100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Reklama
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mistrz i Małgorzata, konsultant Woland i kot Behemot znów zawitają do Gdyni

Wizyta gości z piekła rodem w Moskwie, określanej też jako Trzeci Rzym stała się osnową, jak byśmy to dzisiaj ujęli, kultowej powieści XX wieku. Panorama emocji, nieoczywistych zdarzeń i metafizyki stała się przedmiotem zachwytów i prób ekranizacji, chociażby przez Andrzeja Wajdę w "Piłat i inni" ze sceną Chrystusa idącego ku Golgocie, na tle autostrady. Na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni wkrótce obejrzymy ten spektakl.


Tłem akcji jest wychodząca z rewolucyjnego zapału by pogrążyć się w biurokratycznych schematach i ludzkich śmiesznostkach Moskwa, w której zgodnie ze słowami Mefistofelesa z "Fausta" dobro i zło na wzajem się uzupełniają, mimo pozornej absurdalności tej tezy,współistnieją a jedna miłość zbawia świat. Tu nie ma miejsca na racjonalizm, a chłodny umysł zwodzi na manowce.

alt


Genialna powieść Michaiła Bułhakowa, drwina z systemu realnego socjalizmu, podszyta teologiczno-filozoficznym traktatem pełnym metafor niedopowiedzeń, reinterpretacji momentami zahaczającymi o geniuszbyła zakazana w ZSRR do końca lat 70 i znalazła się na indeksie ksiąg zakazanych cerkwi.


Fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów Mistrza, piszącego o losach Piłata i Małgorzaty w Moskwie lat 30. XX w., a także wpleciona w narrację powieść historyczna (czyli powieść w powieści) o Poncjuszu Piłacie w wielowątkowym powiązaniu z wizytą Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim.


Do dzisiaj warto zabawić się słownymi potyczkami i zastanowić się nad grą słów. Albo też zaimponować rozbawionemu towarzystwu "rzucając" cytat:
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.

Czy nader aktualnym stwierdzeniem: Rękopisy nie płoną.

Lub też:
Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.

Specyficzny jest też humor, czerpiący z pokładów socrealizmu:
– Kotom nie wolno! Z kotami nie wolno! Psik! Wyłaź, bo zawołam milicjanta!
Ani konduktorki, ani pasażerów nie zdziwiło to, co było najdziwniejsze – nie to więc, że kot pakuje się do tramwaju, to byłoby jeszcze pół biedy, ale to, że zamierza zapłacić za bilet!

I dalej jeszcze to:
Człowiek w bieliźnie może kroczyć ulicami Moskwy tylko w jednym wypadku, w tym mianowicie, kiedy towarzyszą mu milicjanci, i tylko w jednym kierunku. Na komisariat!

I wart odnotowania reportaż z Jerozolimy roku 33.
W białym płaszczu z podbiciem koloru krwawnika posuwistym krokiem kawalerzysty wczesnym rankiem czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan pod krytą kolumnadę łączącą oba skrzydła pałacu Heroda Wielkiego wyszedł prokurator Judei Poncjusz Piłat.
Warto też zastanowić się przy tej okazji nad filozofią Tomasza z Akwinu i dziełami Immanuela Kanta, z nieodległego Królewca i dowiedzieć się jaki jest dowód siódmy na istnienie Boga.

A rzecz cała dzieje się w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę.

alt


Zatem warto udać się do Teatru Miejskiego w Gdyni na spotkanie z zagranicznym Konsultantem.


Pierwsze polskie wydanie w przekładzie Witolda Dąbrowskiego i Ireny Lewandowskiej, dokonane na podstawie ocenzurowanego wydania radzieckiego, ukazało się w 1969. W tym samym roku w RFN zostało opublikowane pełne wydanie oryginału, z tekstem wyciętym przez cenzurę.
Profesor Moskiewskiej Akademii Duchownej diakon Andriej Kurajew, dokonując analizy powieści, wątki "Mistrza i Małgorzaty" nazywa bluźnierczym. Jednocześnie wskazując, że jest to kpina z propagandy ateistycznej.


Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, spektakle 8, 9 i 10 listopada br.; piątek i sobota o 19.00, niedziela (10 listopada) godz. 17.00
Reżyseria, adaptacja, muzyka, światło: Jacek Bała
Scenografia i kostiumy: Ewa Woźniak
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież