Bilblioteka na Zaspie: Nie tylko książki

Drukuj

altPrzy ulicy Pilotów 3 na Zaspie mieści się osiedlowa biblioteka Filia nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W barwnym otoczeniu książek, wśród zieleni roślin doniczkowych i kolorowych obrazków, każdy może znaleźć coś dla siebie. Czytelnicy mogą korzystać z mieszczącej się tutaj wypożyczalni i czytelni.


Jak wynika z prowadzonej statystyki w ciągu roku odwiedza bibliotekę około trzech tysiące osób. Czytelnicy mają do dyspozycji księgozbiór liczący ponad 50 tysięcy woluminów.
- Młodszy czytelnik może znaleźć lektury i ich opracowania - wyjaśnia Małgorzata Lulla, kierownik biblioteki. - Czekają też na niego współczesne powieści dla młodzieży, klasyka dziecięca i bogato ilustrowane wydania książeczek dla najmłodszych. Dorosłych pragniemy zainteresować księgozbiorem beletrystycznym i popularno naukowym. W czytelni znajduje się stale aktualizowany, bogaty księgozbiór podręczny, a w nim encyklopedie, słowniki, poradniki, atlasy, albumy i monografie. Czytelnicy do wyboru mają ponad 12 tytułów czasopism prenumerowanych przez filię. Przestronny hol biblioteki pełni rolę osiedlowej galerii. W bibliotece znajduje się punkt programu „ Bliżej pracy” dla osób bezrobotnych. Mamy również dwa stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu dla dzieci z naszej dzielnicy, funkcjonuje "Dolina Muminków" - dodaje pani kierownik. 


Filia nr 6 to także miejsce edukacji. Regularnie budynek przy ulicy Pilotów odwiedzają przedszkolaki, które poznają tutaj pierwsze zasady obcowania z książką. Celem tych wizyt jest również pozyskiwanie czytelników. Co zwykle się udaje. Dla uczniów z pobliskich szkół organizowane są lekcje biblioteczne, podczas których młodzież uczy się jak korzystać z katalogów i nabywa umiejętności samodzielnego tworzenia bibliografii dotyczącej wybranego tematu.


Biblioteka stanowi również centrum kulturalne dzielnicy. Bardzo często organizowane są tu spotkania autorskie z wybrzeżowymi twórcami, konkursy i wystawy. Odbywają się w niej zajęcia z edukacji czytelniczej. Biblioteka wraz z czytelnią i wypożyczalnią czynne są od  poniedziałku do piątku  od 8 do 19  i w soboty od 9 -14 oprócz środy, kiedy przeprowadzane są prace wewnętrzne.


W bibliotece działa punkt Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. Został on stworzony z myślą o osobach pozbawionych zatrudnienia,  zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, którzy w ramach programu "Bliżej pracy" mogą z niego skorzystać nieodpłatnie. Aby wziąć udział w programie należy posiadać Karnet Uczestnictwa Programu ”Bliżej Pracy". Karnet jest ważny przez 6 miesięcy i można go otrzymać w Dziale Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego. Celem programu jest rozwinięcie umiejętności poruszania się po nowym rynku pracy uczestników programu. Czyli przejścia do konkretnych działań np: jak napisać aplikacje w tym list motywacyjny, CV i jak to zgrabnie ująć, żeby po złożeniu dokumentów i wezwaniu na rozmowę kwalifikacyjną sprzedać się tak, żeby w konsekwencji to spotkanie z pracodawcą zakończyło się zatrudnieniem. W punkcie do dyspozycji osób objętych programem znajduje się Info-kiosk z ofertami pracy i stroną internetową PUP, komputer z dostępem do internetu i drukarką, prasa codzienna. Pomocy w korzystaniu ze sprzętu oraz materiałów informacyjnych udzielą skierowani przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku i odbywający tam staż bezrobotni w wieku do 25 lat.
- Dzięki udziałowi w programie bezrobotni mają możliwość znaleźć pracę - mówi Małgorzata Lulla, kierownik filii nr 6. - Zapoznać z aktualną sytuacją i zwiększyć swoją aktywność na rynku pracy. Oraz zapoznać się ze szkoleniami, kursami zawodowymi i programami organizowanymi w Urzędzie Pracy.
Anna Czajkowska

alt\


W bibliotece nie tylko czyta się książki

Related news items:
Newer news items:
Older news items: