Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

X Gambit 2014 na PG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 kwietnia 2014 18:00

Jubileuszowe X Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Gambit 2014 odbyło się na Politechnice Gdańskiej. Przez dwa dni (3-4 kwietnia) debatowano na tym, co zrobić, aby zmniejszyć ilość wypadków drogowych w państwach europejskich.Stwierdzono, ze Europa jako kontynent od 2009 roku jest najbardziej bezpieczna na świecie pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Polsce jest jeszcze pod tym względem wiele do zrobienia. W roku 2003 w naszym kraju odnotowano 5640 drogowych wypadków śmiertelnych. A w dziesięć lat później, tj. w 2013 roku było ich 2800, tak więc o połowę mniej Największy udział w tej niechlubnej statystyce mają piesi w ilości 30 proc. i w coraz większej ilości, bo aż 1 proc. rowerzyści.


Jak powiedziano podczas odbywającego się co dwa lata seminarium Gambit, największymi trzema plagami w naszym kraju są beztroscy piesi, nadmierna prędkość i zbyt mało skuteczna służba zdrowia, gdyż umiera wiele osób rannych w okresie 30 dni od dnia wypadku.


Ale i tak zmniejszenie w okresie 10 ostatnich lat tej statystyki o połowę jest sporym sukcesem, chociaż założenia były na poziomie zredukowania wypadków śmiertelnych o 80 proc.


altTa krzywa na szczęście jest opadająca i jeśli w 2007 roku zajmowaliśmy 20 miejsce w świecie pod względem drogowych ofiar śmiertelnych, to w 2013 roku znaleźliśmy się na 40 miejscu.


Najbardziej krytyczny pod tym względem był rok 1991, kiedy w Polsce na drogach zginęło... 7901 osób. Wśród krajów europejskich w 2012 roku zajmowaliśmy jednak wysokie trzecie miejsce, w statystyce 9 zabitych na 100 tys. mieszkańców, tuż po Litwie i Rumunii. Przy średniej europejskiej 5 zabitych na 100 tys. mieszkańców.


Spośród krajów UE Polska ma swój udział w ilości aż 14 proc. ofiar śmiertelnych, z czego 30 proc. stanowią piesi. Ten tak wysoki współczynnik drogowych ofiar śmiertelnych wynika z braku w Polsce jednego wiodącego ośrodka co do bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trudno zatem będzie zrealizować założenie, aby w 2020 roku ilość ofiar śmiertelnych z obecnych 2800 zmniejszyć choćby do 2000 ofiar i 6 tys. rannych.
Stąd wprowadzanie ograniczeń prędkości do 50 km/godz. i ustawianie radarów, wobec czego jest wiele sprzeciwów.


altW konferencji uczestniczył Iiyas Daoud z istniejącej od 20 lat Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), mającej siedzibę w Brukseli i skupiającej 46 krajowych organizacji, w tym dwie z Polski. W 2013 roku ETSC ogłosiła przegląd ruchu drogowego w państwach europejskich oraz wdrażania ruchu rowerowego. Z sumarycznych statystyk wynika, że w 2012 roku w Europie zginęło w wypadkach samochodowych 27 tys. osób i 313 tys. osób zostało rannych. Ta statystyka dotyczy trzy razy więcej mężczyzn niż kobiet. Przyczynami wypadków najczęściej jest alkohol, nadmierna prędkość i rozmowy przez telefon komórkowy.


Dzięki wspólnym przedsięwzięciom podjętym w 28 krajach Europy, w których jest prowadzona dokładna powypadkowa statystyka, od 2001 roku do 2012 r. nastąpiło zmniejszenie drogowej wypadkowości średnio o 43 proc., zaś w Polsce tylko o 33 proc. W 2001 r. mieliśmy 150 ofiar na milion mieszkańców, a w 2012 r. 86 ofiar. Duże postępy w bezpieczeństwie ruchu drogowego poczyniono w Hiszpanii i Portugalii. Prelegenci wskazywali, że duża w tym rola mediów uświadamiająca społeczeństwom o ogromnej groźbie jaką niesie ze sobą rozwój motoryzacji i beztroskie lub bezmyślne nie przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.


ETSC podjęła plan zmniejszenia wypadkowości śmiertelnych ofiar drogowych w krajach UE o połowę do 2020 roku i o 30 proc. co do ciężkich obrażeń. Bardziej rygorystyczne będą kary za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu i bez prawa jazdy.  W najbliższym czasie, bo już 26 maja 2014, w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja podczas której omówi się kwestię monitorowania w Europie stanu trzeźwości kierowców, łącznie z możliwością wprowadzenia systemu samochodowych alkoblokad.


altSeminarium towarzyszyła jubileuszowa wystawa fotograficzna na dużych zdjęciach obrazująca dotychczasowe spotkania osób zawodowo zajmujących się zachowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz wspólnych pamiątkowych zdjęć uczestników dotychczasowych seminariów odbywających się na PG co dwa lata, ukazano też statystki i podjęte założenia co do zmniejszenia drogowych wypadkowości w państwach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.


altJuż tradycyjnie również i podczas jubileuszowego seminarium przed frontowym wejściem do budynku głównego Politechniki Gdańskiej wszyscy uczestnicy uwiecznili się na wspólnym pamiątkowym zdjęciu.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież