Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Droższe molo

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 kwietnia 2017 16:56

Wstęp na molo od soboty będzie kosztował turystów niesopockich aż 8 złotych. To wyłącznie cena spaceru po liczącym 511 metrów drewnianym pomoście. Jego eksploatacją zajmuje się prywatna spółka założona w 2004 roku z kapitałem 50 tys. złotych, własność rodzinna Jerzego i Marcina Kulwasów.Sopockie molo należy do najbardziej rozpoznawalnych miejsc kurortu. Stanowi symbol uzdrowiska. Jednym z głównych punktów wypoczynku jest obowiązkowe zaliczenie spaceru po molo. Pierwszy Polski Ilustrowany Przewodnik po Gdańsku i okolicy z 1922 roku (wydanie II) tak reklamował to miejsce: ”Sopot posiada obszerne uzdrowisko (Kurhauz) o 50 pokojach i wspaniały 400 m. długi pomost, który jest ulubionym miejscem przechadzki Sopocian i gości”.


altPoczątki wybudowania pomostu sięgają czasów lekarza armii napoleońskiej Alzatczyka Jerzego Haffnera. W 1830 roku wybudowano 5 metrowy pomost, rozbierany na zimę. Druga rozbudowa pomostu wyniosła już 31,5 m. a następnie 150 , 315 m. i 400 a w latach 20, wieku dwudziestego  500 m. Dziś molo ma 511,5 m. i zakończone jest wybudowaną w roku 2011 mariną dla jachtów. W historii molo stanowiło przystań dla cumujących wielkich statków pasażerskich i hydroplanów. Dziś spełnia rolę turystyczną, ale i kulturalną. Molo należy do spółki Kąpielisko Morskie, kontynuującej tradycje firmy założonej w roku 1959. Ceny biletów wejściowych, w tym roku wzrosły z 7.50 do 8 zł. Dawno już minęły czasy kiedy można było przespacerować się po mola za połowę tej ceny, a nawet za jeszcze mniej. Pobliskie dwa inne mola w Orłowie i Brzeźnie nadal są bezpłatne. Ale jak tłumaczy firma zawiadująca tą przestrzenią jest to jedynie pokrycie dużych kosztów napraw i strat jakie wyrządzają jesienne sztormy. Teraz tylko nasuwa się pytanie czy kuracjusze wytrzymają ten finansowy problem, bowiem chciałoby się spacerować po molo codziennie. Wydaje się, że opłata klimatyczna, która w Sopocie jest i tak wysoka powinna w jakiś sposób tę niedogodność regulować.


altDzierżawiąca od miasta molo spółka Kąpielisko Morskie została założona w 2004 roku przez Jerzego Kulwasa - 625 udziałów, Henryka Kurowskiego - 208 udziałów i Halinę Cisłowską - 125 udziałów, w sumie kapitał założycielski wyniósł 50 tys. złotych. Od 2015 roku spółka należy do Jerzego Kulwasa - 400 udziałów i jego syna Marcina - 227, a główny udziałowiec jest jednocześnie prezesem zarządu.


altStanisław SeyfriedRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież