Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dzieci w rękach osób bez przygotowania - MOPR do prokuratury, wiceprezydent do dymisji

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 kwietnia 2014 09:57

Do gdańskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie wojewody pomorskiego w związku z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Nadzorujące MOPR władze Gdańska tłumaczą, że większość zastrzeżeń jest bezzasadna. Opozycja domaga się wyciągnięcia konsekwencji wobec odpowiedzialnych za politykę społeczną miasta włodarzy.To kolejna sprawa po oświadczeniach majątkowych prezydenta Pawła Adamowicza (PO), korupcji przy przydzielaniu mieszkań komunalnych, nadużyciach w MOSiR, Centrum Sprawiedliwości przy ul. 3 Maja oraz nowobudowanej szkole w Kokoszkach, które znalazły się ostatnio pod lupą służb specjalnych i organów ścigania. Jak się okazuje wymiar sprawiedliwości na dobre rozgościł się w gdańskim magistracie. 


Wniosek skierowany do prokuratury to efekt kontroli gdańskiego MOPR przeprowadzonej przez pracowników urzędu wojewódzkiego. Sprawdzenie działalności tej placówki miało związek m.in. z doniesieniami sprzed kilku miesięcy o możliwym molestowaniu seksualnym dzieci w rodzinach zastępczych. Na początku stycznia przed gdańskim sądem rozpoczął się w tej sprawie proces wychowawcy jednego z rodzinnych domów dziecka.
Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego informuje, że doniesienie do prokuratury ma związek z podejrzeniem "niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego" polegającego na powierzeniu opieki nad dziećmi w placówkach opiekuńczo-wychowawczych osobom bez kwalifikacji.


Ewa Kamińska zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej próbowała umniejszyć wagę problemu. Powiedziała w poniedziałek na zwołanej konferencji prasowej, że trzem osobom powierzono wprawdzie pełnienie obowiązków dyrektora w placówkach opiekuńczo-wychowawczych bez odpowiednich uprawnień, ale były one w trakcie odpowiednich szkoleń.
- To było zgłaszane i było znane służbom wojewody. Te trzy osoby były nam wcześniej znane, jako pracownicy opieki zastępczej - podkreśliła wiceprezydent Kamińska.


Jednak w piśmie pokontrolnym do prezydenta Gdańska, przekazanym przez rzecznika wojewody, we wnioskach ogólnych wskazano m.in., że miasto Gdańsk nie ma wystarczającej liczby osób pozostających w gotowości do przyjęcia dziecka w ramach rodzin zastępczych.
- Liczba osób zatrudnionych w MOPR w Gdańsku, zajmujących się rodzinną pieczą zastępczą nie zapewnia dostatecznego wglądu w sytuację dziecka przebywającego w rodzinie zastępcze – to jeden z wniosków po kontroli wojewody.


 - Wszyscy jesteśmy w takiej sytuacji, że zadania pieczy zastępczej przewyższają możliwości służb, które w te zadania są zaangażowane, cierpimy na niedobór asystentów i koordynatorów rodzin - mówiła Kamińska, która utrzymuje, że większość zastrzeżeń szczegółowych kontrolerów Urzędu Wojewódzkiego dotyczy spraw "formalno-organizacyjno-biurokratycznych" np. braku właściwych podpisów lub dat. 


Opozycja bije na alarm i żąda wyciągnięcia konsekwencji. Bezzwłocznego odwołania Ewy Kamińskiej w związku z wynikami kontroli w gdańskim MOPR domaga się od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza klub radnych PiS. Dzisiaj na biurku prezydenta pojawi się formalny wniosek w tej sprawie.
- Wnioski przedstawione w raporcie Wojewody Pomorskiego są druzgocące i jednocześnie świadczą o co najmniej braku nadzoru prezydenta ds. polityki społecznej nad działalnością MOPR w Gdańsku w zakresie tak wrażliwym i odpowiedzialnym jak wspieranie rodziny i funkcjonowanie systemu pieczy zastępczej – napisał w imieniu radnych Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący Klubu Radnych PiS.


Już w grudniu ub. r. radni PiS domagali się zawieszenie w czynnościach osób odpowiedzialnych za nadzór nad funkcjonowaniem Rodzinnych Domów Dziecka, do czasu zakończenia kontroli w tych placówkach i bezwzględne wyciągnięcie konsekwencji personalnych wobec osób odpowiedzialnych za brak nadzoru nad placówkami.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież