Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rusza Sopot Molo Jazz Festival

W tym roku mamy sezon na jubileusze. Open'er, Festiwal Szekspirowski, a teraz Sopot Molo Jazz Festival. Impreza ma co prawda dużo dłuższą tradycję, ale pod obecnym szyldem odbędzie po raz dwudziesty. Rocznicową edycję uświetni gros mistrzów jazzu.

 

Sopot Molo Jazz Festival to gratka dla wszystkich fanów tradycyjnego jazzu. Rzadko kiedy na imprezie zdarzają się udziwnienia, awangarda czy odstępstwa od tradycji właśnie. Przez trzy dni widzowie, którzy zbiorą się wokół Muszli Koncertowej przy sopockim molo, będą mieli okazję posłuchać licznych wykonawców polskich, jak i zagranicznych.


Sławek Jaskułke


Festiwal w obecnej formule odbywa się od dwudziestu lat. Jednak jego początki przypadają na dokładnie sześć dekad wstecz. Wtedy to właśnie, w Sopocie, odbyła się pierwsza odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej. Dziś, po wielu latach, impreza dalej cieszy się ogromnym poważaniem i zainteresowaniem. Tym bardziej, że muzyka na niej prezentowana w dużej mierze brzmi dokładnie jak ta sprzed wielu lat, kiedy to jazz miał swój złoty okres. Festiwal z drugiej połowy lat 50. był jednym z pierwszych przejawów wolności artystycznej w powojennej Polsce, która była wtedy przykryta płaszczem Związku Radzieckiego.


Organizatorzy stanęli niemalże na głowie, aby uczcić ten podwójny jubileusz. Oto na scenie pojawi się dwóch muzyków, którzy właśnie wtedy, w 1956 roku, wystąpili na sopockiej scenie. W składzie London Vintage Jazz Orchestra pojawią się Dave Burnman i Laurie Chescoe. Jednak to nie jedyne legendy, które zagrają podczas Sopot Molo Jazz Festival. Wielu nestorów polskiego jazzu zaszczyci swą obecnością Muszlę Koncertową. Na czele, oczywiście, Jan Ptaszyn Wróblewski, którego występ zakończy jubileuszową edycję festiwalu.


A inni? Nie można nie wspomnieć o Januszu Strobelu i Włodzimierzu Nahornym w ich projekcie Akustyczni Panowie Dwaj czy zespole A'Freak-Komeda Projekt, w którym nazwiska są równie mocne: Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski i Larry Okey Ugwu. Nie zabraknie także młodego pokolenia polskiego jazzu w postaci chociażby Sławka Jaskułe.


Impreza zostanie, jak zwykle, ozdobiona tradycyjnym nowoorleańskim pochodem jazzowym, który w sobotę, o godz. 17, przejdzie całą ul. Bohaterów Monta Cassino – spod kościoła Św. Jerzego, aż pod Muszlę.


Sopot Molo Jazz Festival potrwa od piątku do niedzieli. Każdego dnia koncerty rozpoczną się o godz. 17.30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


* Dzień pierwszy, wystąpią: London Vintage Jazz Orchestra feat. Dave Burman i Lurie Chescoe, Marcin Wądołowski Trio, Janusz Strobel & Włodzimierz Nahorny, Sławek Jaskułke 3yo

* Dzień drugi, wystąpią: Sir Bourbon Dixieland Band feat. Ryszard Podgórski i Detko Band, Tribute To MIlan, Maciej Grzywacz i Skandynawowie, Illinois Jacqet In Memoriam

* Dzień trzeci, wystąpią: Global Schwung Quintet, Jazz Band Ball Orchestra feat. Stanley Breckenridge, A'Freak-Komeda Project, Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet


Patryk Gochniewski

fot. Dominik Staniszewski/mat. prasowe/jaskulke.com.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież