W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Narodziny bulteriera

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 06 lutego 2013 14:37

altPosłanka Krystyna Pawłowicz robi oszałamiającą karierę medialną. Dotąd była znana wyłącznie zwolennikom Radia Maryja i Telewizji Trwam, jednak ostatnio jest jej wszędzie pełno, aż boję się otworzyć lodówkę… Przykre tylko, że zainteresowanie osobą Pawłowicz wynika z jej żenujących i chamskich wypowiedzi o Annie Grodzkiej i środowiskach homoseksualnych. Posłanka ojca Rydzyka udowodniła bowiem, że potrafi obrażać z szybkością Kałasznikowa. Jarosław Kaczyński nawet nie przypuszczał, jakiego bulteriera chował dotąd w szafie.

Jakoś tak troszku smiszno i troszku straszno się robi, słuchając wynurzeń pani Pawłowicz. I wcale nie chodzi mi w tym miejscu o poglądy posłanki, ale o język nienawiści i wykluczenia, którym się posługuje. Smutne jest również to, że posłanka, która dzisiaj stała się obiektem kpin, przemówiła głosem sporej części konserwatywnej Polski. Nie oszukujmy się, wielu naszych rodaków myśli tymi samymi kategoriami. Długo tego nie zmienimy, jeśli nie ograniczymy języka nienawiści w przestrzeni publicznej i nie rozpoczniemy edukacji dającej podstawy dla tolerancji. Powinna to zrozumieć sama posłanka Pawłowicz, która bądź co bądź, jest nauczycielem akademickim. Przecież wie, że wygłasza wykłady do studentów różnych wyznań, przekonań, czy orientacji seksualnych. Gdyby na auli Uniwersytetu Warszawskiego pozwoliła sobie na tego typu wystąpienia, niechybnie wywołałaby rozruchy na uczelni.  Dlatego uważam, że rolą środowisk liberalnych, a także lewicowych jest zmarginalizowanie ludzi o takich poglądach.

Kiedy naukowiec wkracza do Sejmu, wydaje się, że po to, aby wnieść do niego pierwiastek merytoryki, a nie po to, żeby wcielić się w rolę kłapiącego pyskiem bulteriera. Posłanka, która o prezydencie Komorowskim, powiedziała niedawno, że: „nie umie czytać, nie umie pisać, nie umie się zachować”, pokazała więc wszystkim swój savoir vivre. Do Pawłowicz nie dociera, że obraziła sporą część naszego społeczeństwa. Według niej, korzystała tylko z wolności słowa i wypowiedzi. W takim wypadku słowa posłanki tylko wypada wyśmiać, bo wdawanie się z nią w polemikę obraża myślącego człowieka. Ciekawą puentę wynurzeń posłanki PiS znalazłem na facebooku. „Gdyby wszystkie osobniki danego gatunku (także i człowieka) zamieniły się w osobniki żyjące w celibacie – gatunek ten przestałby istnieć, ponieważ nie nastąpiłoby przekazanie genów następnemu pokoleniu, w związku z czym nie byłoby potomków. Dlatego z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że z punktu widzenia ewolucji bycie posłanką Krystyną Pawłowicz jest anomalią.”  Nic dodać, nic ująć…  Jeśli homoseksualizm jest anomalią to staropanieństwo czym jest, błogosławieństwem?

Dla wielu jednak Pawłowicz stała się bohaterką. Naukowcy z oświeconego przecież Poznania, skupieni wokół Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego (sic!), stanęli w obronie nowego aniołka prezesa PiS. Uczeni jakoś nie zauważają skandalicznej retoryki posłanki, ale bredzą coś o etosie prawdy i obiektywności. Śpieszę więc wyjaśnić, że sejmowa mównica, to nie miejsce do prowadzenia naukowej dysputy i ogłaszanie naukowych odkryć, ale przestrzeń publiczna, w której wszystkim należy się szacunek. Ciekawi mnie tylko, ilu z sygnatariuszy tego listu kilka lat temu publicznie wyraziło swoje oburzenie i podpisało podobny apel w obronie oskarżanego o niecne czyny w seminarium arcybiskupa Paetza?
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież