Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?! » Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu European Jamboree, które się... nie odb... 3. urodziny Muzeum II Wojny Światowej » 6 kwietnia 2020 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętuje swoje 3. Urodziny.Z tej okazji Muzeu... W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo...
Reklama
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:12
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu Eur ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:20
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
Arkadiusz Bruliński, który ostatnio był szefem Biura PR i Nowych Me ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
niedziela, 29 marca 2020 13:52
XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
Malarska sztuka XIX wieku wstrząsnęła posadami Europy. Stare poglą ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Latarką w półmrok: Łzy pomorskich krokodyli

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 grudnia 2019 16:47

alt

Paradne.


Leją obłudnie krokodyle łzy.


Karnowski w Warszawie, pobratymcy w wierze na schodach Olivii.


Jak napisał Piketty w "Kapitalizmie XXI wieku", historia świata to historia walki o podział bogactw.


W niej jeńców bierze się rzadko i tylko do roboty.


Janusz Lewandowski sprzedał Polakom 26 mln świadectw udziałowych po 20 zł sztuka. Do programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych włączył 512 przedsiębiorstw państwowych, ich zarządzaniem miały się zająć zarządy NFI. Każdy mógł zostać milionerem, pod warunkiem, że, jak Arnhold and Bleichroeder, skupił 3 miliony świadectw i w każdym z 15 funduszy miał 5 proc. własności.


Wg raportu NIK między 1996 a 2000 wartość aktywów NFI, zarządzanych nowocześnie, spadła z 5,67 mld zł do 3 mld zł, spośród 512 firm blisko 25 proc. splajtowało lub zostało zlikwidowanych, większość wyprzedano wraz z rynkiem zagranicznym nabywcom. W l. 1995-2003  NIK odnotował, że zarządy NFI przyniosły 3,6 mld straty, ale firmy kierujące NFI zarobiły za swój trud 520 mln złotych korzystając przy tym ze zwolnień podatkowych od dochodów dywidendowych.
Lepiej poszło Lewandowskiemu w organizacji własnego udziału w dostępie do współczesnych bogactw,którymi rynek nie administruje. Jako komisarz UE i europoseł ma prawo do ok. 18 tys. zł emerytury oraz pensji europosła. Jest tez posiadaczem rozmaitych majętności.


Lament prezydent Dulkiewicz nad stanem finansów samorządu Gdańska - wzrost dochodów z PIT i CIT między 2014 a 2019 z 0,62 mld zł do 1,05 mld zł - mniej wzrusza niż jej giełdowa klęska. Uwierzyła bowiem w liberalną baśń, że na giełdzie, którą Lewandowski Polsce ufundował zawsze rodzi się bogactwo. Z 452 akcji Energi ma więc obecnie 4520 zł straty, co przestrzec powinno gdańszczan przed tą łatwowierną kobietą. Finanse gminy byłyby zaś w lepszym stanie, gdyby środowisko, które reprezentuje nie wyprzedało infrastruktury cieplnej i wodociągowej. Z kolonii gdańskiej socjaldemokraci z Lipska i etatyści z Francji wybrali już w formie dywidendy dobre 400 mln zł. Tyle ile planowany na rok przyszły deficyt Gdańska.


Karnowskim zaś, który jęczał w senacie, zająć się powinien nie parlament, ale prokurator Święczkowski. Prześladowany przez państwo PiS prezydent Sopotu sam pogubił się w swoich własnościowych manewrach. Sprzedając zasłużonej dla sopockiego sportu rodzinie Wierzbickich prawo użytkowania wieczystego pięknej i pokaźnej działki w górnym Sopocie za 2,35 mln zł, płatne w wielu ratach, pod budowę w terminie oznaczonym hali sportowej - budowy tej hali nie wyegzekwował, a działki do zasobów miejskich nie przywrócił. Przyjął do wiadomości wyjaśnienie beneficjenta, że hale już są, a opinie prawne, które czytał, uspokoiły jego samorządowe sumienie. 18 listopada wyjaśnienie tej treści przedłożył radnej sopockiej, a wcześniej także lokalnej prokuraturze.


Uwierzyła?


12 dni później J. Karnowski doznał olśnienia. Na spotkaniu publicznym wyjawił, że Sopot potrzebuje hotelu, a także, obok Ergo Areny, nowej hali średnich rozmiarów wartości ok. 35 mln zł!


Za 34,8 mln zł państwo Wierzbiccy sprzedali nabyte od gminy prawo użytkowania wieczystego pod budowę komercyjnego akademika. Wkładem Karnowskiego z majątku mieszkańców Sopotu w ich dobrobyt - i deficyt na rachunku gminy - zajmie się teraz prokurator krajowy.


Ględząc natarczywie o niedostatku, który spadł wczoraj na Pomorze, lokalna plutokracja gawędzi z obywatelami bardzo nieszczerze.


Moda się zmieniła dekapitalizując społeczny wystrój ich umysłów.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież