Radio Gdańsk: 7 osób wezwanych do gdańskiej prokuratury w sprawie fina... » 7 osób ma usłyszeć zarzuty w związku z nieprawidłowościami podczas organizacji finału Wielkiej Orkie... Stanowisko Kluby Radnych Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa P... » Stanowisko Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Pomorskim odnośnie wydarzeń podczas 100-nej... Kazimierz Koralewski wspomina Dawida Krupeja: Był nad wiek dojrzały » W piątek nagle zmarł Dawid Krupej, radny Rady Miasta Gdańska, współpracownik ministra Jarosława Sell... „Pracodawcy Przyjaźni Pracownikom” budują nowoczesną polską gospodarkę » Finaliści konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to zakłady, które święcą sukcesy na rynku, są ... Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S....
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
Trefl zgarnął w Bydgoszczy pełną pulę
niedziela, 23 lutego 2020 22:17
Trefl zgarnął w Bydgoszczy pełną pulę
Siatkarze Trefl rozkręcili się od drugiego seta, ale to wystarczyło ...
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
poniedziałek, 24 lutego 2020 13:34
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
Lechia Gdańsk wydała komunikat odnośnie wydarzeń, do których dosz ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarstwo z ekfrazą
środa, 19 lutego 2020 19:40
Malarstwo z ekfrazą
Kolejne spotkanie malarstwa z poezją organizowane przy współpracy z ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
poniedziałek, 24 lutego 2020 09:27
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
Garou nie trzeba chyba nikomu przestawiać! Mocny i pełen emocji gło ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Tylko SLD zorganizowało w Gdańsku obchody Święta Pracy

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 maja 2017 18:48

Od 1890 roku, 1 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, celem upamiętnienia chicagowskiego strajku robotników z pierwszych dni maja 1886 roku. O ile na świecie, zarówno w państwach przodujących w makroekonomicznych rankingach rozwoju gospodarczego, jak i tych mało rozwiniętych, organizowane należytej skali uroczystości, o tyle tegoroczne święto w Gdańsku – kolebce jednego z najbardziej znanych na świecie związków zawodowych, mianowicie Solidarności –Święto Pracy skromnie uczciły jedynie gdańskie struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej.Gdańskie obchody Święta Pracy zostały zorganizowane przez SLD pod pomnikiem Tym co za polskość Gdańska, usytuowanym przy ulicy Podwale Staromiejskie. Rozpoczęło je odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie, blisko trzydziestoosobową grupę zebranych przywitał Marian Menczykowski, Przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Gdańsku, przypominając genezę obchodzonego 1 maja Święta Pracy. Menczykowski przypomniał również o przypadającej 1 maja rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.


alt

Na obchodach stawiło się około 20-30 osób, głównie gdańskich działaczy SLD


alt

Krótkim wystąpieniem zebranych powitał Marian Menczykowski, Przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Gdańsku


Historię obchodzonego dziś święta, zarówno jego wprowadzenia, jak i późniejszych obchodów, szerzej opisał Henryk Wojciechowski, Sekretarz Rady Miejskiej SLD w Gdańsku. W swoim przemówieniu przypomniał również o wartościach przyświecających – od początku jego istnienia – ruchowi robotniczemu, uwzględniając osiągnięte sukcesy, z których korzystać możemy do dziś, czego sztandarowym przykładem jest ośmiogodzinny dzień pracy. Wojciechowski odczytał również list Włodzimierza Czarzastego, Przewodniczącego SLD oraz Marcina Kulaska, Sekretarza Generalnego SLD w związku z obchodzonym dziś Świętem Pracy oraz rocznicom przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.Zorganizowane przez Radę Miejską SLD obchody Święta Pracy zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem "Tym co za polskość Gdańska", w takt Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina. Zebraniu odśpiewali również "Odę do Radości" oraz nierozerwalnie związaną z obchodami Święta Pracy Międzynarodówkę.


alt

Złożenie wiązanek pod pomnikiem "Tym co za polskość Gdańska"Zaskakiwać może natomiast fakt, że w obchodach SLD nie uczestniczyły lub nie zorganizowały własnych inne partie i stowarzyszenia określające się mianem lewicowych, które funkcjonują na terytorium Gdańska.

Patryk Bukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież