W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Aziewicz: Pomorze dryfuje na mieliznę?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 grudnia 2012 20:39

altZ posłem Tadeuszem Aziewiczem (PO),  przewodniczący Komisji Skarbu Państwa, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Pomorskiego PO R.P. rozmawia Artur S. Górski- Wyzwaniem Europy Środkowej jest odbudowanie potencjału produkcyjnego oraz postęp technologiczny. Czy województwo pomorskie, po 10 latach rządów Platformy Obywatelskiej w regionie, odstaje od reszty kraju?  Dryfujemy na mieliznę? Pomorze  odwraca się od morza?
Tadeusz Aziewicz: Nie mogę się zgodzić z takim stwierdzeniem. Spójrzmy na pomorskie realia właśnie poprzez sytuację w Polsce i w Europie. Mimo kryzysu zrealizowaliśmy w naszym regionie wielkie inwestycje w przemyśle i zamierzamy kontynuować ten proces. Zakończył się projekt potężnej  modernizacji naszej czołowej firmy Lotos o nazwie „10+”. Niedawno podpisane zostało  porozumienie między Lotosem a Azotami Tarnów, które doprowadzi do powstania zakładów petrochemicznych,  w których miejsca pracy znajdzie kilkaset osób. Nowa  spółka ma zajmować się realizacją projektów petrochemicznych, a inwestycje wspierane w ramach programu Inwestycje Polskie mogą sięgnąć kilku miliardów złotych.  To są konkrety. Warto także zauważyć decyzję o budowie bazy paliwowej PERN na terenie portu w Gdańsku.


- A gospodarka morska? Co będzie ze Stocznią Marynarki Wojennej, która jest w stanie upadłości, a mogłaby budować okręty?
Tadeusz Aziewicz: Nie zapominamy o gospodarce morskiej. Pogłębiony zostanie  port w Gdyni. Podejmujemy działania mające na celu wyprowadzenie na prostą Stoczni Marynarki Wojennej. Znam plan Agencji Rozwoju Przemysłu zakładający konsolidację przemysłu stoczniowego m.in. z udziałem Stoczni Remontowej „Nauta” i kontynuowanie produkcji dla naszej marynarki. Pierwszym wzywaniem ma być dokończenie dawnego „Gawrona”, który teraz nazywa się ORP „Ślązak”.


- Oby efekty były, ale niestety różnice między aglomeracją, a powiatami peryferyjnymi dramatycznie się powiększają. Nie ma na Pomorzu idei zrównoważonego rozwoju. Są wręcz wyspy dramatycznego bezrobocia, a stopa bezrobocia sięga 12,5 procent. Za granicą Gdańska, na Żuławach co trzecia osoba nie ma pracy…
Tadeusz Aziewicz: Sytuacja może ulec poprawie poprzez wykorzystanie szans związanych z nowymi inwestycjami. Wyspy bezrobocia to efekt wielu czynników, między innymi zapóźnień sprzed lat. Dużą nadzieje wiążemy ze zlokalizowanymi u nas złożami gazu łupkowego. Na Pomorzu dokonano odwiertów, które bardzo dobrze rokują. Rozwój tej gałęzi przemysłu na pewno spowoduje powstanie wielu nowych miejsc pracy i to w tych trudniejszych  częściach regionu zlokalizowanych na obrzeżach metropolii. Szansą na zrównoważenie wzrostu wiążą się także z ewentualną budową u nas elektrowni jądrowej. Jak wiemy decyzje w tej materii zapadną w roku 2015.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież