Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Open'er 2017: pierwsze ogłoszenie i od razu bomba!

Jeszcze dobrze nie opadł kurz po tegorocznej edycji, a Alter Art już pokazuje, że następna będzie najpewniej jeszcze mocniejsza i aspirująca programowo do najważniejszych festiwali w Europie. Do Gdyni zawita bowiem zespół, który dla wielu jest religią – Radiohead.


- Czekam na ten moment od pierwszej edycji festiwalu, od 15 lat. To ogłoszenie jest niepowtarzalne, oczekiwane przez bardzo wielu i co tu dużo mówić, historyczne. Po raz pierwszy w Gdyni! Po raz pierwszy na Open'erze! Radiohead! - tak mówił Mikołaj Ziółkowski podczas ogłaszania pierwszego headlinera Open'era 2017. Ekscytacja o tyle uzasadniona, że będzie to też dopiero trzeci koncert Anglików w Polsce. Wcześniej występowali w Sopocie (1994) i Poznaniu (2009).


Zabieganie o ich przyjazd trwało latami. Jednak zawsze były jakieś kłopoty logistyczne. Zespół ma bowiem bardzo surowe wymagania techniczne, związane głównie z ochroną środowiska. Scenę muszą oświetla ekologiczne lampy itp. Dla fanów udało się na szczęście w końcu przekonać muzyków do tego, aby ponownie odwiedzili Polskę. Oczywiście, ostatnie koncerty pokazują, że Radiohead daleko jest do najwyższej formy. Sprawiają wrażenie jakby niezainteresowanych niczym innym, jak tylko odegraniem setlisty i pojechaniem dalej. Nie idą z duchem czasu, nie przejmują się własnymi słabościami. Dlatego najwięcej przyjemności z ich występu będą czerpać oddani fani. Reszta przyjdzie po prostu z ciekawości, bo takie legendy po prostu trzeba zobaczyć.


Bo na takie miano sobie solidnie zapracowali. Radiohead powstało w 1985 roku pod Oxfordem, a ich założycielami są Colin Greenwood , Jonny Greenwood, Ed O'Brien, Philip Selway i Thom Yorke. Skład pozostał niezmienny przez cały okres działalności zespołu.
Na świecie rozeszło się niemal 30 milionów płyt, jednak nie to zapewniło im dożywotnie miejsce w annałach muzyki rockowej. Ich siłą było to, że każdy z albumów wpisywał się w okres jego wydania. Stąd też dzisiejsza kultowość albumów „OK Computer” czy „Kid A”. Do samego przekazu warto dodać, że Radiohead wyznaczali pewne trendy w podejściu do awangardowego rocka. Trendy też pojawiały się w innych sprawach. Jak chociażby wydanie albumu. „In Rainbows” było precedensem i zapoczątkowało falę upubliczniania muzyki za darmo (lub co łaska) z oficjalnych źródeł.


Na gdyńskim koncercie pewnie nie zabraknie najważniejszych utworów w dorobku zespołu, ale trzeba być przygotowanym przede wszystkim na repertuar z ostatniego albumu, „A Moon Shaped Pool”. Anglicy są pierwszym headlinerem, więc tak naprawdę otwierają cały festiwal – wystąpią w środę, 28 czerwca na głównej scenie Open'era.


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież