Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO... Przemysł stoczniowy w dobie pandemii » Jakie procedury obwiązują armatorów, stoczniowców, portowców i morskich kontrahentów w czasie pandem... Fundacja ORLEN: Nabór do programu "Moje miejsce na Ziemi" » Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „M... Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin » Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sp...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
sobota, 14 marca 2020 14:07
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
Niedzielne derby trójmiasta nie odbędą się. Jest to spowodowane za ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bruno Schulz w Sopocie
wtorek, 10 marca 2020 19:09
Bruno Schulz w Sopocie
Wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Droższe molo

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 kwietnia 2017 16:56

Wstęp na molo od soboty będzie kosztował turystów niesopockich aż 8 złotych. To wyłącznie cena spaceru po liczącym 511 metrów drewnianym pomoście. Jego eksploatacją zajmuje się prywatna spółka założona w 2004 roku z kapitałem 50 tys. złotych, własność rodzinna Jerzego i Marcina Kulwasów.Sopockie molo należy do najbardziej rozpoznawalnych miejsc kurortu. Stanowi symbol uzdrowiska. Jednym z głównych punktów wypoczynku jest obowiązkowe zaliczenie spaceru po molo. Pierwszy Polski Ilustrowany Przewodnik po Gdańsku i okolicy z 1922 roku (wydanie II) tak reklamował to miejsce: ”Sopot posiada obszerne uzdrowisko (Kurhauz) o 50 pokojach i wspaniały 400 m. długi pomost, który jest ulubionym miejscem przechadzki Sopocian i gości”.


altPoczątki wybudowania pomostu sięgają czasów lekarza armii napoleońskiej Alzatczyka Jerzego Haffnera. W 1830 roku wybudowano 5 metrowy pomost, rozbierany na zimę. Druga rozbudowa pomostu wyniosła już 31,5 m. a następnie 150 , 315 m. i 400 a w latach 20, wieku dwudziestego  500 m. Dziś molo ma 511,5 m. i zakończone jest wybudowaną w roku 2011 mariną dla jachtów. W historii molo stanowiło przystań dla cumujących wielkich statków pasażerskich i hydroplanów. Dziś spełnia rolę turystyczną, ale i kulturalną. Molo należy do spółki Kąpielisko Morskie, kontynuującej tradycje firmy założonej w roku 1959. Ceny biletów wejściowych, w tym roku wzrosły z 7.50 do 8 zł. Dawno już minęły czasy kiedy można było przespacerować się po mola za połowę tej ceny, a nawet za jeszcze mniej. Pobliskie dwa inne mola w Orłowie i Brzeźnie nadal są bezpłatne. Ale jak tłumaczy firma zawiadująca tą przestrzenią jest to jedynie pokrycie dużych kosztów napraw i strat jakie wyrządzają jesienne sztormy. Teraz tylko nasuwa się pytanie czy kuracjusze wytrzymają ten finansowy problem, bowiem chciałoby się spacerować po molo codziennie. Wydaje się, że opłata klimatyczna, która w Sopocie jest i tak wysoka powinna w jakiś sposób tę niedogodność regulować.


altDzierżawiąca od miasta molo spółka Kąpielisko Morskie została założona w 2004 roku przez Jerzego Kulwasa - 625 udziałów, Henryka Kurowskiego - 208 udziałów i Halinę Cisłowską - 125 udziałów, w sumie kapitał założycielski wyniósł 50 tys. złotych. Od 2015 roku spółka należy do Jerzego Kulwasa - 400 udziałów i jego syna Marcina - 227, a główny udziałowiec jest jednocześnie prezesem zarządu.


altStanisław SeyfriedRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież