"Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o... Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Spotkania z nauką” w ECS: Chcemy być sobą, chcemy bić ZOMO. Czy rock obalił w Polsce komunizm?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
sobota, 20 lutego 2016 09:42

W Europejskim Centrum Solidarności rozpoczął się cykl „Spotkania z nauką”, w ramach którego młodzi naukowcy będą wygłaszać swoje wykłady na temat najnowszej historii Polski i świata. Pierwszy wykład „Chcemy być sobą, chcemy bić ZOMO. Czy rock obalił w Polsce komunizm?” wygłosił Marcin Mindykowski.



Pierwsze „Spotkanie z nauką” odbyło się 18 lutego w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. Ideą tych spotkań jest poruszanie kwestii współczesnej historii Polski i świata oraz problematyki społecznej, gospodarczej, politycznej, kulturalnej i prawnej. Po wykładach słuchacze mają możliwość zadawania pytań.


Pierwszym prelegentem cyklu „Spotkań z nauką” był Marcin Mindykowski. W swoim wykładzie, „Chcemy być sobą, chcemy bić ZOMO. Czy rock obalił w Polsce komunizm?”, opowiedział o początkach muzyki rockowej w Polsce i jej powiązaniach ze sprawami społeczno-politycznymi w okresie komunizmu.
– Muzyka rockowa nigdy w swoich dziejach nie była obojętna na kontekst społeczno-polityczny – powiedział Marcin Mindykowski.
Mindykowski podkreślił również, że muzyka rockowa miała wpisane w sobie umiłowanie wolności oraz pewien rodzaj buntu. Ten gatunek muzyczny stał się także nośnikiem komentarzy na temat rzeczywistości.


alt



Kolebka polskiego rocka ściśle związana jest z Wybrzeżem. To w Rudym Kocie, przy ulicy Garncarskiej w Gdańsku, 24 marca 1959 roku odbył się debiutancki koncert zespołu Rhythm & Blues, uważanego za prekursora muzyki rockandrollowej w Polsce. Oficjalnym założycielem i opiekunem zespołu (jeszcze wtedy nie używano określenia manager) został Franciszek Walicki, dziennikarz „Głosu Wybrzeża”. Rhythm & Blues grał zaledwie 7 miesięcy, gdyż władze uznały, że zespół na koncertach wyzwala w młodzieży niepożądane emocje. Nie zniechęciło to jednak Walickiego do popularyzowania muzyki rockandrollowej. Dziennikarz powołał kolejny zespół – Czerwono-Czarni. Stworzył również określenie bigbit (ang. mocne uderzenie), które miało być polską odpowiedzią na, nieakceptowaną przez ówczesne władze, nazwę rock and roll. W Czerwono-Czarnych śpiewały m.in. Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Helena Majdaniec. Dwa lata później powstał zespół Niebiesko-Czarni, w którym śpiewali m.in. Czesław Niemen i Ada Rusowicz. Następnie, również w Gdańsku, powstały Czerwone Gitary. Za najważniejsze wydarzenie lat 60-tych dla muzyki rockowej Marcin Mindykowski uznał „debiut” Czesława Niemena – jego występy na festiwalach w Opolu i Sopocie z piosenką „Dziwny jest ten świat”. Lata 70-te, według Mindykowskiego, nie były okresem rozkwitu muzyki rockowej w Polsce – wtedy prym wiodła muzyka dyskotekowa. Boom polskiego rocka nastąpił na początku lat 80-tych. Teksty i charakter tego rodzaju muzyki stały się dla młodych ludzi sposobem na radzenie sobie z szarą, przesiąkniętą fałszem rzeczywistością. Rock dawał młodzieży pewną namiastkę wolności. Jako początek okresu świetności polskiej muzyki rockowej Marcin Mindykowski wskazał występ Maanamu na festiwalu w Opolu. Po tym koncercie rock stał się w Polsce szalenie popularny, a zapotrzebowanie publiczności na polskich artystów rockowych znacznie wzrosło. Sławę zyskały zespoły takie jak: Perfect, Lady Pank, Republika, Lombard, Oddział Zamknięty, Dżem, TSA, Kult etc. Mindykowski podczas swojego wystąpienia omówił pokrótce wizerunki trzech zespołów: Maanamu, Perfectu i Republiki. Opowiedział również o festiwalu w Jarocinie.


alt



Podczas swojego wykładu Marcin Mindykowski cały czas odnosił historię polskiego rocka do historii Polski. Starał się pokazać swoim słuchaczom powiązania między tymi wątkami i ich wzajemne oddziaływanie. Mindykowski powiedział, że dla władz komunistycznych muzyka rockowa miała być „wentylem bezpieczeństwa”, który „skanalizuje bunt” młodych. Według Marcina Mindykowskiego władze komunistyczne nie doceniły rocka – nie zauważyły, że ta muzyka niesie ze sobą coś więcej, niż tylko funkcje rozrywkową i artystyczną, że staje się głosem pokolenia, które nie zgadza się na ucisk.

Mindykowski odpowiedział również na postawione w tytule wykładu pytanie – czy rock obalił komunizm?
– Muzyka aż takiego przełożenia nie ma – przyznał Mindykowski.

Prelegent zauważył jednak, że choć rock nie zmienił realnie tamtej rzeczywistości, to miał na nią duży wpływ.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież