Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Będzie pomnik ks. Hilarego Jastaka, opiekuna robotników i Kaszubów

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 kwietnia 2014 18:09

Rusza budowa pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka w Gdyni, kapłana, który nie pytając o zgodę władz państwowych ani kościelnych w 1980 roku odprawił pierwszą mszę świętą dla strajkujących robotników -17 sierpnia 1980 r. na terenie socjalistycznego zakładu pracy Stoczni im. Komuny Paryskiej.


W sobotę 5 kwietnia od godz. 10 prezentacją multimedialną w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni (ul. Armii Krajowej) rozpoczęły się uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod monument. Ksiądz Jastak był wieloletnim proboszczem tej parafii. Uroczystą mszę św. w kościele odprawił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.


W samo południe na skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika.  Tuż po południu wiązanki kwiatów złożyli uczestnicy uroczystości na grobie ks. Jastaka przy głównym wejściu do kościoła. W uroczystości uczestniczyło ok. sto osób w tym Piotr Duda, lider "Solidarności", posłowie Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Pomnik upamiętniający wspierającego „Solidarność” duchownego, opiekuna rodzin ofiar Grudnia ’70 (większość tragicznych wydarzeń Grudnia ’70 miało miejsce na terenie tej właśnie parafii), który na prośbę robotników odprawił mszę św. w czasie strajków w Sierpniu 1980 r. w Stoczni im. Komuny Paryskiej, powstanie w związku z Rokiem Hilarego Jastaka ogłoszonym w stulecie jego urodzin.
- Pomnik ks. Hilarego Jastaka stanie na kamieniu. Będzie to odlew postaci kapłana  z brązu - mówi Roman Zwiercan, wiceprezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, były aktywista Solidarności Walczącej.


Akt erekcyjny wmurowali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Andrzej Kołodziej, przywódca proletariackiego strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni w 1980 roku.


Wśród ludzi „Solidarności”, zwłaszcza z Gdyni, wciąż żywa jest pamięć o wsparciu, jakiego udzielał stoczniowcom i portowcom ten pochodzący z Kaszub prałat.
– Bez takich dzielnych i oddanych Bogu i ludziom kapłanów nie byłoby „Solidarności”, nie byłoby polskiej wolności – uważa poseł PiS Janusz Śniadek.


Ksiądz urodził się w Kościerzynie, w rodzinie polskich patriotów. Jego ojciec, Jakub Jastak, jeszcze za czasów zaborów zasiadał w radzie miejskiej jako delegat z listy polskiej, później został deputowanym sejmiku powiatowego. Jako założyciel m.in. Polskiej Spółki Ziemskiej i Banku Ludowego, przeciwdziałał wykupywaniu z rąk polskich ziemi.


W tym należy upatrywać źródła wielkiego patriotyzmu, w tym też tego lokalnego, za sprawą którego kapłan zyskał przydomek „Króla Kaszubów”. 
W roku 1946 ksiądz Hilary Jastak, jako dyrektor gdyńskiego oddziału Caritas osiadł w Gdyni, by po odwołaniu z tej funkcji  objąć parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa. Parafia ta urosła za sprawą swojego proboszcza do centrum niezależnego życia w Gdyni - kulturalnego, kaszubskiego jak i politycznego. W budowie kościoła czynnie uczestniczyła społeczność parafii.


Do ostatnich dni życia prałat przewodniczył założonej przez siebie Fundacji Pomocy Stypendialnej, która udzieliła pomocy setkom dzieci i młodzieży z biednych rodzin kaszubskich.


Za swoją działalność Ksiądz Prałat był inwigilowany w PRL przez służby specjalne. Ksiądz prałat dr Hilary Jastak to kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Odrodzenia Polski, członek założyciel Towarzystwa Przyjaciół KUL, honorowy członek Społecznego Komitetu Budowy Pomników Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni, członek honorowy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, honorowy obywatel Miasta Gdyni, honorowy obywatel Miasta Kościerzyny, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, komandor podporucznik Marynarki Wojennej, prorektor Fundacji Pomocy Stypendialnej dla Młodzieży w Gdyni.
 ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież