Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Open'er 2017: pierwsze ogłoszenie i od razu bomba!

Jeszcze dobrze nie opadł kurz po tegorocznej edycji, a Alter Art już pokazuje, że następna będzie najpewniej jeszcze mocniejsza i aspirująca programowo do najważniejszych festiwali w Europie. Do Gdyni zawita bowiem zespół, który dla wielu jest religią – Radiohead.


- Czekam na ten moment od pierwszej edycji festiwalu, od 15 lat. To ogłoszenie jest niepowtarzalne, oczekiwane przez bardzo wielu i co tu dużo mówić, historyczne. Po raz pierwszy w Gdyni! Po raz pierwszy na Open'erze! Radiohead! - tak mówił Mikołaj Ziółkowski podczas ogłaszania pierwszego headlinera Open'era 2017. Ekscytacja o tyle uzasadniona, że będzie to też dopiero trzeci koncert Anglików w Polsce. Wcześniej występowali w Sopocie (1994) i Poznaniu (2009).


Zabieganie o ich przyjazd trwało latami. Jednak zawsze były jakieś kłopoty logistyczne. Zespół ma bowiem bardzo surowe wymagania techniczne, związane głównie z ochroną środowiska. Scenę muszą oświetla ekologiczne lampy itp. Dla fanów udało się na szczęście w końcu przekonać muzyków do tego, aby ponownie odwiedzili Polskę. Oczywiście, ostatnie koncerty pokazują, że Radiohead daleko jest do najwyższej formy. Sprawiają wrażenie jakby niezainteresowanych niczym innym, jak tylko odegraniem setlisty i pojechaniem dalej. Nie idą z duchem czasu, nie przejmują się własnymi słabościami. Dlatego najwięcej przyjemności z ich występu będą czerpać oddani fani. Reszta przyjdzie po prostu z ciekawości, bo takie legendy po prostu trzeba zobaczyć.


Bo na takie miano sobie solidnie zapracowali. Radiohead powstało w 1985 roku pod Oxfordem, a ich założycielami są Colin Greenwood , Jonny Greenwood, Ed O'Brien, Philip Selway i Thom Yorke. Skład pozostał niezmienny przez cały okres działalności zespołu.
Na świecie rozeszło się niemal 30 milionów płyt, jednak nie to zapewniło im dożywotnie miejsce w annałach muzyki rockowej. Ich siłą było to, że każdy z albumów wpisywał się w okres jego wydania. Stąd też dzisiejsza kultowość albumów „OK Computer” czy „Kid A”. Do samego przekazu warto dodać, że Radiohead wyznaczali pewne trendy w podejściu do awangardowego rocka. Trendy też pojawiały się w innych sprawach. Jak chociażby wydanie albumu. „In Rainbows” było precedensem i zapoczątkowało falę upubliczniania muzyki za darmo (lub co łaska) z oficjalnych źródeł.


Na gdyńskim koncercie pewnie nie zabraknie najważniejszych utworów w dorobku zespołu, ale trzeba być przygotowanym przede wszystkim na repertuar z ostatniego albumu, „A Moon Shaped Pool”. Anglicy są pierwszym headlinerem, więc tak naprawdę otwierają cały festiwal – wystąpią w środę, 28 czerwca na głównej scenie Open'era.


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież