Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dzieci w rękach osób bez przygotowania - MOPR do prokuratury, wiceprezydent do dymisji

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 kwietnia 2014 09:57

Do gdańskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie wojewody pomorskiego w związku z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Nadzorujące MOPR władze Gdańska tłumaczą, że większość zastrzeżeń jest bezzasadna. Opozycja domaga się wyciągnięcia konsekwencji wobec odpowiedzialnych za politykę społeczną miasta włodarzy.To kolejna sprawa po oświadczeniach majątkowych prezydenta Pawła Adamowicza (PO), korupcji przy przydzielaniu mieszkań komunalnych, nadużyciach w MOSiR, Centrum Sprawiedliwości przy ul. 3 Maja oraz nowobudowanej szkole w Kokoszkach, które znalazły się ostatnio pod lupą służb specjalnych i organów ścigania. Jak się okazuje wymiar sprawiedliwości na dobre rozgościł się w gdańskim magistracie. 


Wniosek skierowany do prokuratury to efekt kontroli gdańskiego MOPR przeprowadzonej przez pracowników urzędu wojewódzkiego. Sprawdzenie działalności tej placówki miało związek m.in. z doniesieniami sprzed kilku miesięcy o możliwym molestowaniu seksualnym dzieci w rodzinach zastępczych. Na początku stycznia przed gdańskim sądem rozpoczął się w tej sprawie proces wychowawcy jednego z rodzinnych domów dziecka.
Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego informuje, że doniesienie do prokuratury ma związek z podejrzeniem "niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego" polegającego na powierzeniu opieki nad dziećmi w placówkach opiekuńczo-wychowawczych osobom bez kwalifikacji.


Ewa Kamińska zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej próbowała umniejszyć wagę problemu. Powiedziała w poniedziałek na zwołanej konferencji prasowej, że trzem osobom powierzono wprawdzie pełnienie obowiązków dyrektora w placówkach opiekuńczo-wychowawczych bez odpowiednich uprawnień, ale były one w trakcie odpowiednich szkoleń.
- To było zgłaszane i było znane służbom wojewody. Te trzy osoby były nam wcześniej znane, jako pracownicy opieki zastępczej - podkreśliła wiceprezydent Kamińska.


Jednak w piśmie pokontrolnym do prezydenta Gdańska, przekazanym przez rzecznika wojewody, we wnioskach ogólnych wskazano m.in., że miasto Gdańsk nie ma wystarczającej liczby osób pozostających w gotowości do przyjęcia dziecka w ramach rodzin zastępczych.
- Liczba osób zatrudnionych w MOPR w Gdańsku, zajmujących się rodzinną pieczą zastępczą nie zapewnia dostatecznego wglądu w sytuację dziecka przebywającego w rodzinie zastępcze – to jeden z wniosków po kontroli wojewody.


 - Wszyscy jesteśmy w takiej sytuacji, że zadania pieczy zastępczej przewyższają możliwości służb, które w te zadania są zaangażowane, cierpimy na niedobór asystentów i koordynatorów rodzin - mówiła Kamińska, która utrzymuje, że większość zastrzeżeń szczegółowych kontrolerów Urzędu Wojewódzkiego dotyczy spraw "formalno-organizacyjno-biurokratycznych" np. braku właściwych podpisów lub dat. 


Opozycja bije na alarm i żąda wyciągnięcia konsekwencji. Bezzwłocznego odwołania Ewy Kamińskiej w związku z wynikami kontroli w gdańskim MOPR domaga się od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza klub radnych PiS. Dzisiaj na biurku prezydenta pojawi się formalny wniosek w tej sprawie.
- Wnioski przedstawione w raporcie Wojewody Pomorskiego są druzgocące i jednocześnie świadczą o co najmniej braku nadzoru prezydenta ds. polityki społecznej nad działalnością MOPR w Gdańsku w zakresie tak wrażliwym i odpowiedzialnym jak wspieranie rodziny i funkcjonowanie systemu pieczy zastępczej – napisał w imieniu radnych Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący Klubu Radnych PiS.


Już w grudniu ub. r. radni PiS domagali się zawieszenie w czynnościach osób odpowiedzialnych za nadzór nad funkcjonowaniem Rodzinnych Domów Dziecka, do czasu zakończenia kontroli w tych placówkach i bezwzględne wyciągnięcie konsekwencji personalnych wobec osób odpowiedzialnych za brak nadzoru nad placówkami.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież