ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz... Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Cięcia płac zawodników i problemy kadrowe Lechii
niedziela, 29 marca 2020 12:39
Cięcia płac zawodników i problemy kadrowe Lechii
Zagrożenie pandemiczne daje się mocno we znaki wszystkim ekstraklaso ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Tunel turbodynamiczny dla sopockiego seniora

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
sobota, 07 grudnia 2019 10:46

altPlany zabudowy wokół Ergo - Areny, czyli obiektu widowiskowo-sportowego położonego na granicy Sopotu z Gdańskiem w ostatnich tygodniach rozgrzały do czerwoności emocje sopocian i tych gdańszczan, którzy zamieszkują położoną obok Areny, Żabiankę.


Hala wioślarska i symulator surfingu, tunel turbodynamiczny czy też aerodynamiczny, centrum handlowe połączone łącznikiem z Ergo-Areną, jeszcze jedna hala sportowa, hotel, osiedle mieszkaniowe, droga, czterokondygnacyjny parking i nie wiadomo co jeszcze ma służyć według władz Sopotu i Gdańska mieszkańcom, którzy nie marzą o niczym innym tylko o tym żeby, tak jak twierdzi prezydent Karnowski, tańczyć zumbę w nowej hali sportowej.

alt


Obecnie wokół hali znajdują się urocze tereny zielone wraz z trzcinowiskiem, pięknymi drzewami i ogródkami działkowymi więc trudno się dziwić, że mieszkańcy są przerażeni planami zabudowy jednej z ostatnich oaz zieleni, która miałaby podzielić losy podobnych miejsc w naszych miastach i zamienić się w betonową pustynię.

alt


Samorządowi oligarchowie, którzy zamierzają zabudować następne tereny aby utopić w Partnerstwie Publiczno - Prywatnym  miliony z kasy swoich miast wnosząc do Partnerstwa 16 hektarów jednego z najdroższych terenów w Trójmieście twierdzą, że ogródki działkowe pozostaną na razie poza ich zainteresowaniem. W ten sposób prawdopodobnie chcą uniknąć silnej obrony działkowców sprzymierzonych z ekologami i mieszkańcami, którzy nie chcą utracić terenów spacerowych. Wygląda na to, że działki wokół Ergo Areny mają zmieniać swój charakter krok po kroku, tak aby udało się skutecznie uśpić czujność mieszkańców i działkowców omamionych obietnicami odkrytego basenu, turbodynamicznego tunelu i zumby dla seniorek.
Nie przeszkodziło to jednak władzom Sopotu zaprezentować w połowie października na targach rynku nieruchomości i inwestycji nieruchomościowych Expo Real 2019 w Monachium oferty zabudowy wokół Ergo-Areny obejmującej mieszkania, które według obowiązującego studium mają powstać na działkach.

alt


Naiwni byliby ci działkowicze, którzy uznaliby, że apetyty inwestorów i samorządowych neoliberałów nie sięgną ogródków noszących wdzięczną nazwę "Jantar". Władze miasta chcąc sprzedać jak najwięcej terenów pod zabudowę zamiast seniorów sadzących warzywa na działce wolą żeby starsi mieszkańcy tańczyli zumbę w betonowej hali lub testowali zasady turbodynamiki w wybudowanym za setki tysięcy złotych tunelu.

alt


Wygląda na to, że dojrzeliśmy w Sopocie do sytuacji, w której powinny zostać przeprowadzone uczciwe konsultacje społeczne. Sprawa zabudowy wokół Ergo-Areny budzi zbyt wiele emocji żeby władze miasta załatwiły ją "po cichu" tak jak w przeszłości konsultacje w sprawie budowy centrum handlowego zamiast dworca czy też Placu Przyjaciół, który budzi dotąd duże kontrowersje. Konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy oparte są na standardach istotnych dla budowania społeczeństwa obywatelskiego w demokratycznym państwie prawa, a mianowicie na zasadzie dobrej wiary, powszechności, przejrzystości, responsywności, koordynacji, przewidywalności i poszanowania interesu ogólnego. „Konsultacje służą̨ rozwijaniu dialogu z mieszkańcami i wspieraniu procesów decyzyjnych w gminie, dlatego przeprowadza się je na jak najwcześniejszym etapie prac nad konsultowanym przedsięwzięciem – w sposób, który zapewnia mieszkańcom możliwość powszechnego w nich uczestnictwa oraz pełne i rzetelne informacje o ich przedmiocie.” I właśnie tak to zróbmy jak radzi portal partycypacjaspoleczna.pl i wiele innych źródeł wiedzy o partycypacji. Nareszcie dajmy głos mieszkańcom.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież