”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Droższe molo

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 kwietnia 2017 16:56

Wstęp na molo od soboty będzie kosztował turystów niesopockich aż 8 złotych. To wyłącznie cena spaceru po liczącym 511 metrów drewnianym pomoście. Jego eksploatacją zajmuje się prywatna spółka założona w 2004 roku z kapitałem 50 tys. złotych, własność rodzinna Jerzego i Marcina Kulwasów.Sopockie molo należy do najbardziej rozpoznawalnych miejsc kurortu. Stanowi symbol uzdrowiska. Jednym z głównych punktów wypoczynku jest obowiązkowe zaliczenie spaceru po molo. Pierwszy Polski Ilustrowany Przewodnik po Gdańsku i okolicy z 1922 roku (wydanie II) tak reklamował to miejsce: ”Sopot posiada obszerne uzdrowisko (Kurhauz) o 50 pokojach i wspaniały 400 m. długi pomost, który jest ulubionym miejscem przechadzki Sopocian i gości”.


altPoczątki wybudowania pomostu sięgają czasów lekarza armii napoleońskiej Alzatczyka Jerzego Haffnera. W 1830 roku wybudowano 5 metrowy pomost, rozbierany na zimę. Druga rozbudowa pomostu wyniosła już 31,5 m. a następnie 150 , 315 m. i 400 a w latach 20, wieku dwudziestego  500 m. Dziś molo ma 511,5 m. i zakończone jest wybudowaną w roku 2011 mariną dla jachtów. W historii molo stanowiło przystań dla cumujących wielkich statków pasażerskich i hydroplanów. Dziś spełnia rolę turystyczną, ale i kulturalną. Molo należy do spółki Kąpielisko Morskie, kontynuującej tradycje firmy założonej w roku 1959. Ceny biletów wejściowych, w tym roku wzrosły z 7.50 do 8 zł. Dawno już minęły czasy kiedy można było przespacerować się po mola za połowę tej ceny, a nawet za jeszcze mniej. Pobliskie dwa inne mola w Orłowie i Brzeźnie nadal są bezpłatne. Ale jak tłumaczy firma zawiadująca tą przestrzenią jest to jedynie pokrycie dużych kosztów napraw i strat jakie wyrządzają jesienne sztormy. Teraz tylko nasuwa się pytanie czy kuracjusze wytrzymają ten finansowy problem, bowiem chciałoby się spacerować po molo codziennie. Wydaje się, że opłata klimatyczna, która w Sopocie jest i tak wysoka powinna w jakiś sposób tę niedogodność regulować.


altDzierżawiąca od miasta molo spółka Kąpielisko Morskie została założona w 2004 roku przez Jerzego Kulwasa - 625 udziałów, Henryka Kurowskiego - 208 udziałów i Halinę Cisłowską - 125 udziałów, w sumie kapitał założycielski wyniósł 50 tys. złotych. Od 2015 roku spółka należy do Jerzego Kulwasa - 400 udziałów i jego syna Marcina - 227, a główny udziałowiec jest jednocześnie prezesem zarządu.


altStanisław SeyfriedRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież