Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

PiS oskarża Adamowicza

altNa czwartkowej konferencji prasowej posłowie PiS Andrzej Jaworski, Zbigniew Kozak oraz Marian Szajna – były wiceprezydent Gdańska, zarzucili obecnemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi niegospodarne zarządzanie miastem oraz czerpanie korzyści finansowych z zasiadania w zarządach spółek, które są zależne od miasta. Członkowie PiS zaapelowali do prezydenta o przedstawienie ile zarabia w radach nadzorczych poszczególnych spółek oraz pokazanie mieszkańcom jak wyglądają jego negocjacje z Saur Neptun Gdańsk w sprawie podwyżek cen wody.


Posłowie PiS mówili również o zadłużeniu, które zbliża się w Gdańsku do niebezpiecznie wysokich rozmiarów:
- Uważamy, że w momencie kiedy w Warszawie jest dyskusja nad zadłużeniem miasta, utworzono nawet specjalny zegar pokazujący zadłużenie stolicy, do podobnej dyskusji powinno dojść w Gdańsku. Jak wiemy zadłużenie miasta zbliża się już do niebezpiecznie wysokich rozmiarów. Zamiast jednak ograniczyć rozdęte wydatki, przerzuca się obciążenie finansowe na najmniej zarabiających – przekonywał Andrzej Jaworski.


O wybiórczym w jego mniemaniu planie oszczędności działaczy Platformy mówił oraz Marian Szajna – były wiceprezydent Gdańska .
- Platforma nawołuje do oszczędności, planuje zamrozić płace budżetówki, podnosi podatki – dodatkowych pieniędzy poszukuję jednak w najbiedniejszej części społeczeństwa. Z takim działaniem mamy również do czynienia w Gdańsku. Rada Miasta zrzekła się swoich uprawnień wobec ustalania cen wody na rzecz prezydenta Adamowicza, a on z nich skrupulatnie korzysta. W naszej opinii można mieć wątpliwości, czy kieruję się w tym interesem miasta, czy prywatnej firmy. Jeżeli dzięki podwyżce firma Saur Neptun wypracowuje aż 9 % więcej czystego zysku, to coś w tym zarządzaniu miastem niewątpliwie szwankuje. Podobnie wygląda sytuacja z podwyżkami opłat za śmieci i ogrzewanie – tłumaczył Marian Szajna.


Członków pomorskiego PiS-u najbardziej zbulwersowało jednak łączenie stanowiska prezydenta Gdańska przez Pawła Adamowicza z zasiadaniem w radach nadzorczych i zarządach spółek, które jako włodarz miasta powinien kontrolować, jak również czerpanie z tego tytułu ogromnych sum. Posłowie PiS-u posiłkowali się w tej kwestii artykułem „Gazety Gdańskiej” – „Baron Gdański”, opisującym różne źródła zarobków prezydenta.


- Jednoczesne zasiadanie w radach nadzorczych i zarządach spółek zależnych od miasta i czerpanie z tego tytułu ogromnych sum uważam za działanie co najmniej nieetyczne. Adamowicz jest jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC) i prezydentem miasta, który powinien kontrolować tą spółkę. Takie łączenie funkcji powinno być zakazane prawnie, ale póki nie jest, uważamy taką sytuację za potencjalnie korupcjonogenną – podkreślił Zbigniew Kozak.


Jak podkreślili członkowie pomorskiego PiS-u będą się domagać wyjaśnień w sprawie podwyżek cen wody od prezydenta Adamowicza oraz poważnej debaty nad finansami Gdańska.
(wt)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież