Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdynia: Mieszkańcy nie składają broni ws. Banku Polskiego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 27 kwietnia 2018 14:02

altSprawa zagospodarowania nieruchomości w centrum Gdyni, na której stoi budynek dawnego Banku Polskiego, trafiła do uzgodnienia do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mieszkańcy Śródmieścia zwrócili się do tej instytucji z apelem po tym, jak urzędnicza machina odrzuciła niemal wszystkie ich wnioski dotyczące zmian w planie zagospodarowania, które pozwalają inwestorowi spoza miasta na budowę szpecącego zabytkowy charakter Gdyni molocha.


Przypomnijmy. Chodzi o kontrowersje związane z planami nowego właściciela budynku dawnego Banku Polskiego z 1929 roku znajdującego się na rogu ulic 10 Lutego i 3 Maja. W połowie zeszłego roku władze Gdyni poinformowały, że przyszedł czas na rozpoczęcie kolejnego rozdziału w historii znanego obiektu. Jak wtedy podawano, nowy właściciel chce w nim uruchomić hotel butikowy, a więc taki, który ma zadowolić najbardziej wymagających gości zapewniając im unikalne i kameralne warunki pobytu.

alt


Szybko jednak światło dzienne ujrzały kolejne plany inwestora. Złożył on wniosek o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2009 roku. Na wyłożeniu projektu zmian oczom mieszkańców Gdyni ukazała się koszmarna wizja.


- Na działce przy Banku Polskim, gdzie teraz rosną 50-60 letnie drzewa, inwestor zażyczył sobie budowę ośmiokondygnacyjnego molocha, który miałby „zwiększyć możliwości inwestycyjne budynku Banku Polskiego”. Nie możemy się na to zgodzić. Powodów jest wiele, ale wystarczy wspomnieć, że według obowiązującego planu z 2009 roku można tam wybudować budynek pięciokondygnacyjny, na co już w drodze negocjacji w roku 2009 zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków ówczesnemu właścicielowi, a ponadto tak duża budowla na całej powierzchni działki z częścią handlową przeznaczoną prawdopodobnie na potrzeby Lidla, którą chce postawić przedsiębiorca z Warszawy, po prostu zniszczy unikatowy, zabytkowy charakter centrum Gdyni – wyjaśniał Mieczysław Katka.

alt


Mieszkańcy Gdyni postanowili więc działać i zgodnie z procedurą uchwalania planu na zagospodarowanie wysłali do miejscowego magistratu około 700 uwag. Jak poinformował serwis prasowy miasta, podczas kolegium prezydenta zapadła decyzja w sprawie rozwiązań przyjętych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście, rejonu budynku dawnego Banku Polskiego.
- Uwzględnione zostały te, dotyczące ósmej kondygnacji budynku. Zgodnie z rozstrzygnięciem prezydenta będzie ona wycofana w stosunku do istniejącej zabudowy przy ulicy Zgoda, cztery metry od krawędzi budynku. Ponadto została uwzględniona uwaga dotycząca wycofania parteru budynku od strony 10 Lutego. Dotychczasowy zapis mówił o dopuszczeniu wycofania, teraz o obowiązku. Chodzi o to, aby budynek wyglądał na lżejszy i to wycofanie jest jak najbardziej uzasadnione – mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.


– Wśród merytorycznych uwag znalazły się również takie, które chętnie rozpatrzylibyśmy pozytywnie, a nie mogliśmy. Jedna z nich dotyczyła uzyskiwania formy architektonicznej budynków w drodze konkursu. Przez wiele lat była to zasada, którą wprowadzaliśmy do naszych planów. Niestety została ona podważona przez organy sprawdzające poprawność ich sporządzania. Stwierdza się, że nie jest to zapis zgodny z prawem, dlatego jest przez wojewodę z nich wykreślany. Tej uwagi więc nie rozpatrzyliśmy, mimo że sercem jesteśmy za nią – dodał Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.


Jak podali gdyńscy urzędnicy, zmiany zostaną wprowadzone do projektu planu a ten wróci do konserwatora do uzgodnienia.

alt


Z tych informacji jednak mieszkańcy Śródmieścia nie są zadowoleni.
— To lakoniczne odpowiedzi na nasze wnioski - komentuje Urszula Pronobis. - Wynika z niego, że i tak będzie osiem kondygnacji, mimo że do tej pory plan dopuszczał pięć. Ponadto jeśli miasto nie może ogłosić konkursu, niech zrobi to inwestor. Podtrzymujemy swoje wątpliwości i przypominamy, że mieszkańcy nie chcieli żadnych zmian w obowiązującym planie zagospodarowania, a władze miasta zamiast słuchać mieszkańców, po prostu ignorują nas, i robią wszystko pod jednego inwestora, w dodatku spoza Gdyni.


Gdynianie nie zamierzają składać broni w walce z urzędniczą machiną. Wystosowali apel do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chcą uzyskać informacje, m.in. jakie są argumenty przemawiające za potrzebą zmiany planu, który służyć ma jednemu człowiekowi; dlaczego podczas poprzednich negocjacji - jak utrzymuje miasto - konserwator zgodził się na budowę najpierw pięciu a potem ośmiu kondygnacji i co o tym zadecydowało; a także czy inwestor, powołując się na zwiększenie możliwości inwestycyjnych, przekazał biznesplan, z którego by wynikało, że budowa nowego budynku jest konieczna?


Mieszkańcy dopytują też, czy miasto otrzymało jakąkolwiek gwarancję, że przedsiębiorca odnowi i to w wymaganym przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zakresie budynek Banku Polskiego? W tej sprawie odpowiedź rzecznika gdyńskiego magistratu jest dość ogólna i niewyczerpująca:
- Mamy deklarację inwestora, że jeszcze zanim przystąpi do innych prac na tym terenie wykona remont elewacji budynku - wyjaśniła Agata Grzegorczyk.


- Czyli nie ma żadnej gwarancji - podsumowują mieszkańcy, choć ich zdaniem powinny one być i obejmować m.in. zakres prac, termin realizacji, ewentualną rekompensatę w przypadku ich niewykonania. - Ponadto powinny być w formie pisemnej, a nie na „gębę”, jak się czyni na targu Gdyńskiej Hali Targowej. Powinny być podane do publicznej wiadomości, eliminując uznaniowość stron, jednocześnie umożliwiając ocenę intencji i działań Inwestora oraz Urzędników, np. przed urną wyborczą – dodają.

raz

Related news items:
Newer news items:
Older news items: