NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budżet Gdańska wśród ostrych sporów - czeka nas 365 milionów deficytu

altZgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet na 2011 rok. Nie obyło się to jednak bez ostrych sporów między radnymi PO i opozycji. W przyszłym roku wydatki miasta osiągną poziom 2 mld 670 mln zł, a dochody 2 mld 305 mln zł. Wraz z budżetem na ostatnim w tym roku posiedzeniu rady, przegłosowano również Wieloletnią Prognozę Finansową Gdańska na lata 2011-2037.


Przed procedowaniem budżetu radni zajęli się oświadczeniami w sprawie sytuacji trójmiejskich oddziałów kardiologii, a także sytuacji politycznej na Białorusi po wyborach.
Do ostrej scysji doszło już w trakcie przemowy klubowej przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości Wiesława Kamińskiego. Jej powodem było przerwanie wypowiedzi radnego PiS-u przez przewodniczącego Rady Bogdana Oleszka, z powodu przekroczenia przez niego limitu 10 min.
- Jeżeli taka jest wola przewodniczącego, to mogę już skończyć – powiedział schodząc z mównicy Kamiński.


Do riposty doszło w trakcie prezentacji budżetu i wieloletniej prognozy finansowej przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Po pewnym czasie radni PiS-u zaczęli wołać w stronę prezydenta „krócej”. To rozsierdziło Adamowicza, który nie żałował ostrych słów pod adresem radnych opozycji.
- Jeżeli się panom nie podoba, to mogą panowie wyjść na piwo. Jeżeli nie interesują was sprawy miasta, to dlaczego kandydowaliście do Rady? Prezydent nie ma normowanego czasu na wystąpienie. Mogę mówić nawet 5 godzin, jeżeli będę chciał – grzmiał zdenerwowany prezydent Adamowicz.


Wróżenie z fusów

Zaraz po tym incydencie Bogdan Oleszek zwołał konwent, aby przybliżyć radnym treść regulaminu. Kolejne spory miały już jednak charakter bardzo merytoryczny.
Przed dyskusją nad budżetem radni zajęli się Wieloletnią Prognozę Finansową Gdańska na lata 2011-2037. Wiesław Kamiński wytknął, że pomysł robienia planów inwestycyjnych ponad 2013 rok jest „wróżeniem z fusów”, natomiast radna SLD Jolanta Banach wskazała na niebezpiecznie wysoki poziom wydatków w 2013 roku, kiedy deficyt budżetowy może się zbliżyć do górnej granicy 60% całego budżetu.
- Życie z wysokimi wskaźnikami zadłużenia jest możliwe. Da się to robić bez radykalnych cięć w wydatkach bieżących. To sprawdza się w większych samorządach jak Kraków i Poznań. My zamierzamy zbliżyć się do granicy tylko w jednym roku. Nie jesteśmy zadowoleni z tego stanu, ale nie powinniśmy robić z tej sytuacji dramatu – odpowiadał prezydent Adamowicz.


Wieloletnią Prognoza Finansowa Gdańska na lata 2011-2037 przeszła głosami Platformy Obywatelskiej, przy sprzeciwie radnych opozycji. Po głosowaniu radni zajęli się budżetem na rok 2011.


365 milionów deficytu

Według złożonego projektu wydatki w budżecie Gdańska będą wynosiły  2 mld 670 mln zł, a dochody 2 mld 305 mln zł. Deficyt budżetowy zamknie się więc kwotą 365 mln złotych. Według przedstawiającego go prezydenta Adamowicza, jego głównym założeniem będzie kontynuacja rozpoczętych inwestycji, a więc jego stricte proinwestycyjny charakter. Jako dowód przytoczył wskaźnik nakładów na inwestycję, który według ustaleń ma wynieść aż 38 proc. całego budżetu Gdańska.


Ze zdaniem prezydenta nie zgodziła się radna SLD Jolanta Banach, która wytknęła w nim skupienie się miasta na kilku wielkich inwestycjach, a zupełne zapomnienie o bieżących wydatkach.
- W obecnym budżecie znalazło się 130 mln złotych na wielkie inwestycje, takie jak Ergo Arena, ECS, czy PGE Arena, a brakuję środków na remont mieszkań komunalnych, na nowe przedszkola, czy nawet na utrzymanie chodników, o czym się obecnie bardzo często przekonujemy.  Miasto jest przeinwestowane, a nie ma pieniędzy na wydatki bieżące – podkreśliła radna Banach.


Krytycznie do struktury budżetu odniósł się również wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Koralewski, który wytknął w nim brak środków na remont mostu Żółtego.
- Jak można nazwać ten budżet proinwestycyjnym, jeżeli od kilku lat nie ma w nim pieniędzy na remont Mostu Żółtego? W skali roku mieszkańcy Gdańska tracą z tego tytułu 15 mln złotych na paliwo, stojąc z tego powodu w korkach. To tyle ile potrzeba na remont mostu – przekonywał radny Koralewski.


Ostatecznie budżet przeszedł w głosowaniu głosami Radnych PO, opozycja głosowała przeciw. Najdroższe inwestycje w nadchodzącym budżecie to m.in. Trasa Słowackiego i Sucharskiego - 301 mln złotych, ECS – 40 mln złotych, czy stadion PGE Arena - 20 mln zł. Ogółem na inwestycje miasto planuje wydać prawie 0,5 mld złotych, 122 mln na zabezpieczenia przeciwpowodziowe, a 40 mln na rewitalizację Letnicy i Dolnego Miasta.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież