Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czy GIWK zatopi budżet Gdańska?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 listopada 2014 18:41

28 października 2014 r. ukazało się na stronie internetowej Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo - Kanalizacyjnej Sp. z o.o. oświadczenie dotyczące wypowiedzi kandydata na prezydenta Gdańska Waldemara Bartelika, w którym przedstawiciele komunalnej spółki oświadczają między innymi, że: „Wysokość zadłużenia GIWK obecnie wynosi 185 mln złotych. Jest to pożyczka inwestycyjna udzielona Spółce przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na warunkach preferencyjnych, czyli o połowę tańsza od kredytu bankowego. GIWK nieustannie od 10 lat osiąga dodatni wynik finansowy”.Dlaczego mieszkańcy Gdańska nie są informowani w sposób rzetelny o sytuacji finansowej miejskiego monopolisty, od którego są uzależnieni?
GIWK realizuje szeroki program „Gdański projekt wodno–ściekowy” ze znacznym udziałem środków unijnych i kredytu udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Ze sprawozdania finansowego tej spółki komunalnej można się dowiedzieć, że przychód netto GIWK Sp. z o.o. wyniósł w 2013 r. 119.146.747 zł. zaś zysk netto 21.208.006 zł. A także, że GIWK brał pożyczki nie tylko z NFOŚiGW, ale także z Wojewódzkiego FOŚiGW - co daje łącznie 182.003.720 zł – oraz, o czym zapomniano w oświadczeniu wspomnieć – 20 mln zł z tytułu kredytów i pożyczek krótkoterminowych.
Tak więc nie jest to deklarowane 185 mln zł., tylko przeszło 200 mln zł!


Na dodatek GIWK może znaczną część unijnego dofinansowania stracić i na nic zdadzą się preferencyjne warunki, gdy wyjdzie na jaw, że przygotowane postępowania przetargowe w ramach pierwszego programu „Gdański projekt wodno – ściekowy” były niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. A może się tak zdarzyć, ponieważ kilka ze zrealizowanych kontraktów swój finał znalazło w sądach, które mogą doprowadzić do wymierzenia gdańskiej spółce korekty za naruszenia prawa zamówień publicznych przy realizacji projektów współfinansowanych ze środków z funduszy Unii Europejskiej.  


Co do samych spornych spraw – GIWK założył na nie rezerwy w wysokości 91.236.256 zł. z czego na przewidywane kary i straty 48.386.816 zł. i na kwestionowane naliczone kary 31.970.766 zł. Tyle, że kilka z pozwów złożonych przeciwko GIWK przez wykonawców robót budowlanych opiewa na wyższe kwoty. I tak sprawa: IX GC 234/11 to około 20 mln zł. Sprawa IX GC 159/12 to prawie 7 mln zł. Sprawa IX GC 602/14 to przeszło 26 mln zł, a są jeszcze pozwy innych wykonawców realizujących poszczególne kontrakty z 15 wchodzących w skład Programu „Gdański projekt wodno-ściekowy”.


Co będzie, gdy sądy przyznają rację wykonawcom? Chwalenie się corocznym zyskiem na nic się zda, gdy zasądzone kwoty będą wyższe od skumulowanego zysku za wszystkie lata od powstania GIWK.  W związku z tym zadaliśmy pytania Jackowi Skarbkowi, prezesowi Zarządu GIWK.  


Stanowisko spółki poznamy za kilka dni. Jak nas poinformowała Anna Nawała, p.o. Kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej GIWK ze względu na nieobecność dyrektora ekonomicznego GIWK, odpowiedź na nasze pytania otrzymamy we wtorek 2 grudnia br.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież