Zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz » W nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – najwybitniejsza pol... W tygodniku „Sieci”: Plan zemsty » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o nowej rzeczywistości w Polsce, którą planuje urządzić opozy... Jerzy Barzowski: Wotum zaufania nie będzie » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Nagrody I Forum Morskiego Radia Gdańsk » Podczas czwartkowej gali Forum Morskiego Radia Gdańsk ogłoszono wyniki konkursu Statek Roku. Nagroda... Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie! » Dyrektorzy podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku instytucji mimo roku pandemii nie mają powodów... Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk » Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energety... Umowa partnerstwa prywatno-publicznego dla Dolnego Miasta odtajniona » Miasto i deweloper, który w ramach umowy partnerstwa prywatno-publicznego ma zabudować Dolne Miasto ... Radni PiS: instytucje miejskie utrudniają nam wykonywanie mandatu radn... » Andrzej Skiba i Przemysław Majewski, Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, uważają,... W tygodniku „Sieci”: Koperty Grodzkiego » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące zeznania świadków w śledztwie dotyczącym korupcyjny... PKN ORLEN największym mecenasem polskiego sportu i kultury » PKN ORLEN jako pierwszy w Polsce opublikował raport roczny za 2020 r. poświęcony działalności sponso...
Reklama
Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie!
czwartek, 10 czerwca 2021 17:07
Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie!
Dyrektorzy podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku instytucji
Zdunek Wybrzeże zdobyło tor lidera!
poniedziałek, 14 czerwca 2021 20:33
Zdunek Wybrzeże zdobyło tor lidera!
Niespodziankę, ale bardzo miłą dla swoich kibiców, sprawili
Lechia nie wykorzystała szansy na Puchary
niedziela, 16 maja 2021 18:32
Lechia nie wykorzystała szansy na Puchary
Korzystne wyniki na innych stadionach na nic zdały się Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł Andrzej Socha
piątek, 11 czerwca 2021 16:49
Odszedł Andrzej Socha
W wieku 71 lat odszedł od nas Andrzej Socha, wyjątkowy artysta

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

55 lat polskiego rock&rolla

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 kwietnia 2014 21:09

Nad Rudym Kotem zawieszono marmurową gitarę, która ma upamiętniać pierwszy koncert rockowy w Gdańsku.Wszystko rozpoczęło się o godz. 18.30. Wokół ronda przed Domem Prasy rundę zrobiły dwa Cadillaci z '59 roku, a za nimi ruszyły milicyjne Nysy, z których wybiegli funkcjonariusze, aby powstrzymać słuchających rock&rolla podróżujących. Byli wśród nich Franciszek Walicki, Wojciech Korda i Marek Piekarczyk. Chwilę później uczestnicy wydarzenia przeszli pod budynek dawnego Rudego Kota, gdzie dołączyli także m.in. Krzysztof Skiba i Grzegorz Skawiński.


alt


alt


- Właśnie w tym klubie byłem nie tylko świadkiem, ale także uczestnikiem wydarzenia jakim były narodziny rock&rolla w Polsce – wspominał podczas uroczystości, będący w świetnej formie, 93-letni Franciszek Walicki. Te wydarzenia miały miejsce 55 lat temu. Dokładnie 24 marca 1959 w klubie przy ulicy Garncarskiej 18 w Gdańsku odbył się pierwszy koncert rock&rollowy. Wystąpił wtedy zespół Rythm'n'Blues z Walickim w składzie. Wtedy też szybko zareagowały ówczesne władze, które kazały rozwiązać zespół i zakazały używania nazwy gatunku. Franciszek Walicki, ojciec chrzestny polskiego rock&rolla, umiał jednak sobie z tym poradzić. Wymyślił big-bit oraz „kolorowe zespoły”. Nastał czas Niebiesko-Czarnych,  Czerwono-Czarnych, a później także Czerwonych Gitar. Odnośnie tych ostatnich, a o czym nikt nie wspomniał, dziś (7 kwietnia) przypada 33. rocznica śmierci Krzysztofa Klenczona. Zatem symbolika uroczystości była jeszcze dobitniejsza.


alt


alt


Wydarzenia minionych lat chciał upamiętnić pomysłodawca imprezy, Wojciech Korzeniewski z Fundacji Sopockie Korzenie. - Chcieliśmy, aby w Rudym Kocie powstało Muzeum Polskiego Rocka, jednak do dziś jest to niemożliwe – mówił. Niestety, budynek w którym pierwsze kroki stawiał chociażby Czesław Niemen jest w rękach prywatnych i od wielu lat nie pełni już miejsca kulturalnych spotkań. Jest to kolejna porażka miasta, które nie potrafiło utrzymać przy życiu miejsca tak istotnego dla współczesnej polskiej muzyki rozrywkowej i kultury w ogóle.


alt


Podczas happeningu została odsłonięta pamiątkowa tablica – w kształcie gitary – upamiętniająca tamte koncerty a także i samego Rudego Kota. Około setka zgromadzonych ludzi, w większości pamiętająca czasy świetności tego miejsca, ze smutkiem w oczach patrzyła na niszczejący budynek, ale jednocześnie z radością wspominała i patrzyła na ludzi, którzy tworzyli muzykę ich młodości.


alt


Należy mieć nadzieję, że ci młodzi ludzie, którzy dziś pytali kim jest ten starszy pan w czapce i o co to całe zamieszanie, będą mieli jeszcze okazję przyjść do Rudego Kota, który poza funkcją Muzeum Polskiego Rocka, będzie też ponownie miejscem spotkań towarzyskich i początkiem drogi dla wielu innych świetnych polskich wykonawców.


- Dziś młodzi ludzie mają nowe gatunki, hip-hop, punk czy rap – stwierdził Franciszek Walicki. - Ale są też i ci, dzięki którym rock&roll wciąż żyje i ewoluuje.

goch

fot. Patrycja Sobucka

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 YAHU PAWUL 2014-09-09 08:34
"epitafium na smierć rock 'n' rolla" - ta książka Franciszka Walickiego obok prawd oczywistych zawiera też kłamstwa i pomówienia, szkalowanie i znieważenie. Czytaj o tym tu: franciszekwalic ki.blogspot.com/

Walicki to wcale nie jest postać krystaliczna jak niektórzy usiłują to przeforsować ! Czytaj: dyskoteki-deejaye-prl.blogspot.com/p/franciszek-walicki-zrodo-wszelkiego-za.html

oto kolejny szwindel MADE IN WALICKI !!! "przeohydny atak Franciszka Walickiego na Panią Małgorzatę Niemen ?" dyskoteki-deejaye-prl.blogspot.com/p/komuno-wroc-ciekawostki-dyskotekowe-i.html - - - ciekawostka nr - 7 _______________ __ czytaj prawdę o polskich dyskotekach w czasach PRL dyskoteki-deejaye-prl.blogspot.com/
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież