Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta... Rok 2019 na pomorskich drogach: mniej wypadków, ale więcej ofiar śmier... » W roku 2019 na pomorskich drogach spadła liczba wypadków względem roku 2018, ale niestety było więce... Pomorski NFZ zamknął rok 2019 » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2019 na świadczenia... Konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy: mobilizacja elektoratu » Konwencja wyborcza ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskiej Hali Expo w ... Korty SKT dla... SKT - klęska Karnowskiego » Podczas niejawnego posiedzenia Sąd Okręgowy w Gdańsku ujawnił w księdze wieczystej prawo Sopockiego ... W nowym tygodniku „Sieci”: Sędzia, który zatrzymał anarchię. Wydanie z... » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dr Tomasz Nawacki opowiada m.in. o tym dlaczego podarł projekt bez... Wicemarszałek Bonna sprawcą kolizji - jedna osoba ranna » Kierowca skody nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu na rondzie mężczyźnie, w wyni... Urząd Statystyczny w Gdańsku potwierdza - lasów w Województwie Pomors... » Jak ustalili autorzy raportu US w Gdańsku w latach 2014-2018 lasów, będących bezpośrednio w zarządzi... Rafał Chwedoruk: Wybory to koniunktura na emocje » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem politologiem, profesorem nadzw. Uniwersytetu Warszawskiego, komentato... Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza » Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, którego właściwości podlegają. W...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
niedziela, 16 lutego 2020 20:22
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
Hokeiści LOTOS-u PKH przegraną zakończyli rundę zasadniczą Polski ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Godzina z prof. Janem Górą
wtorek, 04 lutego 2020 17:59
Godzina z prof. Janem Górą
Najlepsze lata kariery malarskiej prof. Jana Góry przypadają na drug ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Mandat za nieodśnieżony chodnik?

altCzy można dostać mandat za nieodśnieżony chodnik? Ależ oczywiście. Łącznie już 1070 interwencji związanych z nieusuwaniem skutków zimy podjęła w listopadzie i grudniu gdańska Straż Miejska. W większości przypadków strażnicy musieli ukarać odpowiedzialnych za sprzątanie właścicieli i zarządców mandatami, w czterech przypadkach sprawę skierowano do sądu.

- Mandat za nieodśnieżenie wynosi 100zł. Cały Gdańsk jest pokryty referatami dzielnicowym i straży miejskiej w Gdańsku. Każda dzielnica pod któryś referat podlega, nie ma takiej możliwości aby jakakolwiek ulica w Gdańsku nie podpadała pod któryś z nich, a więc strażnicy miejscy docierają w każde miejsce na terenie miasta – mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik prasowy straży miejskiej.

Przypominamy, iż zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązkiem spoczywającym na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości jest oczyszczanie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego oraz likwidacja śliskości.

Co o tej ustawie sądzą mieszkańcy? Z jednej strony, jak wszyscy, lubią chodzić równymi i odśnieżonymi chodnikami, z drugiej obowiązek odśnieżania najchętniej zrzucili by na służby miejskie. O zdanie zapytaliśmy przechodniów. Opinie o dziwo były zgodne jak nigdy wcześniej.

- Jeżeli straż miejska zacznie karać urzędników za bałagan na ulicach miejskich, to ja z chęcią będę przyjmował mandaty za nieodśnieżony chodnik przed moim domem – mówi pan Leszek Specjał, mieszkaniec Gdańska. 


alt


Opinie pana Leszka podziela pan Grzegorz. - Do szału mnie doprowadza, że kiedy na własnym podjeździe myję samochód, to dostaję za to mandat, z uzasadnieniem, że podjazd wcale nie jest mój. A zimą nagle okazuje się, że teren ów jednak należy do mnie i właśnie wystawia mi się mandat, za to, że nie został przeze mnie odśnieżony – irytuje się pan Grzegorz, mieszkaniec dzielnicy Karczemki.

- Myślę, że chodnik jest częścią ulicy podobnie jak jezdnia w związku z czym, miejskie służby porządkowe powinny się tym odśnieżaniem zajmować. Mieszkam w bloku i odśnieżanie przed budynkiem mnie nie dotyczy, należy to do obowiązków spółdzielni. Wraz z mężem natomiast odśnieżamy parking, który mamy wykupiony w ramach abonamentu – tłumaczy pani Ewelina z Przymorza.

Niestety, nie ma lekko. Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości, czyli do nas wszystkich - i to zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych. Obowiązek ten powinien być realizowany codziennie do godz. 8.00 rano, a w przypadku intensywnych opadów śniegu w ciągu 6 godzin od ustania opadów. Ponadto, właściciel, zarządca lub użytkownik nieruchomości ma obowiązek usuwać z dachu sople i śnieg stwarzające zagrożenie dla ludzi.

Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami: śniegu, lodu, błota pośniegowego zawierających środki chemiczne używane do usuwania śliskości.

Rafał Szultk 

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież