„8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wałęsa i Duda o Sierpniu ’80 i ECS

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 września 2014 17:42

Podczas zamkniętego dla mediów „obywatelskiego” oficjalnego otwarcia ECS z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i licznych oficjeli m.in. z prezydenckiej kancelarii 31 sierpnia br. ok. godz. 16 doszło do dwugłosu między dawnym liderem NSZZ „Solidarność” oraz byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą a obecnym przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą. Przytaczamy obie wypowiedzi.


Lech Wałęsa: Nie ma mądrych argumentów, by podważać te wielkie zwycięstwo, które nam się zdarzyło. A to zwycięstwo oddaliśmy demokracji i społeczeństwu. I to ono ma pilnować złodziei, ma dobrze wybierać, ma się dobrze organizować, a nie wykrzykiwać, że się źle wybrało, nie wykrzykiwać, że źle pilnowane są sprawy przez te niedobre wybory. Nie mieliśmy gdzie o tym poważnie mówić, stąd wyrosły karły.
Kiedy słyszę, że postulaty są nie zrealizowane, to państwo nie żartujcie. Znaczy nie wy, ci krzykacze.


Postulaty były i w 1970 roku i w 1980. Postulaty były pisane pod władzę komunistyczną: „albo to zrealizujecie, albo będziemy niegrzeczni”. Ale gdy władza komunistyczna usunęła się, dała nam miejsce na demokrację i wolność, to postulaty upadają wszystkie i idą one do programów partii politycznych. Wybierajcie te partie, gdzie realizują te postulaty, bo one nie realizują. A więc za nie realizację postulatów jesteście wy wszyscy winni i nasza demokracja.


Dlatego wprowadzając się do tego bloku, zawalczę z tymi argumentami (Lech Wałęsa ma w ECS trzy okazała gabinety i pokój „socjalny” – dop. red.). Jestem przekonany, że jak mnie wesprzecie - to się uda, bo to nie są poważne argumenty.


A ci, którzy mówią, że trzeba było jeszcze inaczej walczyć może mogli walczyć? Kto im przeszkadzał? My i ja więcej nie potrafiłem. Nie miałem sił, ani mądrości. Wywalczyłem to razem z wami, to co wywalczyłem. Gdybym próbował walczyć tak jak niektórzy dziś proponują, to Ukrainę tutaj mamy. A nawet jeszcze gorzej, bo wtedy było trudniej. Gdybyśmy tak walczyli jak Ukraińcy walczyli, to długo byśmy nie wywalczyli wolności. Dlatego nie życzę sobie, aby ktoś takich argumentów używał.


Piotr Duda: Mamy dzisiaj radosny dzień - przynajmniej taki on powinien być, Święto Solidarności i Wolności. Święto nadane ustawą Sejmu RP. Cieszymy się tym dniem. Jak od wielu lat tutaj w Gdańsku gromadzimy się w kościele Św. Brygidy – katedrze Solidarności – później Brama nr 2, Sala BHP, w której unosi się duch „Solidarności”.


Dzisiaj dla związkowców „Solidarności” jest bardzo podniosły i bardzo ważny dzień. Nadeszła wspaniała wiadomość z Watykanu, o tym że błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, który swoje życie poświęcił Bogu, człowiek „Solidarności”, dekretem Stolicy Apostolskiej został patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.


NSZZ „Solidarność” rodził się tu w Gdańsku, w Szczecinie, Jastrzębiu, Poznaniu. Rodził się w całej Polsce. U podłoża strajku w 1980 roku były na pewno postulaty i sprawy socjalne, ale także i te wolnościowe, o których tak wiele mówimy.


4 czerwca to bardzo ważna data w historii najnowszej naszego kraju. Ale doskonale wszyscy o tym wiemy, że 4 czerwca to tylko konsekwencja roku 1956, 68, 70, 76, 80 i 88.


Jakoś w ciszy w ubiegłym roku przebiegła kolejna rocznica 25-lecia strajków 1988 roku. Bez których to strajków nie byłoby okrągłego stołu, nie byłoby 4 czerwca. Strajków, o których ponownie upomnieliśmy się o legalizację „Solidarności”. Wszyscy wtedy głośno mówili: „Nie ma Wolności bez „Solidarności””.


Dzisiaj spotykamy się w nowopowstałym ECS. Rok temu z przewodniczącym Lechem Wałęsą i księdzem arcybiskupem zawieszaliśmy wiechę. W swoim wystąpieniu mówiłem aby w tym budynku też zrodził się ten duch „Solidarności”, żeby w tym budynku nie wkradła się poprawność polityczna.
I zgadzam się z panem prezydentem Bronisławem Komorowskim, który mówił przy okazji kolejnej rocznicy Powstania warszawskiego, że jakimś przekleństwem jest to, aby jedno środowisko, aby jedna grupa polityczna zawłaszczała naszą historię. Trzeba wszystko zrobić, aby Europejskie Centrum Solidarności było instytucją ponad podziałami, aby nie pisało historii na nowo.


Z tego miejsca jako przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” mam obowiązek w imieniu tych prawie 700 tysięcy członków Związku, wielu młodych członków Związku, z tego miejsca powiedzieć że NSZZ „Solidarność” nigdy nie schowa sztandarów. Ani do gablot, ani do szuflad, ani do ECS, ani do Sali BHP. Bo tych sztandarów panie prezydencie Lechu Wałęso jest coraz więcej. Bo coraz więcej problemów w naszym kraju jest tych pracowniczych.


Dlatego jako przewodniczący Komisji Krajowej „Solidarności” z tym się nie zgadzam, że te postulaty, o których pan mówił, były tylko straszakiem na komunistów, że w 1989 roku straciły na wartości. One są aktualne. Najlepszym podziękowaniem dla tych wszystkich którzy w 1980 walczyli o wolność, bo dzisiaj mamy się z niej cieszyć, ale także o poprawę warunków pracowniczych, jest ich wypełnienie. Bo przecież te strajku miały podłoże socjalne. Później wolnościowe.


Dlatego związek zawodowy „Solidarność” był jest i będzie organizacją, która stoi na straży spraw pracowniczych. Będzie między nami konflikt i rozłam dopóki jedna lub druga grupa będzie mówiła, że była pierwsza, druga lub trzecia „Solidarność”. Jest i była jedna „Solidarność”. To NSZZ „Solidarność”, który kontynuuje wasze dzieło. Za to wam dziękujemy, ale to dzieło kontynuujemy!


Dlatego w tym dniu, panie prezydencie, chcę powiedzieć, że żyjemy w państwie demokratycznym i każdy może powiedzieć co chce. Mimo tych wszystkich podziałów spróbujmy w ten świąteczny dzień być razem.


Sadząc ten Dąb wolności, każdy tę wolność postrzega inaczej. My związkowcy „Solidarności” uważamy, że poprzez korzystanie z wolności nie można zniewalać innych. A tak się dzieje w dzisiejszych czasach. Poprzez swobodę działalności gospodarczej zniewala się polskich pracowników. I dlatego stoimy i będziemy stać na straży jako „Solidarność”. I nikt nam nie nakaże schować sztandarów do historii.


Chciałbym z tego miejsca bardzo podziękować, bo w końcu jest to Europejskie Centrum Solidarności panu prezydentowi Niemiec Joachimowi Gauckowi, który przy okazji otwarcia wystawy o Powstaniu warszawskim, powiedział piękne słowa, że powstańcy warszawscy byli inspiracją dla NSZZ „Solidarność” do działań w 1980 roku.


Panie prezydencie Bronisławie Komorowski! Zna mnie pan dobrze. I powiem tak, było mi bardzo przykro, że nie usłyszałem tego z ust mojego prezydenta.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież