Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Górski: Proletariacki bunt zakończony klęską – rewolucja zjada własne dzieci

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 31 sierpnia 2012 23:49

altW wyniku wydarzeń bez precedensu w Europie Środkowo-Wschodniej od polskiego i węgierskiego Października 1956 powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Jeśli ktoś podejrzewa, że to, co rozpoczęło się latem 1980 roku, było inspirowane przez tajne służby, to musi przyznać, że sytuacja dzięki społecznej determinacji wymknęła się władcom PRL z rąk. A przecież towarzysze na Kremlu przestrzegali, że dla systemu niebezpieczne są jedynie tworzone w latach 70. Wolne Związki Zawodowe.  

W KGB pamiętali, że to anarcho-syndykalistyczni marynarze z Kronsztadu w marcu 1921 roku omal nie obalili władzy sekty bolszewików, a socjal-rewolucjoniści i robotnicze rady były dla nich jedynym zagrożeniem. W 1980 roku okazało, jak silne były wpływy Wolnych Związków Zawodowych. Dopiero po kilkunastu miesiącach władza podjęła się zniszczenia ruchu, który narodził się w wyniku strajków.  Proletariackiego ducha oporu nie złamali nawet „intelektualiści” z Warszawy, którzy przybyli z misją storpedowania postulatu WZZ. 

Inni próbują jak korniki pisać swoje uładzone życiorysy. Nie wystarcza czasu, by prostować też kłamstwa, tych, którzy chcą budować swoją pozycję na karkach innych.  Komunardzi z Gdyni i stoczniowcy z Gdańska znaleźli się zaś tam, gdzie w 1981 roku stało ZOMO – za bramami zakładów.  

- Rozmontowaliśmy razem komunę. Lecz po co ja do dzisiaj nie rozumiem – śpiewa Kazik Staszewski.

Ruch Solidarności powstał z połączenia  nurtów na pozór nie do pogodzenia:  trockistowsko-syndykalistycznego rozumowania Karola Modzelewskiego i KSS KOR, katolickiej wiary i nauki społecznej, narodowej myśli reprezentowanej np. przez Wiesława Chrzanowskiego i socjalistycznych przekonań np. Jana Olszewskiego, rodem z PPS. By skruszały skały Mordoru warto pomyśleć o nowej kolacji. Zielona Wyspa tonie. Kurs złotego się załamuje. Zadłużenie przekroczyło bilion  złotych. Jesienią w systemie może zabraknąć pieniędzy. 

Mamy do czynienia z, jak by to ujął Stefan Kisielewski - odmianą europejską „skandalicznej dyktatury ciemniaków”, którzy uwierzyli, że  rodzimy przemysł nie wart jest ochrony, a wszystko załatwi niewidzialna ręka rynku, wyciągająca pieniądze z naszych kieszeni. Pseudo liberałowie, bywali w świecie - czas na  wycieczkę. I nie wracajcie lub zajmijcie się fordanserką, a nie infrastrukturą.  

Edwarda Gierka zmiotła zima stulecia. Czy sprawa Amber Gold i pokaz inercji państwa zmiecie Tuska, który może okazać się balastem dla partii? Tymczasem antyopozycyjne media polują na liderów opozycji.  

Po necie kursuje „żart”: W kolejce po pracę tłum zmęczonych, dobitych rodaków, do których podchodzi uradowany reporter komercyjnej stacji TV z pytaniem: „Co sadzicie o  tym, że Jarosław Kaczyński nie ma swego konta na twitterze?” Zabawne? Nie. W tym kraju nawet politykę zagraniczna uprawia się za pomocą twittera...

ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież