W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ECS otwarte – darmowe zwiedzanie do końca września

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 września 2014 14:36

Budowa nowej siedziby Europejskiego Centrum Solidarności trwała cztery lata i pochłonęła 230 milionów złotych. W sobotę otwarto jej podwoje, przez które przeszło szesnaście tysięcy zwiedzających zgodnie twierdzących, że wnętrze budynku robi ogromne i pozytywne wrażenie.Sobotnie uroczystości związane z inauguracją nowoczesnego budynku rozpoczęły się przed historyczną Bramą nr 2. Do zebranych pierwszych osób przemawiali dyrektor ECS, Basil Kerski, Lech Wałęsa oraz Paweł Adamowicz, a następnie – niczym statek – ochrzcili siedzibę, rozbijając butelkę cydru o jedną ze ścian.


Kiedy już można było wejść do środka – wraz z coraz większą liczbą zainteresowanych – widok zapierał dech w piersiach. O ile z zewnątrz do budynku można mieć zastrzeżenia, tak w środku oczom ukazuje się imponująca przestrzeń. Chłodne, nowoczesno-industrialne wnętrze ożywiono pięknym Ogrodem Zimowym. Poza tym na piętrach znajduje się siedem sal z ukończonymi już wystawami stałymi ECS: „Narodziny Solidarności”, „Siła bezsilnych”, „Solidarność i nadzieja”, „Wojna ze społeczeństwem”, „Droga do demokracji”, „Triumf wolności” oraz zachwycająca swoim minimalizmem „Sala im. Jana Pawła II”.


alt


Każda z wystaw naszpikowana jest nowoczesnymi rozwiązania multimedialnymi. Niestety, nie wszystkie jeszcze działały. Na pewno na plus jest to, że sale są interaktywne. Nie dostajemy jedynie suchych opisów. Są fotografie, nagrania czy eksponaty, jak chociażby sala więzienna, typowe dla okresu PRL mieszkanie, pokój przesłuchań, części dźwigów stoczniowych, suwnice czy część sklepu mięsnego. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiło wykończenie sufitu w jednej z sal kaskami stoczniowców, które były oświetlane multimediami.


Jednak wystawy to nie wszystko. W nowej siedzibie ECS znajduje się również Biblioteka, Mediateka, audytorium na czterysta osób, sala konferencyjna, restauracja (ale lokali gastronomicznych będzie więcej niż jeden) czy sklep z pamiątkami. Dodatkowo zwiedzający będą mogli podziwiać stoczniową panoramę – a raczej to, co z niej zostało – z tarasu na czwartym piętrze budynku. Z zewnątrz natomiast budynek upiększono ciekawą – aczkolwiek nie do końca przemyślaną – fontanną.


Podczas otwarcia wiele z wymienionych rzeczy było jeszcze nieczynnych. Ale to zrozumiałe. ECS skupił się na wystawach stałych, natomiast Biblioteka może poczekać. Na premierę czeka także czasowa wystawa „Solidarność. Przygody idei”. - Wybaczcie, jeśli organizacyjne w jakichś momentach nie sprostaliśmy. Sami wciąż uczymy się budynku i podziału ról organizacyjnych w tak wielu punktach aktywności w naszej nowej siedzibie – tłumaczy biuro prasowe ECS.


Ci, którzy nie byli na otwarciu, ale są ciekawi jak to wszystko wygląda mają czas do końca września, kiedy zwiedzanie Centrum będzie bezpłatne.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież