Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Spotkania z nauką” w ECS: Chcemy być sobą, chcemy bić ZOMO. Czy rock obalił w Polsce komunizm?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
sobota, 20 lutego 2016 09:42

W Europejskim Centrum Solidarności rozpoczął się cykl „Spotkania z nauką”, w ramach którego młodzi naukowcy będą wygłaszać swoje wykłady na temat najnowszej historii Polski i świata. Pierwszy wykład „Chcemy być sobą, chcemy bić ZOMO. Czy rock obalił w Polsce komunizm?” wygłosił Marcin Mindykowski.Pierwsze „Spotkanie z nauką” odbyło się 18 lutego w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. Ideą tych spotkań jest poruszanie kwestii współczesnej historii Polski i świata oraz problematyki społecznej, gospodarczej, politycznej, kulturalnej i prawnej. Po wykładach słuchacze mają możliwość zadawania pytań.


Pierwszym prelegentem cyklu „Spotkań z nauką” był Marcin Mindykowski. W swoim wykładzie, „Chcemy być sobą, chcemy bić ZOMO. Czy rock obalił w Polsce komunizm?”, opowiedział o początkach muzyki rockowej w Polsce i jej powiązaniach ze sprawami społeczno-politycznymi w okresie komunizmu.
– Muzyka rockowa nigdy w swoich dziejach nie była obojętna na kontekst społeczno-polityczny – powiedział Marcin Mindykowski.
Mindykowski podkreślił również, że muzyka rockowa miała wpisane w sobie umiłowanie wolności oraz pewien rodzaj buntu. Ten gatunek muzyczny stał się także nośnikiem komentarzy na temat rzeczywistości.


altKolebka polskiego rocka ściśle związana jest z Wybrzeżem. To w Rudym Kocie, przy ulicy Garncarskiej w Gdańsku, 24 marca 1959 roku odbył się debiutancki koncert zespołu Rhythm & Blues, uważanego za prekursora muzyki rockandrollowej w Polsce. Oficjalnym założycielem i opiekunem zespołu (jeszcze wtedy nie używano określenia manager) został Franciszek Walicki, dziennikarz „Głosu Wybrzeża”. Rhythm & Blues grał zaledwie 7 miesięcy, gdyż władze uznały, że zespół na koncertach wyzwala w młodzieży niepożądane emocje. Nie zniechęciło to jednak Walickiego do popularyzowania muzyki rockandrollowej. Dziennikarz powołał kolejny zespół – Czerwono-Czarni. Stworzył również określenie bigbit (ang. mocne uderzenie), które miało być polską odpowiedzią na, nieakceptowaną przez ówczesne władze, nazwę rock and roll. W Czerwono-Czarnych śpiewały m.in. Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Helena Majdaniec. Dwa lata później powstał zespół Niebiesko-Czarni, w którym śpiewali m.in. Czesław Niemen i Ada Rusowicz. Następnie, również w Gdańsku, powstały Czerwone Gitary. Za najważniejsze wydarzenie lat 60-tych dla muzyki rockowej Marcin Mindykowski uznał „debiut” Czesława Niemena – jego występy na festiwalach w Opolu i Sopocie z piosenką „Dziwny jest ten świat”. Lata 70-te, według Mindykowskiego, nie były okresem rozkwitu muzyki rockowej w Polsce – wtedy prym wiodła muzyka dyskotekowa. Boom polskiego rocka nastąpił na początku lat 80-tych. Teksty i charakter tego rodzaju muzyki stały się dla młodych ludzi sposobem na radzenie sobie z szarą, przesiąkniętą fałszem rzeczywistością. Rock dawał młodzieży pewną namiastkę wolności. Jako początek okresu świetności polskiej muzyki rockowej Marcin Mindykowski wskazał występ Maanamu na festiwalu w Opolu. Po tym koncercie rock stał się w Polsce szalenie popularny, a zapotrzebowanie publiczności na polskich artystów rockowych znacznie wzrosło. Sławę zyskały zespoły takie jak: Perfect, Lady Pank, Republika, Lombard, Oddział Zamknięty, Dżem, TSA, Kult etc. Mindykowski podczas swojego wystąpienia omówił pokrótce wizerunki trzech zespołów: Maanamu, Perfectu i Republiki. Opowiedział również o festiwalu w Jarocinie.


altPodczas swojego wykładu Marcin Mindykowski cały czas odnosił historię polskiego rocka do historii Polski. Starał się pokazać swoim słuchaczom powiązania między tymi wątkami i ich wzajemne oddziaływanie. Mindykowski powiedział, że dla władz komunistycznych muzyka rockowa miała być „wentylem bezpieczeństwa”, który „skanalizuje bunt” młodych. Według Marcina Mindykowskiego władze komunistyczne nie doceniły rocka – nie zauważyły, że ta muzyka niesie ze sobą coś więcej, niż tylko funkcje rozrywkową i artystyczną, że staje się głosem pokolenia, które nie zgadza się na ucisk.

Mindykowski odpowiedział również na postawione w tytule wykładu pytanie – czy rock obalił komunizm?
– Muzyka aż takiego przełożenia nie ma – przyznał Mindykowski.

Prelegent zauważył jednak, że choć rock nie zmienił realnie tamtej rzeczywistości, to miał na nią duży wpływ.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież