moje obywatelskie serce i sumienie podpowiada, by się na to nie zgodzić - mówi Paweł Adamowicz, nazywając siebie „rodzajem zwierzyny łownej” dla PiS.  


Z kolei na swoim profilu wymienił całą serię wartości, na które się powołał w starciu z wojewodą.  
- Pamiętając o wartościach, które przyświecały bohaterom Sierpnia 80 – otwartości, solidarności i poszanowania praw drugiego człowieka - wydałem dwie decyzje zezwalające wszystkim chcącym tego dnia spotkać się w tym historycznym miejscu i upamiętnić ten przełomowy w naszej historii moment. Z całą stanowczością pragnę stwierdzić, że nie zmienię swojej decyzji i apeluję do wojewody Drelicha o ponowne przemyślenie sprawy i wycofanie się z drogi, która wpisze go w kanon partyjnego aparatu bezmyślnie wykonującego niezgodne z prawem decyzje. Solidarność walczyła o wolność obywateli do prawa wyrażania treści – Panie Wojewodo proszę tej wolności nie ograniczać, jest jeszcze czas! Proszę Panie Wojewodo nie sprzeniewierzać się ideałom Sierpnia 80. Solidarność łączy, a nie dzieli - napisał Adamowicz na Facebooku.


W wypowiedzi dla mediów zaś stwierdził, że plac Solidarności nie jest własnością związkowców. W opinii prezydenta Gdańska, wybranego z poparciem Platformy Obywatelskiej, „decyzja wojewody jest decyzją antysolidarnościową, niemieszczącą się w dziedzictwie Sierpnia 1980 r”.
Prezydent Adamowicz sięgnął też po przykład kościelny. Uskarżał się, że sam stał się niejednokrotnie ofiarą agresją ze strony zwolenników PiS np. ze strony „jednej pani podczas przekazywania znaku pokoju i rozdzielania komunii świętej”, a na manifestacji KOD „nie zauważył agresji i nieodpowiedniego zachowania”.


Przypomnijmy art. 26b. Prawa o zgromadzeniach - Decyzja w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń: pkt. 3. Jeżeli wojewoda wydał zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie, organ gminy, w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji, o której mowa w ust. 2, wydaje decyzję, o której mowa w art. 14 decyzja o zakazie zgromadzenia pkt 3.
pkt. 4. W przypadku niewykonania przez organ gminy obowiązku, o którym mowa w ust. 3, wojewoda wydaje niezwłocznie zarządzenie zastępcze o zakazie zgromadzenia.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież