Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Będzie pomnik ks. Hilarego Jastaka, opiekuna robotników i Kaszubów

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 kwietnia 2014 18:09

Rusza budowa pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka w Gdyni, kapłana, który nie pytając o zgodę władz państwowych ani kościelnych w 1980 roku odprawił pierwszą mszę świętą dla strajkujących robotników -17 sierpnia 1980 r. na terenie socjalistycznego zakładu pracy Stoczni im. Komuny Paryskiej.


W sobotę 5 kwietnia od godz. 10 prezentacją multimedialną w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni (ul. Armii Krajowej) rozpoczęły się uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod monument. Ksiądz Jastak był wieloletnim proboszczem tej parafii. Uroczystą mszę św. w kościele odprawił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.


W samo południe na skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika.  Tuż po południu wiązanki kwiatów złożyli uczestnicy uroczystości na grobie ks. Jastaka przy głównym wejściu do kościoła. W uroczystości uczestniczyło ok. sto osób w tym Piotr Duda, lider "Solidarności", posłowie Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Pomnik upamiętniający wspierającego „Solidarność” duchownego, opiekuna rodzin ofiar Grudnia ’70 (większość tragicznych wydarzeń Grudnia ’70 miało miejsce na terenie tej właśnie parafii), który na prośbę robotników odprawił mszę św. w czasie strajków w Sierpniu 1980 r. w Stoczni im. Komuny Paryskiej, powstanie w związku z Rokiem Hilarego Jastaka ogłoszonym w stulecie jego urodzin.
- Pomnik ks. Hilarego Jastaka stanie na kamieniu. Będzie to odlew postaci kapłana  z brązu - mówi Roman Zwiercan, wiceprezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, były aktywista Solidarności Walczącej.


Akt erekcyjny wmurowali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Andrzej Kołodziej, przywódca proletariackiego strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni w 1980 roku.


Wśród ludzi „Solidarności”, zwłaszcza z Gdyni, wciąż żywa jest pamięć o wsparciu, jakiego udzielał stoczniowcom i portowcom ten pochodzący z Kaszub prałat.
– Bez takich dzielnych i oddanych Bogu i ludziom kapłanów nie byłoby „Solidarności”, nie byłoby polskiej wolności – uważa poseł PiS Janusz Śniadek.


Ksiądz urodził się w Kościerzynie, w rodzinie polskich patriotów. Jego ojciec, Jakub Jastak, jeszcze za czasów zaborów zasiadał w radzie miejskiej jako delegat z listy polskiej, później został deputowanym sejmiku powiatowego. Jako założyciel m.in. Polskiej Spółki Ziemskiej i Banku Ludowego, przeciwdziałał wykupywaniu z rąk polskich ziemi.


W tym należy upatrywać źródła wielkiego patriotyzmu, w tym też tego lokalnego, za sprawą którego kapłan zyskał przydomek „Króla Kaszubów”. 
W roku 1946 ksiądz Hilary Jastak, jako dyrektor gdyńskiego oddziału Caritas osiadł w Gdyni, by po odwołaniu z tej funkcji  objąć parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa. Parafia ta urosła za sprawą swojego proboszcza do centrum niezależnego życia w Gdyni - kulturalnego, kaszubskiego jak i politycznego. W budowie kościoła czynnie uczestniczyła społeczność parafii.


Do ostatnich dni życia prałat przewodniczył założonej przez siebie Fundacji Pomocy Stypendialnej, która udzieliła pomocy setkom dzieci i młodzieży z biednych rodzin kaszubskich.


Za swoją działalność Ksiądz Prałat był inwigilowany w PRL przez służby specjalne. Ksiądz prałat dr Hilary Jastak to kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Odrodzenia Polski, członek założyciel Towarzystwa Przyjaciół KUL, honorowy członek Społecznego Komitetu Budowy Pomników Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni, członek honorowy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, honorowy obywatel Miasta Gdyni, honorowy obywatel Miasta Kościerzyny, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, komandor podporucznik Marynarki Wojennej, prorektor Fundacji Pomocy Stypendialnej dla Młodzieży w Gdyni.
 ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież