Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obchody Dnia Zwycięstwa w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 maja 2017 17:45

Z okazji 72. rocznicy Dnia Zwycięstwa na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku przy ul. gen. Antoniego Giełguda zorganizowane zostały obchody upamiętniające poległych na frontach II wojny światowej.Na ceremonię uroczystego złożenia kwiatów pod zbiorową mogiłą żołnierzy Armii Czerwonej przybyło około 70-80 osób, w tym oficjeli z Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku oraz z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Obchody rozpoczęto od modlitw w intencji poległych, które odmówione zostały przez trzech  duchownych, przedstawicieli katolicyzmu, prawosławia oraz judaizmu.


alt

Pole pięcioramiennych gwiazd, najbardziej charakterystyczny fragment Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Gdańskualt

W obchodach na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku uczestniczyło ok. 70-80 osób


alt

Na obchodach obecni byli Bogdan Oleszek, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska oraz Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnejalt

Obchody rozpoczęły się modlitw, którym przewodzili trzej duchowni, katolicki, prawosławny oraz judaistyczny– 72 lata temu zakończyła się najstraszniejsza i najkrwawsza wojna, jakiej zaznała ludzkość. Wojna ta zabrała życie milionom ludzi, zarówno cywilom, jak i wojskowym. Droga do Berlina była bardzo ciężka i bardzo długa. Ta droga byłaby jeszcze cięższa i jeszcze dłuższa, gdyby nie było wojsk sojuszniczych i oddziałów partyzanckich, także polskich – powiedział w swoim wystąpieniu Alexander Karachevtsev, Konsul Generalny Rosji w Gdańsku, który poprowadził główną część obchodów. Dodał jednak, że – Decydującą rolę w zwycięstwie nad faszyzmem odegrała jednak Armia Czerwona i naród rosyjski. 600 tysięcy obywateli Związku Radzieckiego poległo w drodze do Berlina. Dziś odchodzi pokolenie, które brało udział w wojnie. Ci, którzy wówczas mieli 18 lat, dziś mają ich 90. Ci, którzy polegli zawsze pozostaną młodzi. Niech pamięć o nich pozostanie na zawsze. Naszym zadaniem dzisiaj jest robić wszystko, aby nigdy nie doszło do powtórki tamtych wydarzeń – zakończył w refleksyjnym tonie, dziękując zebranym za przybycie. Oprócz Karachevtseva głos zabrał również Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej.


alt

Główną część obchodów poprowadził Alexander Karachevtsev, Konsul Generalny Rosji w Gdańskualt

Głos zabrał Piotr Grzelak, na zdjęciu z przedstawicielem Konsulatu Generalnego Rosji w GdańskuPo przemówieniach nastąpiło uroczyste złożenie kilkudziesięciu wiązanek przez uczestniczące w obchodach instytucje, organizacje, a także osoby prywatne. Oprócz Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdańską scenę polityczną reprezentowała jedynie delegacja Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD w Gdańsku.


alt

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku składają pierwszą z wiązanekalt

Wiązankę złożyli również przedstawiciele Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD w Gdańskualt

Wiązanki złożone w ramach obchodów upamiętniających poległych żołnierzy radzieckich


Patryk Bukowski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież