Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mandat za nieodśnieżony chodnik?

altCzy można dostać mandat za nieodśnieżony chodnik? Ależ oczywiście. Łącznie już 1070 interwencji związanych z nieusuwaniem skutków zimy podjęła w listopadzie i grudniu gdańska Straż Miejska. W większości przypadków strażnicy musieli ukarać odpowiedzialnych za sprzątanie właścicieli i zarządców mandatami, w czterech przypadkach sprawę skierowano do sądu.

- Mandat za nieodśnieżenie wynosi 100zł. Cały Gdańsk jest pokryty referatami dzielnicowym i straży miejskiej w Gdańsku. Każda dzielnica pod któryś referat podlega, nie ma takiej możliwości aby jakakolwiek ulica w Gdańsku nie podpadała pod któryś z nich, a więc strażnicy miejscy docierają w każde miejsce na terenie miasta – mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik prasowy straży miejskiej.

Przypominamy, iż zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązkiem spoczywającym na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości jest oczyszczanie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego oraz likwidacja śliskości.

Co o tej ustawie sądzą mieszkańcy? Z jednej strony, jak wszyscy, lubią chodzić równymi i odśnieżonymi chodnikami, z drugiej obowiązek odśnieżania najchętniej zrzucili by na służby miejskie. O zdanie zapytaliśmy przechodniów. Opinie o dziwo były zgodne jak nigdy wcześniej.

- Jeżeli straż miejska zacznie karać urzędników za bałagan na ulicach miejskich, to ja z chęcią będę przyjmował mandaty za nieodśnieżony chodnik przed moim domem – mówi pan Leszek Specjał, mieszkaniec Gdańska. 


alt


Opinie pana Leszka podziela pan Grzegorz. - Do szału mnie doprowadza, że kiedy na własnym podjeździe myję samochód, to dostaję za to mandat, z uzasadnieniem, że podjazd wcale nie jest mój. A zimą nagle okazuje się, że teren ów jednak należy do mnie i właśnie wystawia mi się mandat, za to, że nie został przeze mnie odśnieżony – irytuje się pan Grzegorz, mieszkaniec dzielnicy Karczemki.

- Myślę, że chodnik jest częścią ulicy podobnie jak jezdnia w związku z czym, miejskie służby porządkowe powinny się tym odśnieżaniem zajmować. Mieszkam w bloku i odśnieżanie przed budynkiem mnie nie dotyczy, należy to do obowiązków spółdzielni. Wraz z mężem natomiast odśnieżamy parking, który mamy wykupiony w ramach abonamentu – tłumaczy pani Ewelina z Przymorza.

Niestety, nie ma lekko. Obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości, czyli do nas wszystkich - i to zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych. Obowiązek ten powinien być realizowany codziennie do godz. 8.00 rano, a w przypadku intensywnych opadów śniegu w ciągu 6 godzin od ustania opadów. Ponadto, właściciel, zarządca lub użytkownik nieruchomości ma obowiązek usuwać z dachu sople i śnieg stwarzające zagrożenie dla ludzi.

Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami: śniegu, lodu, błota pośniegowego zawierających środki chemiczne używane do usuwania śliskości.

Rafał Szultk 

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież