Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Przesunięcia finansowe” w rodzinie prezydenta

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 września 2014 17:08

altProkuratura Apelacyjna w Poznaniu przesłuchała rodziców Pawła Adamowicza, jego brata – znanego publicystę oraz siostrę małżonki Magdaleny. Są to osoby, które miały uczestniczyć w „przesunięciach finansowych” – informuje Gazetę Gdańską, poznańska prokurator Hanna Grzeszczyk.


Jak się dowiadujemy do końca września zostanie ustalona przez prokuraturę „rola procesowa”  prezydenta Pawła Adamowicza. Zatem zostanie on najpewniej zawezwany do poznańskiej Prokuratury Apelacyjnej. W jakim charakterze - świadka, czy też podejrzanego - oraz czy postawione mu zostaną zarzuty, czyli czy będzie on zeznawał lub może wyjaśniał tego dowiemy się za kilka tygodni.


Tymczasem kalendarz wyborczy określa, iż do 17 października 2014 roku (do godz. 24.) należy zgłosić  komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Chociaż lokalna PO już namaściła Adamowicza na kandydata tej partii w nadchodzących wyborach to on sam jeszcze nie zadeklarował startu.
- Prokuratura nie ma kalendarza wyborczego i nie terminami wyborów się kieruje. W postępowaniu nie bazujemy na wymogach dyktowanych terminami wyborów – zapewnia nas Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.
Jej słowa można więc też odczytywać, że prokuratura odrzuca wszelkie podejrzenia o nadmierne przewlekanie sprawy.


Za to prokuratorzy uporali się z wysłuchaniem najbliższej rodziny prezydenta Gdańska.
Chodzi o rodziców Pawła Adamowicza, jego brata - znanego publicystę oraz siostrę małżonki.
- Są przesłuchani członkowie najbliższej rodziny gdańskiego prezydenta. Są to osoby, które miały uczestniczyć w przesunięciach finansowych – informuje poznańska prokurator.


O treści tychże zeznań, ani ich wagi w postępowaniu prokuratura z oczywistych względów nie informuje.
- Nadal trwają czynności w sprawie. Działania prowadzi gdańska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do końca września zapadną decyzje co do roli procesowej pana Adamowicza i w jakim charakterze będzie on wezwany - poinformowała nas Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.


Głównym wątkiem prowadzonego postępowania jest badanie informacji zamieszczonych przez Pawła Adamowicza w składanych w latach 2009-2012 oświadczeniach o stanie majątkowym oraz weryfikacja zasobów finansowych oraz źródeł ich pochodzenia.


Prokuratura bada m.in. szczegóły procesu decyzyjnego dotyczącego zmian planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Wypoczynkowej, przy której w kompleksie Neptun Park, nabył jedno ze swych mieszkań prezydent Gdańska.


Tam metr kw. wyceniany jest od 15 do 20 tys. zł za metr kw. Dzisiaj za luksusowy apartament w tej prestiżowej lokalizacji o powierzchni o powierzchni 74 m kw. zapłacimy „okazyjnie” nawet 1 mln 100 tys. zł.


Prezydent Gdańska zarabia w magistracie i w radach nadzorczych gdańskiego portu i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz czerpie pożytki z wynajmu mieszkań, a sam tłumaczył, że część swego majątku zawdzięcza darowiznom od najbliższej rodziny. Posiłkował się też kredytami.


Czy jednak może prowadzić taką działalność gospodarczą na terenie gminy, którą zarządza? Na to pytanie także szukają odpowiedzi prokuratorzy.
Śledztwo w Wydziale V Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu wszczęto po zapoznaniu się z materiałami obejmującymi zawiadomienie szefa CBA z 3 października 2013 r., dotyczącymi podejrzenia popełnienia przestępstw, ujawnionych w związku z kontrolą przeprowadzoną w trybie ustawy o CBA w zakresie prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym, składanych w latach 2007-2012 przez osobę pełniącą funkcję publiczną w samorządowym organie administracji oraz przestrzegania przez w/w ograniczeń i obowiązków wynikających z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne i ustawy o samorządzie gminnym.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+3 #4 ciocia 2014-09-06 07:08
rodzina na swoim a co nasze to nasze chocby u szwagierki
Cytować
 
 
+3 #3 mniejniżzero 2014-09-06 05:22
sztukmistrz z tego prezia będzie w rodzinie błogosławiony amen
Cytować
 
 
+6 #2 Nikt ważny 2014-09-04 20:09
Dowiedzą się mieszkańcy nadmotławskiego grodu skąd i do kogo jeśli desperacji wystarczy Wielkopolanom...i nieudany prawnik który sprawuje rządy nad miastem od 16 lat spakuje rzeczy do kartonu i wyjdzie (bo nie wyjedzie) z magistratu w stronę jednego z 7 lub 4 apartamentów
Cytować
 
 
+4 #1 klaun 2014-09-04 18:26
a na czyje konto były te przepływy i skąd?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież