Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Innowacyjność w nauce i biznesie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 grudnia 2012 20:25

VI edycja konferencji INNOspotkania, odbyła się 3 grudnia w Gdańsku. Jej organizatorem była Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. Spotkanie pozwoliło uczestnikom, głównie przedsiębiorcom i przedstawicielom wyższych uczelni Trójmiasta, zapoznać się najnowszymi informacjami, co do kierunków nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Stworzono możliwość wymiany krytycznych i pozytywnych przykładów w zakresie współpracy nauki, biznesu przy wdrażaniu innowacji.



Joanna Oberbek (na zdjęciu poniżej) z Referatu Przedsiębiorczości i Innowacyjności Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, mówiąc o rozwoju gospodarczym Pomorza wskazała na potrzebę wykorzystania zasobów morza i terenów postoczniowych. Stwierdziła, że są środki unijne na to, aby promować wzrastającą efektywność przedsiębiorstw. Temu najlepiej służy tzw. klastrowość, która na gdańskim Pomorzu jest najlepiej rozwinięta w skali kraju. 


Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego,wyjaśnił jakie są uwarunkowania strategiczne przy programowaniu dokumentów na perspektywę finansową UE w latach 2014-2020. Ta dokumentacja posłuży marszałkowi woj. pomorskiego, aby mógł odpowiednio rozdysponować przyznane środki unijne. Z planowanych dla Polski 68 mld euro, jedna trzecia z tego będzie przeznaczona na środki rozwojowe. Dlatego z dotychczasowego chaosu decyzyjnego, do wiosny 2013 roku muszą być stworzone na poziomie regionów konkretne programy operacyjne wspierające m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa.


Jest już narzuconych osiem wskaźników odnoszących się na przykład do innowacyjności, zatrudnienia, poziomu wykształcenia, poziomu ubóstwa i celów klimatycznych. Jak stwierdził Orłowski, nie można dopuścić do tak wysokiego bezrobocia wśród młodzieży do 25 roku życia, jakie jest w Hiszpanii, wynoszące aż 50 proc. przy naszym wskaźniku równie wysokim, bo 25 procentowym. 


alt


Minister Orłowski stwierdził, że z dotychczasowych 0,74 proc PKB, nakłady na badania naukowe i rozwój polskiej nauki mają wzrosnąć do 2 procent. A to też dlatego, bo nadal więcej technologii kupujemy, niż wytwarzamy sami. Musimy zatem ponosić takie nakłady, aby korelowały się z środkami unijnymi. Z pewnością – jak powiedział Orłowski - będą u nas rosły zarobki, próbując się dorównać do europejskich.


Orłowski wskazał na potrzebę konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez innowacyjność i rozwój badawczy. Temu celowi służy budowa sieci cyfrowej w całym kraju, co ułatwia dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej. Z środków unijnych w najbliższych latach dofinansowane będą kluczowe powiązania transportowe, głównie autostrady, a także inwestycje przeciwpowodziowe, kanalizacyjne i z zakresu ochrony środowiska. Wiele funduszy przeznaczonych jest też na kapitał ludzki, w tym na permanentne kształcenie, aż do późnej starości.


Prof. Janusz Rachoń, senator 7 kadencji, Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, powiedział m.in., że polskie uczelnie w światowym rankingu są plasowane dopiero w szóstej setce. Bierze się to z tego, że u nas na badania przeznacza się niewiele środków finansowych. Dla przykładu, jeśli w Polsce jest 0,74 PKB, to w Finlandii 3,87 proc,, a w Izraelu 4,3 proc. Przy czym w 2010 roku polscy badacze stanowili aż 5 proc. ogółu badaczy w UE. Nie ma u nas nadal korelacji nauki z biznesem. I jeśli w 2009 roku aż 80 proc. firm deklarowało się, że nie chce wprowadzać u siebie innowacji, to już w rok później te 80 proc. firm myślało o przetrwaniu w biznesie i na rynku.


W ocenie Rachonia w naszym kraju bardzo hermetyczne są te dwa światy - nauki i biznesu. Nie ma mechanizmów, aby nastąpił jakiś sojusz, współpraca. Aby to zmienić wprowadza się nowe programy stawiające na innowacyjne społeczeństwo. Można o nie składać aplikację poprzez www.ncbir.pl  

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież