Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rusza Sopot Molo Jazz Festival

W tym roku mamy sezon na jubileusze. Open'er, Festiwal Szekspirowski, a teraz Sopot Molo Jazz Festival. Impreza ma co prawda dużo dłuższą tradycję, ale pod obecnym szyldem odbędzie po raz dwudziesty. Rocznicową edycję uświetni gros mistrzów jazzu.

 

Sopot Molo Jazz Festival to gratka dla wszystkich fanów tradycyjnego jazzu. Rzadko kiedy na imprezie zdarzają się udziwnienia, awangarda czy odstępstwa od tradycji właśnie. Przez trzy dni widzowie, którzy zbiorą się wokół Muszli Koncertowej przy sopockim molo, będą mieli okazję posłuchać licznych wykonawców polskich, jak i zagranicznych.


Sławek Jaskułke


Festiwal w obecnej formule odbywa się od dwudziestu lat. Jednak jego początki przypadają na dokładnie sześć dekad wstecz. Wtedy to właśnie, w Sopocie, odbyła się pierwsza odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej. Dziś, po wielu latach, impreza dalej cieszy się ogromnym poważaniem i zainteresowaniem. Tym bardziej, że muzyka na niej prezentowana w dużej mierze brzmi dokładnie jak ta sprzed wielu lat, kiedy to jazz miał swój złoty okres. Festiwal z drugiej połowy lat 50. był jednym z pierwszych przejawów wolności artystycznej w powojennej Polsce, która była wtedy przykryta płaszczem Związku Radzieckiego.


Organizatorzy stanęli niemalże na głowie, aby uczcić ten podwójny jubileusz. Oto na scenie pojawi się dwóch muzyków, którzy właśnie wtedy, w 1956 roku, wystąpili na sopockiej scenie. W składzie London Vintage Jazz Orchestra pojawią się Dave Burnman i Laurie Chescoe. Jednak to nie jedyne legendy, które zagrają podczas Sopot Molo Jazz Festival. Wielu nestorów polskiego jazzu zaszczyci swą obecnością Muszlę Koncertową. Na czele, oczywiście, Jan Ptaszyn Wróblewski, którego występ zakończy jubileuszową edycję festiwalu.


A inni? Nie można nie wspomnieć o Januszu Strobelu i Włodzimierzu Nahornym w ich projekcie Akustyczni Panowie Dwaj czy zespole A'Freak-Komeda Projekt, w którym nazwiska są równie mocne: Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski i Larry Okey Ugwu. Nie zabraknie także młodego pokolenia polskiego jazzu w postaci chociażby Sławka Jaskułe.


Impreza zostanie, jak zwykle, ozdobiona tradycyjnym nowoorleańskim pochodem jazzowym, który w sobotę, o godz. 17, przejdzie całą ul. Bohaterów Monta Cassino – spod kościoła Św. Jerzego, aż pod Muszlę.


Sopot Molo Jazz Festival potrwa od piątku do niedzieli. Każdego dnia koncerty rozpoczną się o godz. 17.30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


* Dzień pierwszy, wystąpią: London Vintage Jazz Orchestra feat. Dave Burman i Lurie Chescoe, Marcin Wądołowski Trio, Janusz Strobel & Włodzimierz Nahorny, Sławek Jaskułke 3yo

* Dzień drugi, wystąpią: Sir Bourbon Dixieland Band feat. Ryszard Podgórski i Detko Band, Tribute To MIlan, Maciej Grzywacz i Skandynawowie, Illinois Jacqet In Memoriam

* Dzień trzeci, wystąpią: Global Schwung Quintet, Jazz Band Ball Orchestra feat. Stanley Breckenridge, A'Freak-Komeda Project, Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet


Patryk Gochniewski

fot. Dominik Staniszewski/mat. prasowe/jaskulke.com.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież