Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budżet Gdańska wśród ostrych sporów - czeka nas 365 milionów deficytu

altZgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet na 2011 rok. Nie obyło się to jednak bez ostrych sporów między radnymi PO i opozycji. W przyszłym roku wydatki miasta osiągną poziom 2 mld 670 mln zł, a dochody 2 mld 305 mln zł. Wraz z budżetem na ostatnim w tym roku posiedzeniu rady, przegłosowano również Wieloletnią Prognozę Finansową Gdańska na lata 2011-2037.


Przed procedowaniem budżetu radni zajęli się oświadczeniami w sprawie sytuacji trójmiejskich oddziałów kardiologii, a także sytuacji politycznej na Białorusi po wyborach.
Do ostrej scysji doszło już w trakcie przemowy klubowej przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości Wiesława Kamińskiego. Jej powodem było przerwanie wypowiedzi radnego PiS-u przez przewodniczącego Rady Bogdana Oleszka, z powodu przekroczenia przez niego limitu 10 min.
- Jeżeli taka jest wola przewodniczącego, to mogę już skończyć – powiedział schodząc z mównicy Kamiński.


Do riposty doszło w trakcie prezentacji budżetu i wieloletniej prognozy finansowej przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Po pewnym czasie radni PiS-u zaczęli wołać w stronę prezydenta „krócej”. To rozsierdziło Adamowicza, który nie żałował ostrych słów pod adresem radnych opozycji.
- Jeżeli się panom nie podoba, to mogą panowie wyjść na piwo. Jeżeli nie interesują was sprawy miasta, to dlaczego kandydowaliście do Rady? Prezydent nie ma normowanego czasu na wystąpienie. Mogę mówić nawet 5 godzin, jeżeli będę chciał – grzmiał zdenerwowany prezydent Adamowicz.


Wróżenie z fusów

Zaraz po tym incydencie Bogdan Oleszek zwołał konwent, aby przybliżyć radnym treść regulaminu. Kolejne spory miały już jednak charakter bardzo merytoryczny.
Przed dyskusją nad budżetem radni zajęli się Wieloletnią Prognozę Finansową Gdańska na lata 2011-2037. Wiesław Kamiński wytknął, że pomysł robienia planów inwestycyjnych ponad 2013 rok jest „wróżeniem z fusów”, natomiast radna SLD Jolanta Banach wskazała na niebezpiecznie wysoki poziom wydatków w 2013 roku, kiedy deficyt budżetowy może się zbliżyć do górnej granicy 60% całego budżetu.
- Życie z wysokimi wskaźnikami zadłużenia jest możliwe. Da się to robić bez radykalnych cięć w wydatkach bieżących. To sprawdza się w większych samorządach jak Kraków i Poznań. My zamierzamy zbliżyć się do granicy tylko w jednym roku. Nie jesteśmy zadowoleni z tego stanu, ale nie powinniśmy robić z tej sytuacji dramatu – odpowiadał prezydent Adamowicz.


Wieloletnią Prognoza Finansowa Gdańska na lata 2011-2037 przeszła głosami Platformy Obywatelskiej, przy sprzeciwie radnych opozycji. Po głosowaniu radni zajęli się budżetem na rok 2011.


365 milionów deficytu

Według złożonego projektu wydatki w budżecie Gdańska będą wynosiły  2 mld 670 mln zł, a dochody 2 mld 305 mln zł. Deficyt budżetowy zamknie się więc kwotą 365 mln złotych. Według przedstawiającego go prezydenta Adamowicza, jego głównym założeniem będzie kontynuacja rozpoczętych inwestycji, a więc jego stricte proinwestycyjny charakter. Jako dowód przytoczył wskaźnik nakładów na inwestycję, który według ustaleń ma wynieść aż 38 proc. całego budżetu Gdańska.


Ze zdaniem prezydenta nie zgodziła się radna SLD Jolanta Banach, która wytknęła w nim skupienie się miasta na kilku wielkich inwestycjach, a zupełne zapomnienie o bieżących wydatkach.
- W obecnym budżecie znalazło się 130 mln złotych na wielkie inwestycje, takie jak Ergo Arena, ECS, czy PGE Arena, a brakuję środków na remont mieszkań komunalnych, na nowe przedszkola, czy nawet na utrzymanie chodników, o czym się obecnie bardzo często przekonujemy.  Miasto jest przeinwestowane, a nie ma pieniędzy na wydatki bieżące – podkreśliła radna Banach.


Krytycznie do struktury budżetu odniósł się również wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Koralewski, który wytknął w nim brak środków na remont mostu Żółtego.
- Jak można nazwać ten budżet proinwestycyjnym, jeżeli od kilku lat nie ma w nim pieniędzy na remont Mostu Żółtego? W skali roku mieszkańcy Gdańska tracą z tego tytułu 15 mln złotych na paliwo, stojąc z tego powodu w korkach. To tyle ile potrzeba na remont mostu – przekonywał radny Koralewski.


Ostatecznie budżet przeszedł w głosowaniu głosami Radnych PO, opozycja głosowała przeciw. Najdroższe inwestycje w nadchodzącym budżecie to m.in. Trasa Słowackiego i Sucharskiego - 301 mln złotych, ECS – 40 mln złotych, czy stadion PGE Arena - 20 mln zł. Ogółem na inwestycje miasto planuje wydać prawie 0,5 mld złotych, 122 mln na zabezpieczenia przeciwpowodziowe, a 40 mln na rewitalizację Letnicy i Dolnego Miasta.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież