Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Zdunek Wybrzeże - Unia LIVE: 44:46
sobota, 11 lipca 2020 09:52
Zdunek Wybrzeże - Unia LIVE: 44:46
O godz. 16.30 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się m ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Będzie pomnik ks. Hilarego Jastaka, opiekuna robotników i Kaszubów

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 kwietnia 2014 18:09

Rusza budowa pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka w Gdyni, kapłana, który nie pytając o zgodę władz państwowych ani kościelnych w 1980 roku odprawił pierwszą mszę świętą dla strajkujących robotników -17 sierpnia 1980 r. na terenie socjalistycznego zakładu pracy Stoczni im. Komuny Paryskiej.


W sobotę 5 kwietnia od godz. 10 prezentacją multimedialną w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni (ul. Armii Krajowej) rozpoczęły się uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod monument. Ksiądz Jastak był wieloletnim proboszczem tej parafii. Uroczystą mszę św. w kościele odprawił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.


W samo południe na skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika.  Tuż po południu wiązanki kwiatów złożyli uczestnicy uroczystości na grobie ks. Jastaka przy głównym wejściu do kościoła. W uroczystości uczestniczyło ok. sto osób w tym Piotr Duda, lider "Solidarności", posłowie Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Pomnik upamiętniający wspierającego „Solidarność” duchownego, opiekuna rodzin ofiar Grudnia ’70 (większość tragicznych wydarzeń Grudnia ’70 miało miejsce na terenie tej właśnie parafii), który na prośbę robotników odprawił mszę św. w czasie strajków w Sierpniu 1980 r. w Stoczni im. Komuny Paryskiej, powstanie w związku z Rokiem Hilarego Jastaka ogłoszonym w stulecie jego urodzin.
- Pomnik ks. Hilarego Jastaka stanie na kamieniu. Będzie to odlew postaci kapłana  z brązu - mówi Roman Zwiercan, wiceprezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, były aktywista Solidarności Walczącej.


Akt erekcyjny wmurowali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Andrzej Kołodziej, przywódca proletariackiego strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni w 1980 roku.


Wśród ludzi „Solidarności”, zwłaszcza z Gdyni, wciąż żywa jest pamięć o wsparciu, jakiego udzielał stoczniowcom i portowcom ten pochodzący z Kaszub prałat.
– Bez takich dzielnych i oddanych Bogu i ludziom kapłanów nie byłoby „Solidarności”, nie byłoby polskiej wolności – uważa poseł PiS Janusz Śniadek.


Ksiądz urodził się w Kościerzynie, w rodzinie polskich patriotów. Jego ojciec, Jakub Jastak, jeszcze za czasów zaborów zasiadał w radzie miejskiej jako delegat z listy polskiej, później został deputowanym sejmiku powiatowego. Jako założyciel m.in. Polskiej Spółki Ziemskiej i Banku Ludowego, przeciwdziałał wykupywaniu z rąk polskich ziemi.


W tym należy upatrywać źródła wielkiego patriotyzmu, w tym też tego lokalnego, za sprawą którego kapłan zyskał przydomek „Króla Kaszubów”. 
W roku 1946 ksiądz Hilary Jastak, jako dyrektor gdyńskiego oddziału Caritas osiadł w Gdyni, by po odwołaniu z tej funkcji  objąć parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa. Parafia ta urosła za sprawą swojego proboszcza do centrum niezależnego życia w Gdyni - kulturalnego, kaszubskiego jak i politycznego. W budowie kościoła czynnie uczestniczyła społeczność parafii.


Do ostatnich dni życia prałat przewodniczył założonej przez siebie Fundacji Pomocy Stypendialnej, która udzieliła pomocy setkom dzieci i młodzieży z biednych rodzin kaszubskich.


Za swoją działalność Ksiądz Prałat był inwigilowany w PRL przez służby specjalne. Ksiądz prałat dr Hilary Jastak to kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Odrodzenia Polski, członek założyciel Towarzystwa Przyjaciół KUL, honorowy członek Społecznego Komitetu Budowy Pomników Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni, członek honorowy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, honorowy obywatel Miasta Gdyni, honorowy obywatel Miasta Kościerzyny, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, komandor podporucznik Marynarki Wojennej, prorektor Fundacji Pomocy Stypendialnej dla Młodzieży w Gdyni.
 ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież