Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc... Na Westerplatte odnaleziono 500 kg bombę lotniczą z okresu II wojny św... » 14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na ... Zawody wędkarskie dla dzieci z dzielnicy Suchanino » W sobotę, 12 września, Koło wędkarskie PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Suc... Co można w gdańskim sądzie? Żarty z ministra czy kpina z... » "Ziobro! Zakaz lotów nad sądami". Polityczny plakat tej treści przyozdabiał wejście do budynku Sądu ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rewa 2020
poniedziałek, 07 września 2020 15:41
Rewa 2020
W pierwszych dniach września postanowiłem odpocząć. Wybrałem

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Latarką w półmrok: Łzy pomorskich krokodyli

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 grudnia 2019 16:47

alt

Paradne.


Leją obłudnie krokodyle łzy.


Karnowski w Warszawie, pobratymcy w wierze na schodach Olivii.


Jak napisał Piketty w "Kapitalizmie XXI wieku", historia świata to historia walki o podział bogactw.


W niej jeńców bierze się rzadko i tylko do roboty.


Janusz Lewandowski sprzedał Polakom 26 mln świadectw udziałowych po 20 zł sztuka. Do programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych włączył 512 przedsiębiorstw państwowych, ich zarządzaniem miały się zająć zarządy NFI. Każdy mógł zostać milionerem, pod warunkiem, że, jak Arnhold and Bleichroeder, skupił 3 miliony świadectw i w każdym z 15 funduszy miał 5 proc. własności.


Wg raportu NIK między 1996 a 2000 wartość aktywów NFI, zarządzanych nowocześnie, spadła z 5,67 mld zł do 3 mld zł, spośród 512 firm blisko 25 proc. splajtowało lub zostało zlikwidowanych, większość wyprzedano wraz z rynkiem zagranicznym nabywcom. W l. 1995-2003  NIK odnotował, że zarządy NFI przyniosły 3,6 mld straty, ale firmy kierujące NFI zarobiły za swój trud 520 mln złotych korzystając przy tym ze zwolnień podatkowych od dochodów dywidendowych.
Lepiej poszło Lewandowskiemu w organizacji własnego udziału w dostępie do współczesnych bogactw,którymi rynek nie administruje. Jako komisarz UE i europoseł ma prawo do ok. 18 tys. zł emerytury oraz pensji europosła. Jest tez posiadaczem rozmaitych majętności.


Lament prezydent Dulkiewicz nad stanem finansów samorządu Gdańska - wzrost dochodów z PIT i CIT między 2014 a 2019 z 0,62 mld zł do 1,05 mld zł - mniej wzrusza niż jej giełdowa klęska. Uwierzyła bowiem w liberalną baśń, że na giełdzie, którą Lewandowski Polsce ufundował zawsze rodzi się bogactwo. Z 452 akcji Energi ma więc obecnie 4520 zł straty, co przestrzec powinno gdańszczan przed tą łatwowierną kobietą. Finanse gminy byłyby zaś w lepszym stanie, gdyby środowisko, które reprezentuje nie wyprzedało infrastruktury cieplnej i wodociągowej. Z kolonii gdańskiej socjaldemokraci z Lipska i etatyści z Francji wybrali już w formie dywidendy dobre 400 mln zł. Tyle ile planowany na rok przyszły deficyt Gdańska.


Karnowskim zaś, który jęczał w senacie, zająć się powinien nie parlament, ale prokurator Święczkowski. Prześladowany przez państwo PiS prezydent Sopotu sam pogubił się w swoich własnościowych manewrach. Sprzedając zasłużonej dla sopockiego sportu rodzinie Wierzbickich prawo użytkowania wieczystego pięknej i pokaźnej działki w górnym Sopocie za 2,35 mln zł, płatne w wielu ratach, pod budowę w terminie oznaczonym hali sportowej - budowy tej hali nie wyegzekwował, a działki do zasobów miejskich nie przywrócił. Przyjął do wiadomości wyjaśnienie beneficjenta, że hale już są, a opinie prawne, które czytał, uspokoiły jego samorządowe sumienie. 18 listopada wyjaśnienie tej treści przedłożył radnej sopockiej, a wcześniej także lokalnej prokuraturze.


Uwierzyła?


12 dni później J. Karnowski doznał olśnienia. Na spotkaniu publicznym wyjawił, że Sopot potrzebuje hotelu, a także, obok Ergo Areny, nowej hali średnich rozmiarów wartości ok. 35 mln zł!


Za 34,8 mln zł państwo Wierzbiccy sprzedali nabyte od gminy prawo użytkowania wieczystego pod budowę komercyjnego akademika. Wkładem Karnowskiego z majątku mieszkańców Sopotu w ich dobrobyt - i deficyt na rachunku gminy - zajmie się teraz prokurator krajowy.


Ględząc natarczywie o niedostatku, który spadł wczoraj na Pomorze, lokalna plutokracja gawędzi z obywatelami bardzo nieszczerze.


Moda się zmieniła dekapitalizując społeczny wystrój ich umysłów.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież